Суддя не вправі встановлювати факт вчинення адвокатом дисциплінарного проступку | НААУ

Суддя не вправі встановлювати факт вчинення адвокатом дисциплінарного проступку

Законодавство
17:55 Пт 06.10.23 11441 Переглядів
Версія для друку

Суд не є органом, який здійснює дисциплінарне провадження щодо адвоката. Відтак, окремою ухвалою суддя вправі лише визначити обставини, які можуть містити ознаки дисциплінарного проступку адвоката, але не факт такого проступку.

Встановлення ж фактів дисциплінарного проступку адвоката належить до компетенції дисциплінарних органів адвокатури, - нагадали у Національній асоціації адвокатів України.

Там проаналізували відповідні проекти законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо постановлення судом вищої інстанції окремої ухвали» та «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо постановлення слідчим суддею, судом окремої ухвали», підготовлені народним депутатом Денисом Масловим.

Законопроектами пропонується доповнити процесуальні кодекси нормою про постановлення окремої ухвали, у якій крім інших відомостей, має зазначатися зміст встановленого факту зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов’язків або іншого порушення процесуального законодавства, зокрема, адвокатом, прокурором, слідчим чи дізнавачем.

Після постановлення окрема ухвала надсилатиметься органу, до повноважень якого згідно із законом належить притягнення до дисциплінарної відповідальності. При цьому окрема ухвала, яку слідчий суддя, суд постановляє є обов’язковою для виконання.

У НААУ нагадали, що запобігання зловживання процесуальними правами не є функцією правосуддя і об’єктивно виходить за межі судової діяльності. А спробою реалізувати цю ідею буде створено інструментарій обмежень реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків. Також виникають  передумови для зловживань, широкі можливості для виявлення упередженості  та свавілля з боку слідчих суддів та суду. Адже окрема ухвала може стати засобом для боротьби з неугодними адвокатами, оскільки може виноситися до закінчення судового розгляду справи.

Тож в результаті реалізації запропонованих законодавчих змін кардинально та в гірший бік зміняться гарантії забезпечення стандартів захисту прав людини, що неминуче приведе до  посягань на основоположні права і свободи  громадян.   

За законом особливий порядок здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвоката є однією з гарантій адвокатської діяльності.

Саме дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в процесі розгляду дисциплінарної скарги встановлює факт здійснення адвокатом дисциплінарного проступку і приймає рішення про притягнення його до відповідальності. Натомість, пропоновані зміни покладають встановлення факту вчинення проступку на суд, який здійснює розгляд конкретної справи при безпосередній взаємодії зі сторонами судового процесу. Інколи він суб’єктивно сприймає доводи адвокатів, особливо під час розгляду заяви про відвід судді.

Встановлення фактів дисциплінарних порушень адвокатів судом є втручанням в дискреційні повноваження адвокатського самоврядування та перетворює останні у статистів, які повинні будуть лише притягувати адвокатів до дисциплінарної відповідальності. Тож фактично порушуються конституційні гарантії незалежності адвокатури, засади її організації та діяльності.

З урахуванням наведеного, НААУ не підтримала такі законодавчі ініціативи та вважає, що вони повинні бути відхилені як такі, що порушують гарантований статтею 131-2 Конституції України принцип незалежності адвокатури України.

Популярні новини

Дискусія

Стан енергетичної спроможності країни: чого очікувати бізнесу

Незважаючи на всі намагання держави зменшити дефіцит електроенергії, сподіватися бізнесу на покращення ситуації поки не варто.

10:31 Пт 26.07.24 1266

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 2558

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 3973

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 4228

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 5672

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13659

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 11026

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11071

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл