Коли особистий обшук буде правомірним: 5 критеріїв, які варто враховувати | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Коли особистий обшук буде правомірним: 5 критеріїв, які варто враховувати

Гарантії діяльності
10:16 Ср 25.10.23 13189 Переглядів
Версія для друку

Під час обшуку у житлі чи офісному приміщенні доволі поширеною є ситуація, коли представник оперативно-слідчої групи проводить також особистий обшук присутніх осіб. Така дія допустима, втім за умов додержання певних правил, визначених кримінально-процесуальним законом.

Днями Головне слідче управління Державного бюро розслідувань проводило обшук на підприємстві. Оскільки на території знаходилися приміщення, що належали адвокатові, правоохоронці відповідно до закону залучили Комітет із захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ. Тож участь у слідчій дії взяв представник цього комітету Євген Пеліхос.

Він, зокрема, розповів, що слідчий через шість годин після початку обшуку прийняв рішення про проведення особистого обшуку адвоката, яке мотивував тим, що групі близько тридцяти хвилин не відчиняли двері. У ході заходу були перевірені особисті речі із сумки адвоката, вилучено ноутбук з інформацію про клієнтів. Ця інформація не має відношення до кримінального провадження, але містила адвокатську таємницю. Відповідні зауваження щодо порушень гарантій адвокатської діяльності були викладені у протоколі слідчої дії.

Є.Пеліхос нагадав, що такий особистий обшук регламентований ч. 5 ст. 236 КПК, аналіз якої дає змогу виокремити п’ять головних критеріїв його правомірності:

1. Обшук повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. Особистий обшук може здійснюватися тільки з метою досягнення мети обшуку, який вже проводиться. Тобто уповноважена особа, мотивуючи своє рішення, зобов’язана переконливо його пов’язувати з метою обшуку, в межах якого відбулось проникнення до житла чи іншого володіння особи. Будь-які інші підстави, не пов’язані з конкретною слідчою дією згідно ухвали судді, мають бути визнані незаконними.

2. Достатність підстав вважати, що особа переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Далеко не кожного разу слідчий приймає відповідне рішення про обшук особи за наявності достатніх підстав. Часто такі рішення приймаються слідчими на емоційному рівні, з метою тиску на особу. Наприклад, не можна стверджувати про достатність підстав, коли після декількох годин проведення обшуку слідчий вибірково вирішує обшукати вміст особистої сумки громадянина лише на тій підставі, що на початку обшуку довго не відкривали двері.

3. Достатність підстав вважати, що особа переховує такі предмети або документи при собі. Тут приватну сферу особи потрібно тлумачити широко. До предмету обшуку особи належать не лише речі в кишенях, одязі, але й вміст особистої сумки, портфеля чи пакету, який находиться безпосередньо в руках особи чи поряд з нею та належать їй. Іншими словами, слідчий, прокурор не вправі досліджувати вміст, наприклад, особистої сумки особи в ході проведення «звичайного обшуку» за відсутності підстав та прийняття рішення про особистий обшук.

4. Обшук особи має здійснюватися особами тієї самої статі. Це правило не потребує особливих коментарів, адже йдеться про звичайне забезпечення гідності обшукуваної особи. Наприклад, якщо у складі групі, яка проводить слідчу дію, немає жінок, правоохоронці не вправі оглядати особисті речі працівниць офісу. Навіть за наявності обгрунтованої підозри, що ті щось переховують.

5. Обшук особи здійснюється у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи. З метою збільшення обсягу гарантій дотримання прав людини законодавцем було сформульовано порядок, за яким особа, яку піддаватимуть особистому обшуку, має право залучити іншого адвоката, аніж той, який уже надає правову допомогу на обшуку в цілому та чекати на його прибуття до трьох годин. Вказана гарантія, на наш погляд, є дієвою та дозволяє запобігти непропорційному звуженню прав людини.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду

Гарантії діяльності

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…

Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

16:57 Пт 16.05.25 840
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо зниклих безвісти

Законодавство

Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…

Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

11:53 Пт 16.05.25 532
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

Анонс

Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

11:20 Чт 15.05.25 586
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну» адвокатуру

Гарантії діяльності

РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…

Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

15:54 Ср 14.05.25 1766
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері охорони ПЗФ

Законодавство

Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…

Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

11:18 Ср 14.05.25 620
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Гарантії діяльності

Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

8:49 Ср 14.05.25 753
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Навчання

Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

15:54 Вт 13.05.25 825
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у витоку інформації

За кордоном

Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…

Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

17:46 Пн 12.05.25 575

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл