"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Тимчасовий захист у країнах ЄС: права та обов’язки українців (відео)

Статус тимчасового захисту в країнах ЄС надає можливість українцям проживати, отримувати соціальну і медичну допомогу, освіту для дітей та доступ до ринку праці без попереднього отримання робочої візи. Разом з тим цей статус викликає значну кількість питань, які стосуються роботи, оподаткування та соціального захисту.
Особливості статусу тимчасового захисту дослідили у НААУ під час круглого столу на тему «Права українців, які отримали тимчасовий захист в країнах ЄС».
Після початку повномасштабної війни понад 5 мільйонів українців знайшли прихисток за кордоном. Проте кожна країна ЄС має власну правову систему та порядок регулювання різних сфер суспільного життя.
У межах круглого столу спікери дослідили особливості правового регулювання статусу тимчасового захисту українців на прикладі Республіки Польща, Угорщини, Шотландії, Чеської Республіки та Республіки Кіпр. Зокрема, були розкриті питання щодо порядку надання фінансової допомоги, порядку організації праці для українців, а також проблемні питання трудових відносин, що збереглися в Україні: порядок надання відпустки, можливість працювати дистанційно та правила призупинення дії трудових договорів.
Спікери не залишили й осторонь питання щодо трудових прав державних службовців, які перебувають під тимчасовим захистом у країнах ЄС, і питання зарахування страхового стажу, набутого за кордоном, для призначення пенсії.
Голова Комітету НААУ з питань трудового права, представник НААУ в Республіці Кіпр Вікторія Поліщук розповіла про тонкощі регулювання статусу тимчасового захисту на Кіпрі.
Юрист у Республіці Кіпр Анна Сидорець розкрила особливості працевлаштування українців, які мають тимчасовий захист, а також порядок відкриття підприємницької діяльності та сплати податків.
Представник НААУ в Шотландії, Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії Олександр Черних акцентував увагу на відмінностях британської «української схеми» від європейських аналогічних програм, а також на трудових правах, праві на освіту та медичне обслуговування. Зупинився також на податкових питаннях і питаннях релокації бізнесу до Сполученого Королівства.
Член Центру трудового права і соціального забезпечення ВША НААУ Наталія Кохан розповіла про особливості та порядок забезпечення українцям тимчасового захисту у Чеській Республіці, розтлумачила нове правове явище «вразливі особи». Вказала на те, що українці, які користуються статусом тимчасового захисту, практично однаковою мірою наділені правом на доступ до ринку праці та можуть бути включені до реєстру осіб, які шукають роботу на рівні з громадянами Чеської Республіки. Звернула увагу на те, що реалізація права на працю може відбуватися шляхом укладення одного з договорів: Pracovní smlouva, Dohoda o pracovní činnocti (DPČ), Dohoda o provedení práce (DPP).
Представник НААУ в Угорщині Віктор Ясевін розповів про особливості працевлаштування, освіту, житло та порядок отримання документів для українців, які шукають прихисток в Угорщині.
Член Ради Комітету НААУ з питань трудового права Наталія Кайда у своїй доповіді наголосила на особливостях регулювання праці державних службовців, які перебувають за межами України.
Представник НААУ в Республіці Польща Ірина Василик розповіла про правове становище українських громадян у Республіці Польща. У першу чергу звернула увагу на «Закон про допомогу громадянам України у зв'язку із збройним конфліктом на території їхньої держави» від 12 березня 2023 року, який регулює правове становище українців у Польщі.
На завершення заходу член Центру трудового права і соціального забезпечення ВША НААУ Ірина Подкопаєва відзначила проблемні моменти зарахування страхового стажу для нарахування пенсій в Україні.
Популярні новини

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.