(Не)доступність правосуддя: чому в Україні затягується розгляд справ? | НААУ

(Не)доступність правосуддя: чому в Україні затягується розгляд справ?

Дискусія
13:50 Пт 13.10.23 9739 Переглядів
Версія для друку

Строки розгляду справ судами в Україні далекі від європейського критерію розумності. І схоже, що провину за це сьогодні намагаються перекласти на адвокатів, які заважають правосуддю тим, що подають «зайві» клопотання і відводи. На думку окремих політиків, це має каратися судом на місці.

Останнім часом у ЗМІ почали з’являтися публікації, які досить однобоко висвітлюють проблему тривалості розгляду справ. У суспільства формують думку, що в проблемах українського судочинства винні адвокати, які постійно зловживають наданими їм правами.

Вже навіть підготовлено до розгляду низку законопроектів, згідно з якими судді окремими ухвалами встановлюватимуть факти зловживання та самостійно каратимуть «порушників» або передаватимуть свої рішення для виконання дисциплінарними органами адвокатури. Останнім у такому випадку відводиться роль статистів.

Таке викривлене розуміння проблематики може порушити принцип незалежності адвокатури.

Зрозуміло, що український суддя сьогодні вже має важелі реагування на порушення сторонами норм процесуальних кодексів. І, реалізуючи принцип правової визначеності в інтересах учасників, він наділений відповідними повноваженнями протидіяти так званим зловживанням правами.

Але чому цього не відбувається, навіщо запроваджувати додатковий механізм тиску, який зрештою суперечить Конституції?

Національна асоціація адвокатів України запрошує усіх практикуючих адвокатів долучитися до обговорення проблеми ефективності і доступності правосуддя та розповісти про власний досвід роботи в судах:

  • в чому, на ваш погляд, полягають справжні причини тривалого розгляду справ українськими судами;
  • які ви вбачаєте правомірні механізми реалізації судами принципу правової визначеності у контексті додержання розумних строків;
  • чи стикалися ви зі «зловживаннями правами» з боку процесуальних опонентів: як колегами-адвокатами, так і представниками сторони обвинувачення, якщо так, то які з них є найбільш поширені;
  • чи можуть судді зловживати правами, чи стикалися ви з цим у судових засіданнях, якщо так, то у якій формі це відбувалося, які є найбільш поширеними;
  • в яких випадках клопотання і заяви адвокатів, подані відповідно до процесуального закону, можуть (або не можуть) сприйматися як зловживання та як судді можуть і повинні реагувати на це;
  • яка частина від усіх поданих вами заяв та клопотань задовольняється судом (у цивільних, адміністративних, господарських і кримінальних процесах);
  • чи враховують суди вашу завантаженість (участь у слідчих діях, в інших провадженнях, відрядження, хвороби тощо), коли призначають дату і час судових засідань;
  • чи вважаєте ви перенесення судових засідань через відсутність адвоката або прокурора масовим явищем;
  • у яких формах «обвинувальний ухил» судочинства може впливати на тривалість розгляду судами кримінальних справ.

Відповідями на ці запитання, а також думками та прикладами з власної практики ви можете поділитися до 18 жовтня із координатором Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Віталієм Федірком (v.fedirko@unba.org.ua).

Уся зібрана інформація буде проаналізована та використана під час підготовки звіту про стан ефективності і доступності правосуддя, який НААУ надішле національним та міжнародним інституціям.

Популярні новини

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 786

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 2305

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 3662

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 8525

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 9830

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 8934

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 9442

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2024 року.

13:43 Ср 10.07.24 7678

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл