(Не)доступність правосуддя: чому в Україні затягується розгляд справ? | НААУ

(Не)доступність правосуддя: чому в Україні затягується розгляд справ?

Дискусія
13:50 Пт 13.10.23 9953 Переглядів
Версія для друку

Строки розгляду справ судами в Україні далекі від європейського критерію розумності. І схоже, що провину за це сьогодні намагаються перекласти на адвокатів, які заважають правосуддю тим, що подають «зайві» клопотання і відводи. На думку окремих політиків, це має каратися судом на місці.

Останнім часом у ЗМІ почали з’являтися публікації, які досить однобоко висвітлюють проблему тривалості розгляду справ. У суспільства формують думку, що в проблемах українського судочинства винні адвокати, які постійно зловживають наданими їм правами.

Вже навіть підготовлено до розгляду низку законопроектів, згідно з якими судді окремими ухвалами встановлюватимуть факти зловживання та самостійно каратимуть «порушників» або передаватимуть свої рішення для виконання дисциплінарними органами адвокатури. Останнім у такому випадку відводиться роль статистів.

Таке викривлене розуміння проблематики може порушити принцип незалежності адвокатури.

Зрозуміло, що український суддя сьогодні вже має важелі реагування на порушення сторонами норм процесуальних кодексів. І, реалізуючи принцип правової визначеності в інтересах учасників, він наділений відповідними повноваженнями протидіяти так званим зловживанням правами.

Але чому цього не відбувається, навіщо запроваджувати додатковий механізм тиску, який зрештою суперечить Конституції?

Національна асоціація адвокатів України запрошує усіх практикуючих адвокатів долучитися до обговорення проблеми ефективності і доступності правосуддя та розповісти про власний досвід роботи в судах:

  • в чому, на ваш погляд, полягають справжні причини тривалого розгляду справ українськими судами;
  • які ви вбачаєте правомірні механізми реалізації судами принципу правової визначеності у контексті додержання розумних строків;
  • чи стикалися ви зі «зловживаннями правами» з боку процесуальних опонентів: як колегами-адвокатами, так і представниками сторони обвинувачення, якщо так, то які з них є найбільш поширені;
  • чи можуть судді зловживати правами, чи стикалися ви з цим у судових засіданнях, якщо так, то у якій формі це відбувалося, які є найбільш поширеними;
  • в яких випадках клопотання і заяви адвокатів, подані відповідно до процесуального закону, можуть (або не можуть) сприйматися як зловживання та як судді можуть і повинні реагувати на це;
  • яка частина від усіх поданих вами заяв та клопотань задовольняється судом (у цивільних, адміністративних, господарських і кримінальних процесах);
  • чи враховують суди вашу завантаженість (участь у слідчих діях, в інших провадженнях, відрядження, хвороби тощо), коли призначають дату і час судових засідань;
  • чи вважаєте ви перенесення судових засідань через відсутність адвоката або прокурора масовим явищем;
  • у яких формах «обвинувальний ухил» судочинства може впливати на тривалість розгляду судами кримінальних справ.

Відповідями на ці запитання, а також думками та прикладами з власної практики ви можете поділитися до 18 жовтня із координатором Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Віталієм Федірком (v.fedirko@unba.org.ua).

Уся зібрана інформація буде проаналізована та використана під час підготовки звіту про стан ефективності і доступності правосуддя, який НААУ надішле національним та міжнародним інституціям.

Популярні новини

Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників прав адвокатів

Гарантії діяльності

Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…

Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.

14:23 Пт 20.12.24 3897
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, - нардеп

Гарантії діяльності

Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…

Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.

12:43 Чт 19.12.24 5988
Привітання з Днем адвокатури України!

Привітання

Привітання з Днем адвокатури України!

Дорогі колеги!

9:05 Чт 19.12.24 6274
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів

Дискусія

Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів

До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.

17:38 Ср 18.12.24 6103
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності конкретизують, - проект

Законодавство

Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…

Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.

16:54 Ср 18.12.24 6472
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію

Регіони

На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію

На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.

13:38 Ср 18.12.24 6264
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)

Навчання

Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)

Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».

10:23 Ср 18.12.24 3462
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам

Самоврядування

Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам

Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.

13:14 Вт 17.12.24 5672

Вестник:№ 11 листопад 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл