"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Тимчасовий захист у країнах ЄС: права та обов’язки українців (відео)

Статус тимчасового захисту в країнах ЄС надає можливість українцям проживати, отримувати соціальну і медичну допомогу, освіту для дітей та доступ до ринку праці без попереднього отримання робочої візи. Разом з тим цей статус викликає значну кількість питань, які стосуються роботи, оподаткування та соціального захисту.
Особливості статусу тимчасового захисту дослідили у НААУ під час круглого столу на тему «Права українців, які отримали тимчасовий захист в країнах ЄС».
Після початку повномасштабної війни понад 5 мільйонів українців знайшли прихисток за кордоном. Проте кожна країна ЄС має власну правову систему та порядок регулювання різних сфер суспільного життя.
У межах круглого столу спікери дослідили особливості правового регулювання статусу тимчасового захисту українців на прикладі Республіки Польща, Угорщини, Шотландії, Чеської Республіки та Республіки Кіпр. Зокрема, були розкриті питання щодо порядку надання фінансової допомоги, порядку організації праці для українців, а також проблемні питання трудових відносин, що збереглися в Україні: порядок надання відпустки, можливість працювати дистанційно та правила призупинення дії трудових договорів.
Спікери не залишили й осторонь питання щодо трудових прав державних службовців, які перебувають під тимчасовим захистом у країнах ЄС, і питання зарахування страхового стажу, набутого за кордоном, для призначення пенсії.
Голова Комітету НААУ з питань трудового права, представник НААУ в Республіці Кіпр Вікторія Поліщук розповіла про тонкощі регулювання статусу тимчасового захисту на Кіпрі.
Юрист у Республіці Кіпр Анна Сидорець розкрила особливості працевлаштування українців, які мають тимчасовий захист, а також порядок відкриття підприємницької діяльності та сплати податків.
Представник НААУ в Шотландії, Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії Олександр Черних акцентував увагу на відмінностях британської «української схеми» від європейських аналогічних програм, а також на трудових правах, праві на освіту та медичне обслуговування. Зупинився також на податкових питаннях і питаннях релокації бізнесу до Сполученого Королівства.
Член Центру трудового права і соціального забезпечення ВША НААУ Наталія Кохан розповіла про особливості та порядок забезпечення українцям тимчасового захисту у Чеській Республіці, розтлумачила нове правове явище «вразливі особи». Вказала на те, що українці, які користуються статусом тимчасового захисту, практично однаковою мірою наділені правом на доступ до ринку праці та можуть бути включені до реєстру осіб, які шукають роботу на рівні з громадянами Чеської Республіки. Звернула увагу на те, що реалізація права на працю може відбуватися шляхом укладення одного з договорів: Pracovní smlouva, Dohoda o pracovní činnocti (DPČ), Dohoda o provedení práce (DPP).
Представник НААУ в Угорщині Віктор Ясевін розповів про особливості працевлаштування, освіту, житло та порядок отримання документів для українців, які шукають прихисток в Угорщині.
Член Ради Комітету НААУ з питань трудового права Наталія Кайда у своїй доповіді наголосила на особливостях регулювання праці державних службовців, які перебувають за межами України.
Представник НААУ в Республіці Польща Ірина Василик розповіла про правове становище українських громадян у Республіці Польща. У першу чергу звернула увагу на «Закон про допомогу громадянам України у зв'язку із збройним конфліктом на території їхньої держави» від 12 березня 2023 року, який регулює правове становище українців у Польщі.
На завершення заходу член Центру трудового права і соціального забезпечення ВША НААУ Ірина Подкопаєва відзначила проблемні моменти зарахування страхового стажу для нарахування пенсій в Україні.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.