"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Виконання рішень про побачення з дитиною: 6 норм, які варто було б упровадити

Враховуючи складність виконання судових рішень про встановлення побачення з дитиною, залучення виконавцем органу опіки та піклування є важливим для захисту психіки та соціально-культурних прав дітей.
У Національній асоціації адвокатів України в цілому схвально оцінили положення проекту Закону від 27.06.2023 №9426 «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» щодо виконання рішень про встановлення побачення з дитиною».
Пропонується обов’язково залучати орган опіки та піклування під час виконання рішення про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною у разі встановлення ознак небажання дитини контактувати зі стягувачем зі складанням надалі плану заходів щодо виконання рішення суду та погодженням відповідним судом.
Водночас, наголошують у НААУ, при реалізації запропонованих змін можуть виникнути складності. Тому необхідно доопрацювати проект (або внести окрему ініціативу) та запровадити норми щодо:
- збільшення штрафів за невиконання рішень про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною;
- обов’язкового залучення психологів для виконання рішень про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною;
- залучення окремого адвоката для захисту прав дитини для забезпечення правничої допомоги саме дитині незалежно від процесуальних, матеріальних та життєвих інтересів батьків (опікунів);
- скорочених процесуальних строків при розгляді судами справ і виконання рішень з цих питань;
- належної психологічної підготовки дитини до побачення, щоб унеможливити маніпуляції та психологічне насильство над дитиною;
- обов’язкового місця побачення з дитиною для можливості його закріплення у виконавчих документах з метою недопущення зловживань сторонами виконавчого провадження.
Ці та інші зауваження і пропозиції, підготовлені Комітетом НААУ з питань з примусового виконання рішень, направлені голові Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денису Маслову.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.