Коли особистий обшук буде правомірним: 5 критеріїв, які варто враховувати | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Коли особистий обшук буде правомірним: 5 критеріїв, які варто враховувати

Гарантії діяльності
10:16 Ср 25.10.23 12144 Переглядів
Версія для друку

Під час обшуку у житлі чи офісному приміщенні доволі поширеною є ситуація, коли представник оперативно-слідчої групи проводить також особистий обшук присутніх осіб. Така дія допустима, втім за умов додержання певних правил, визначених кримінально-процесуальним законом.

Днями Головне слідче управління Державного бюро розслідувань проводило обшук на підприємстві. Оскільки на території знаходилися приміщення, що належали адвокатові, правоохоронці відповідно до закону залучили Комітет із захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ. Тож участь у слідчій дії взяв представник цього комітету Євген Пеліхос.

Він, зокрема, розповів, що слідчий через шість годин після початку обшуку прийняв рішення про проведення особистого обшуку адвоката, яке мотивував тим, що групі близько тридцяти хвилин не відчиняли двері. У ході заходу були перевірені особисті речі із сумки адвоката, вилучено ноутбук з інформацію про клієнтів. Ця інформація не має відношення до кримінального провадження, але містила адвокатську таємницю. Відповідні зауваження щодо порушень гарантій адвокатської діяльності були викладені у протоколі слідчої дії.

Є.Пеліхос нагадав, що такий особистий обшук регламентований ч. 5 ст. 236 КПК, аналіз якої дає змогу виокремити п’ять головних критеріїв його правомірності:

1. Обшук повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. Особистий обшук може здійснюватися тільки з метою досягнення мети обшуку, який вже проводиться. Тобто уповноважена особа, мотивуючи своє рішення, зобов’язана переконливо його пов’язувати з метою обшуку, в межах якого відбулось проникнення до житла чи іншого володіння особи. Будь-які інші підстави, не пов’язані з конкретною слідчою дією згідно ухвали судді, мають бути визнані незаконними.

2. Достатність підстав вважати, що особа переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Далеко не кожного разу слідчий приймає відповідне рішення про обшук особи за наявності достатніх підстав. Часто такі рішення приймаються слідчими на емоційному рівні, з метою тиску на особу. Наприклад, не можна стверджувати про достатність підстав, коли після декількох годин проведення обшуку слідчий вибірково вирішує обшукати вміст особистої сумки громадянина лише на тій підставі, що на початку обшуку довго не відкривали двері.

3. Достатність підстав вважати, що особа переховує такі предмети або документи при собі. Тут приватну сферу особи потрібно тлумачити широко. До предмету обшуку особи належать не лише речі в кишенях, одязі, але й вміст особистої сумки, портфеля чи пакету, який находиться безпосередньо в руках особи чи поряд з нею та належать їй. Іншими словами, слідчий, прокурор не вправі досліджувати вміст, наприклад, особистої сумки особи в ході проведення «звичайного обшуку» за відсутності підстав та прийняття рішення про особистий обшук.

4. Обшук особи має здійснюватися особами тієї самої статі. Це правило не потребує особливих коментарів, адже йдеться про звичайне забезпечення гідності обшукуваної особи. Наприклад, якщо у складі групі, яка проводить слідчу дію, немає жінок, правоохоронці не вправі оглядати особисті речі працівниць офісу. Навіть за наявності обгрунтованої підозри, що ті щось переховують.

5. Обшук особи здійснюється у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи. З метою збільшення обсягу гарантій дотримання прав людини законодавцем було сформульовано порядок, за яким особа, яку піддаватимуть особистому обшуку, має право залучити іншого адвоката, аніж той, який уже надає правову допомогу на обшуку в цілому та чекати на його прибуття до трьох годин. Вказана гарантія, на наш погляд, є дієвою та дозволяє запобігти непропорційному звуженню прав людини.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах – панельна дискусія

Дискусія

Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…

Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

11:18 Пн 31.03.25 822
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Видання

Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

17:33 Пт 28.03.25 112
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою – заява НААУ

Гарантії діяльності

«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…

Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

16:32 Пт 28.03.25 11749
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на семінарі

Дискусія

Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на…

Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?

13:49 Пт 28.03.25 4743
Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект

Законодавство

Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання адвокатом процесуальними правами, порушення чи неналежного виконання ним процесуальних обов’язків. Але закон недостатнім чином врегульовує процедуру розгляду таких окремих ухвал та їх правові наслідки.

11:43 Пт 28.03.25 5080
Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за вимоги до адвокатів

За кордоном

Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за…

Висловлювання федеральної судді про необхідність «належного представлення жінок» у керівній групі адвокатів викликали резонанс і стали підставою для подання дисциплінарної скарги. Суддя визнала помилковість своїх формулювань і переглянула ухвалу.

12:42 Чт 27.03.25 6289
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують зміни

Дискусія

Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують…

Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.

9:53 Ср 26.03.25 3840
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку країни, - НААУ

Законодавство

Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку…

Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.

16:09 Вт 25.03.25 4830

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл