"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Сексуальне насильство не здолати змінами до КК, - висновок Комітету НААУ

Посилення на законодавчому рівні умов покарання за вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (ст.ст. 152 – 156, 156-1 Кримінального кодексу) не поверне довіру постраждалої особи до справедливого покарання винних.
На це звернув увагу Комітет НААУ з питань кримінального права та процесу, аналізуючи проект Закону від 08.08.2023 №9588 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо невідворотності відповідальності за деякі кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи».
Документом пропонується унеможливити застосування пом’якшувальних обставин та звільнення від відбування покарання з випробуванням для суб’єктів, які вчинили такі злочини. Необхідність ухвалення закону автори пояснюють тим, що на практиці це призводить до недовіри постраждалої особи до справедливого покарання винних та небажання заявляти про вчинене кримінальне правопорушення.
Водночас, звертають увагу у НААУ, необхідність посилення санкцій або встановлення заборони на застосування інституту звільнення від відбування покарання з випробуванням (ст. 75 КК) зазвичай пов’язана зі зростанням кількості вчинюваних кримінальних правопорушень. Однак аналіз статистичних даних засвідчує, що кількість кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи в Україні в останні роки майже не змінюється.
Крім того, на практиці суди вкрай рідко застосовують звільнення від відбування покарання з випробуванням у справах про такі злочини. І в таких випадках суд завжди повністю покладається на позицію потерпілого.
До того ж не слід забувати, що дотримання закону громадянами забезпечується не лише суворістю покарання, а й невідворотністю кримінальної відповідальності. У зв’язку із цим відновлення довіри постраждалої особи до справедливості пов´язано не з посиленням кримінальної відповідальності за аналізовані кримінальні правопорушення, а з ефективною діяльністю органів правопорядку та суду.
Зважаючи на це, Комітет НААУ з питань кримінального права та процесу рекомендував відхилити проект Закону від 08.08.2023 №9588.
Повний текст зауважень і пропозицій, спрямованих до Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, можна переглянути за посиланням.
Популярні новини

Дискусія
Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…
Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

Cудова практика
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…
Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

Привітання
Привітання з Днем Конституції України!
Шановні колеги!

Навчання
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода
Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

Дискусія
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…
Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

Дискусія
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката
Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

Анонс
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ
З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

Гарантії діяльності
Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком
Служба безпеки України офіційно заперечила справжність документа, в якому йшлося про начебто загрозливі тенденції у розвитку інституту адвокатури. Текст, який був оприлюднений раніше на маловідомому сайті та поширений у Telegram-каналах, не є службовим листом СБУ.