"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Сексуальне насильство не здолати змінами до КК, - висновок Комітету НААУ

Посилення на законодавчому рівні умов покарання за вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (ст.ст. 152 – 156, 156-1 Кримінального кодексу) не поверне довіру постраждалої особи до справедливого покарання винних.
На це звернув увагу Комітет НААУ з питань кримінального права та процесу, аналізуючи проект Закону від 08.08.2023 №9588 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо невідворотності відповідальності за деякі кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи».
Документом пропонується унеможливити застосування пом’якшувальних обставин та звільнення від відбування покарання з випробуванням для суб’єктів, які вчинили такі злочини. Необхідність ухвалення закону автори пояснюють тим, що на практиці це призводить до недовіри постраждалої особи до справедливого покарання винних та небажання заявляти про вчинене кримінальне правопорушення.
Водночас, звертають увагу у НААУ, необхідність посилення санкцій або встановлення заборони на застосування інституту звільнення від відбування покарання з випробуванням (ст. 75 КК) зазвичай пов’язана зі зростанням кількості вчинюваних кримінальних правопорушень. Однак аналіз статистичних даних засвідчує, що кількість кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи в Україні в останні роки майже не змінюється.
Крім того, на практиці суди вкрай рідко застосовують звільнення від відбування покарання з випробуванням у справах про такі злочини. І в таких випадках суд завжди повністю покладається на позицію потерпілого.
До того ж не слід забувати, що дотримання закону громадянами забезпечується не лише суворістю покарання, а й невідворотністю кримінальної відповідальності. У зв’язку із цим відновлення довіри постраждалої особи до справедливості пов´язано не з посиленням кримінальної відповідальності за аналізовані кримінальні правопорушення, а з ефективною діяльністю органів правопорядку та суду.
Зважаючи на це, Комітет НААУ з питань кримінального права та процесу рекомендував відхилити проект Закону від 08.08.2023 №9588.
Повний текст зауважень і пропозицій, спрямованих до Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, можна переглянути за посиланням.
Популярні новини

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.