(Не)доступність правосуддя: чому в Україні затягується розгляд справ?
Строки розгляду справ судами в Україні далекі від європейського критерію розумності. І схоже, що провину за це сьогодні намагаються перекласти на адвокатів, які заважають правосуддю тим, що подають «зайві» клопотання і відводи. На думку окремих політиків, це має каратися судом на місці.
Останнім часом у ЗМІ почали з’являтися публікації, які досить однобоко висвітлюють проблему тривалості розгляду справ. У суспільства формують думку, що в проблемах українського судочинства винні адвокати, які постійно зловживають наданими їм правами.
Вже навіть підготовлено до розгляду низку законопроектів, згідно з якими судді окремими ухвалами встановлюватимуть факти зловживання та самостійно каратимуть «порушників» або передаватимуть свої рішення для виконання дисциплінарними органами адвокатури. Останнім у такому випадку відводиться роль статистів.
Таке викривлене розуміння проблематики може порушити принцип незалежності адвокатури.
Зрозуміло, що український суддя сьогодні вже має важелі реагування на порушення сторонами норм процесуальних кодексів. І, реалізуючи принцип правової визначеності в інтересах учасників, він наділений відповідними повноваженнями протидіяти так званим зловживанням правами.
Але чому цього не відбувається, навіщо запроваджувати додатковий механізм тиску, який зрештою суперечить Конституції?
Національна асоціація адвокатів України запрошує усіх практикуючих адвокатів долучитися до обговорення проблеми ефективності і доступності правосуддя та розповісти про власний досвід роботи в судах:
- в чому, на ваш погляд, полягають справжні причини тривалого розгляду справ українськими судами;
- які ви вбачаєте правомірні механізми реалізації судами принципу правової визначеності у контексті додержання розумних строків;
- чи стикалися ви зі «зловживаннями правами» з боку процесуальних опонентів: як колегами-адвокатами, так і представниками сторони обвинувачення, якщо так, то які з них є найбільш поширені;
- чи можуть судді зловживати правами, чи стикалися ви з цим у судових засіданнях, якщо так, то у якій формі це відбувалося, які є найбільш поширеними;
- в яких випадках клопотання і заяви адвокатів, подані відповідно до процесуального закону, можуть (або не можуть) сприйматися як зловживання та як судді можуть і повинні реагувати на це;
- яка частина від усіх поданих вами заяв та клопотань задовольняється судом (у цивільних, адміністративних, господарських і кримінальних процесах);
- чи враховують суди вашу завантаженість (участь у слідчих діях, в інших провадженнях, відрядження, хвороби тощо), коли призначають дату і час судових засідань;
- чи вважаєте ви перенесення судових засідань через відсутність адвоката або прокурора масовим явищем;
- у яких формах «обвинувальний ухил» судочинства може впливати на тривалість розгляду судами кримінальних справ.
Відповідями на ці запитання, а також думками та прикладами з власної практики ви можете поділитися до 18 жовтня із координатором Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Віталієм Федірком (v.fedirko@unba.org.ua).
Уся зібрана інформація буде проаналізована та використана під час підготовки звіту про стан ефективності і доступності правосуддя, який НААУ надішле національним та міжнародним інституціям.
Популярні новини
Законодавство
Апеляційне оскарження ухвал має враховувати інтереси всіх…
Деталізуючи положення Кримінального процесуального кодексу щодо групи судових рішень, які можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.