Тимчасовий захист у країнах ЄС: права та обов’язки українців (відео)
Статус тимчасового захисту в країнах ЄС надає можливість українцям проживати, отримувати соціальну і медичну допомогу, освіту для дітей та доступ до ринку праці без попереднього отримання робочої візи. Разом з тим цей статус викликає значну кількість питань, які стосуються роботи, оподаткування та соціального захисту.
Особливості статусу тимчасового захисту дослідили у НААУ під час круглого столу на тему «Права українців, які отримали тимчасовий захист в країнах ЄС».
Після початку повномасштабної війни понад 5 мільйонів українців знайшли прихисток за кордоном. Проте кожна країна ЄС має власну правову систему та порядок регулювання різних сфер суспільного життя.
У межах круглого столу спікери дослідили особливості правового регулювання статусу тимчасового захисту українців на прикладі Республіки Польща, Угорщини, Шотландії, Чеської Республіки та Республіки Кіпр. Зокрема, були розкриті питання щодо порядку надання фінансової допомоги, порядку організації праці для українців, а також проблемні питання трудових відносин, що збереглися в Україні: порядок надання відпустки, можливість працювати дистанційно та правила призупинення дії трудових договорів.
Спікери не залишили й осторонь питання щодо трудових прав державних службовців, які перебувають під тимчасовим захистом у країнах ЄС, і питання зарахування страхового стажу, набутого за кордоном, для призначення пенсії.
Голова Комітету НААУ з питань трудового права, представник НААУ в Республіці Кіпр Вікторія Поліщук розповіла про тонкощі регулювання статусу тимчасового захисту на Кіпрі.
Юрист у Республіці Кіпр Анна Сидорець розкрила особливості працевлаштування українців, які мають тимчасовий захист, а також порядок відкриття підприємницької діяльності та сплати податків.
Представник НААУ в Шотландії, Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії Олександр Черних акцентував увагу на відмінностях британської «української схеми» від європейських аналогічних програм, а також на трудових правах, праві на освіту та медичне обслуговування. Зупинився також на податкових питаннях і питаннях релокації бізнесу до Сполученого Королівства.
Член Центру трудового права і соціального забезпечення ВША НААУ Наталія Кохан розповіла про особливості та порядок забезпечення українцям тимчасового захисту у Чеській Республіці, розтлумачила нове правове явище «вразливі особи». Вказала на те, що українці, які користуються статусом тимчасового захисту, практично однаковою мірою наділені правом на доступ до ринку праці та можуть бути включені до реєстру осіб, які шукають роботу на рівні з громадянами Чеської Республіки. Звернула увагу на те, що реалізація права на працю може відбуватися шляхом укладення одного з договорів: Pracovní smlouva, Dohoda o pracovní činnocti (DPČ), Dohoda o provedení práce (DPP).
Представник НААУ в Угорщині Віктор Ясевін розповів про особливості працевлаштування, освіту, житло та порядок отримання документів для українців, які шукають прихисток в Угорщині.
Член Ради Комітету НААУ з питань трудового права Наталія Кайда у своїй доповіді наголосила на особливостях регулювання праці державних службовців, які перебувають за межами України.
Представник НААУ в Республіці Польща Ірина Василик розповіла про правове становище українських громадян у Республіці Польща. У першу чергу звернула увагу на «Закон про допомогу громадянам України у зв'язку із збройним конфліктом на території їхньої держави» від 12 березня 2023 року, який регулює правове становище українців у Польщі.
На завершення заходу член Центру трудового права і соціального забезпечення ВША НААУ Ірина Подкопаєва відзначила проблемні моменти зарахування страхового стажу для нарахування пенсій в Україні.
Популярні новини
Законодавство
Цивільний захист: що забули прописати у змінах, - висновок Комітету…
Автори законодавчої ініціативи формально підійшли до імплементації Механізму цивільного захисту ЄС у національне законодавство. Зокрема, потребує удосконалення термінологія, процедурні моменти та обмін даними.
За кордоном
Українцям у Франції підготували Сімейний порадник
Українські юристи-волонтери за підтримки Посольства України у Франції підготували для українців, які проживають у Франції, черговий спеціалізований довідник про важливі аспекти сімейного життя, освіти, соціальних та адміністративних питань, охорони здоров'я, фінансів і дозвілля.
Дискусія
Банкрутство фізособи як спосіб вирішення проблем: ризики назвав…
В Україні помітно зросла кількість заяв про банкрутство, що пов'язано з економічними проблемами та впливом війни. Більшість осіб, які оголошують про банкрутство, - віком від 25 до 45 років.
Гарантії діяльності
Адвокатці погрожували в Хмельницькому - відкрито кримінальну…
За фактом втручання в діяльність представника особи Хмельницьке районне управління ГУНП Хмельницької області відкрило кримінальне провадження проти чоловіка, який погрожував адвокатці своєї колишньої дружини.
Видання
Монографію з історії судочинства та адвокатури Слобідської України…
У Львові в Українському Католицькому Університеті презентовано книгу учасниці проекту «Історія адвокатури України» Центру досліджень адвокатури і права НААУ Світлани Потапенко «Замість себе вірю в суді бути…»: Адвокати Слобожанщини у XVIII ст.».
За кордоном
Чеське сімейне право для українців: що варто знати
Основною відмінністю правового підходу до розгляду сімейних справ у Чеській Республіці є комплексне вирішення питань, що виникають під час шлюборозлучних процесів. Перед ухваленням рішення про розірвання шлюбу суд визначає порядок опіки та участі батьків у вихованні спільної дитини, поділу майна колишнього з подружжя, аліментних зобов’язань.
Регіони
Як адвокати творили історію української державності – семінар у…
Історичний шлях української адвокатури через біографії її видатних представників дослідили вчені-історики у Львові під час наукового семінару «Адвокатура України в іменах і фактах».
Гарантії діяльності
На поліцейських, що пригрозили адвокату скаргою, наклали стягнення
В ході проведення службового розслідування стосовно порушення працівниками поліції професійних прав та гарантій адвокатської діяльності було встановлено неналежне виконання правоохоронцями службових обов’язків. Порушників покарали в дисциплінарному порядку.