"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Передача БЕБ справ про шахрайство у банківській сфері недоцільна, - Комітет НААУ

Аби покращити статистику розкриття злочинів, пов’язаних із шахрайськими схемами викрадення коштів з банківських рахунків, Верховній Раді пропонують унести деякі зміни до КПК та інших законів. Втім, ці зміни навряд позитивно позначаться на якості розслідувань.
Такого висновку дійшли у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу, проаналізувавши проект Закону №9595 від 09.08.2023.
Зокрема, документом пропонується змінити підслідність детективів органів Бюро економічної безпеки України. Їм хочуть додати досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтею 190 Кримінального кодексу України (якщо предметом є шахрайство, пов’язане із фінансовими операціями з використанням платіжної картки або її реквізитів, що не ініційовані або не підтверджені її власником, списанням коштів з банківських рахунків за допомогою систем дистанційного банківського обслуговування).
У НААУ звернули увагу на те, що БЕБ є центральним органом виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави (ч. 1 ст. 1 Закону «Про Бюро економічної безпеки України»). Відтак, компетенція бюро спрямована в першу чергу на запобігання і протидію правопорушенням у сферах економіки, де прямо чи опосередковані державні інтереси. Але шахрайство у банківській сфері, хоч і є посяганнями на економічні інтереси, все ж більшим чином зачіпає інтереси фізичних осіб і рідше – юридичних осіб приватного права.
Крім того, зміна підсудності матиме наслідком ускладнення доступу до детектива. Адже потерпілі від шахрайства проживають в усіх населених пунктах України, в тому числі, в сільській місцевості, на прифронтових територіях. Проте територіальні управління БЕБ наразі створені лише у восьми регіонах України, на відміну від підрозділів Нацполіції, які сьогодні розслідують ці злочини.
Тож додаткове навантаження детективів БЕБ невластивою їм компетенцією, переконані в НААУ, навряд призведе до покращення швидкості та якості розслідувань шахрайства у банківській сфері. Про недоцільність прийняття законопроекту поінформовано Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності.
Популярні новини

Cудова практика
Що каже ВС із земельних питань у 2025 році?
На початку 2025 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері земельних питань. Зокрема, щодо зняття обмеження оборотоздатності майнових прав (оренди) для користувача земельної ділянки, перевищення площі земельної ділянки над площею, займаною об'єктом нерухомості, заборони безоплатної передачі земель державної та комунальної власності у приватну власність тощо.

Навчання
7 ознак токсичного клієнта, з яким адвокату краще не працювати
Відкрита комунікація адвоката з клієнтом дає змогу останньому краще зрозуміти свої права, наслідки своїх дій і рішень. Саме тому адвокат, який слухає клієнта та пояснює юридичні терміни простою мовою, завжди знайде спільну мову з довірителем, що буде запорукою успішного захисту. Втім, не всі клієнти налаштовані на конструктивну роботу.

Навчання
Не завдає синців: адвокатам розповіли, як розпізнати абʼюз
Під час війни адвокатам доводиться боротися за власну психічну рівновагу. Постійний тиск, емоційне вигорання, токсичне середовище — усе це створює ґрунт для появи аб’юзивної поведінки як у приватному житті, так і в професійному.

Cудова практика
Трудові спори у 2025 році: огляд судової практики
В разі незгоди працівника про переведення його в іншу місцевість, на території якої не тривали активні бойові дії, зі збереженням зарплати та компенсацією за переїзд, то підприємство має право звільнити цього працівника.

Дискусія
Роль адвокатури в інформаційній безпеці країни обговорили за…
У сучасних умовах війни дезінформація стала одним із ключових інструментів впливу, який використовується для дестабілізації ситуації в країні, дискредитації інституцій, зокрема і адвокатури, та маніпулювання громадською думкою.

Законодавство
Примусова евакуація дітей: чим має займатися Нацполіція?
На законодавчому рівні сьогодні не визначено чіткого порядку і повноважень органів влади для проведення примусової евакуації дітей із зон бойових дій. А це ускладнює захист їхнього життя в умовах воєнного стану.

За кордоном
Коли вирок чекає на захисника: в США засуджений відтермінував…
Суд в Айові (США) відклав винесення вироку 35-річному Джароду Андерсону, якого суд присяжних визнав винним у вчиненні низки злочинів проти неповнолітньої, включаючи торгівлю людьми, сексуальне насильство та експлуатацію. Підставою рішення стала заява підсудного про конфлікт із адвокатами.

Законодавство
Як ідентифікувати пряму рекламу?
Після оновлення у 2023 році Закону «Про рекламу» практика його застосування виявила необхідність доопрацювання окремих положень. Зокрема, виникла потреба у чіткому відмежуванні поняття прямої реклами як окремої форми реклами.