Коли невідкладність слідчої дії викликає сумніви
Під час проведення обшуку в офісному приміщенні слідчими Державного бюро розслідувань було виявлено робоче місце адвоката. Правоохоронцям довелося викликати представників Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів. Останні виявили декілька порушень.
Цього разу дотриманням гарантій професійної діяльності опікувалися Нонна Надіч, Богдан Кушнір, Іван Бернацький та Юрій Юрченко.
Нагадаємо, ст. 30 Конституція України прямо забороняє проведення обшуку у житлі чи іншому володінні особи інакше як за вмотивованим рішенням суду. І відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії.
Але в даному випадку обшук проводився як невідкладна слідча дія. А тут, урахувуючи положення Основного Закону, попередній дозвіл суду не потрібний. Втім, критерій невідкладності обмежується цілями врятування життя людей та майна,чи безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
«Слідчі обґрунтували невідкладність потребою відшукування закордонного паспорту одного з фігурантів кримінального провадження. Але по факту вони вилучили ноутбук та жорсткий диск комп’ютера, що належали адвокату, - розповіла про обставини слідчої дії Н.Надіч. - Такі дії правоохоронців, коли замість речей і документів, що мають відношення до кримінального провадження, вилучається адвокатська таємниця, однозначно є втручанням у гарантії адвокатської діяльності, а також свідчать про порушення норм Конституції та КПК щодо порядку проведення невідкладних слідчих дій».
Комітет НААУ з питань захисту прав адвокатів вживатиме заходів реагування на виявлені порушення прав адвоката одразу після надходження його заяви.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.