"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

З Перехідних положень КПК приберуть спрощений доступ до персональних даних

Законодавство
13:00 Вт 11.07.23 8074 Переглядів
Версія для друку

Скасування перехідних положень КПК щодо надання під час надзвичайного або воєнного стану тимчасового доступу до окремих речей і документів на підставі постанови прокурора повністю відповідатиме принципам кримінального судочинства.

У Національній асоціації адвокатів України підтримали пропозиції, викладені у проекті Закону № 9396 від 16.06.2023, про внесення відповідних змін до Кримінального процесуального кодексу України.

Нагадаємо, Законом від 15 березня 2022 року №2137-IX Перехідні положення КПК були доповнені пунктом 20-7, який передбачає, що під час дії надзвичайного або воєнного стану на території України тимчасовий доступ до деяких речей і документів здійснюється на підставі постанови прокурора, погодженої з керівником прокуратури.

Йшлося про спрощений (без ухвали слідчого судді) порядок доступу до:

- відомостей, які можуть становити лікарську таємницю;

- відомостей, які можуть становити банківську таємницю;

- інформації, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв’язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;

- персональних даних особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Автор законодавчої інціативи звертає увагу на те, що питанням особливого режиму досудового розслідування, судового розгляду в умовах воєнного стану присвячено окремий розділ IX-1 КПК. При цьому до відповідної статті 615 цього розділу вносились зміни на підставі законодавчих актів, прийнятий пізніше, ніж Закон N 2137-IX. Тож очевидно, що до відповідних правовідносин мають застосовуватись норми саме статті 615.  Адже вони носять постійний, а не тимчасовий перехідний характер.

Тож для уникнення неоднозначного тлумачення та неоднозначного застосування норм КПК, недопущення існування колізій проектом пропонується виключити із розділу «Перехідні положення» КПК пункт 20-7.

У Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу дійшли висновку, що проект № 9396 повністю відповідає принципам, закріпленим кримінальним процесуальним законодавством, і не матиме наслідком порушення фундаментальних конвенційних гарантій прав і свобод людини. Ухвалення Закону у запропонованій редакції його проекту такоже не призведе до порушення принципу правової визначеності. Про таку позицію НААУ поінформувала Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності.

Популярні новини

Розʼяснення НАЗК щодо декларування членства в НААУ слід уточнити – РАУ

Гарантії діяльності

Розʼяснення НАЗК щодо декларування членства в НААУ слід уточнити –…

Членство адвоката України в НААУ є елементом професійного статусу, що виникає в силу закону, а не добровільним приватним членством в об’єднанні. Тому його незазначення в декларації не має автоматично тягти висновок про недоброчесність або приховування приватного інтересу.

10:38 Пт 03.07.26 219
Репутація адвоката починається з передбачуваності – думка

Дискусія

Репутація адвоката починається з передбачуваності – думка

Сильна професійна репутація адвоката формується через передбачувану поведінку, якісну комунікацію з клієнтами й колегами та здатність відповідально виконувати взяті на себе зобов’язання.

9:17 Пт 03.07.26 172
Адвокати оцінять правові ризики законопроєкту про спорт

Законодавство

Адвокати оцінять правові ризики законопроєкту про спорт

Проєкт Закону №15169 «Про спорт» покликаний змінити правила для спортивних клубів, федерацій, інвесторів, організаторів змагань і цифрових сервісів у цій сфері. До його доопрацювання запросили долучитися адвокатів профільних комітетів НААУ.

17:28 Чт 02.07.26 296
Захист кредиторів: судова практика випереджає законодавство?

Дискусія

Захист кредиторів: судова практика випереджає законодавство?

У спорах про борги суди аналізують фактичну поведінку боржника: мету правочинів, контроль над активами, момент їх відчуження та наслідки для кредиторів. Субсидіарна відповідальність і оскарження фраудаторних правочинів уже застосовуються в судовій практиці, але законодавство не дає достатньо чітких правил.

14:19 Чт 02.07.26 346
Арбітраж може бути швидшим та ефективнішим, але не за рахунок прав сторін – думка

Дискусія

Арбітраж може бути швидшим та ефективнішим, але не за рахунок прав…

У міжнародному арбітражі стислі строки, розгляд справи на основі документів без проведення усного засідання, відхилення явно необґрунтованих вимог на ранній процесуальній стадії і використання ШІ можуть скорочувати час розгляду і витрати прозорості даних від арбітражних інституцій, однак усе це потребує запобіжників від формального підходу до прав сторін.

9:13 Чт 02.07.26 204
Спадкування в сучасних умовах: строки, докази і цифрові активи

Дискусія

Спадкування в сучасних умовах: строки, докази і цифрові активи

У спадкових справах під час воєнного стану виникають досить специфічні питання: спадкоємці перебувають за кордоном, пропускаються строки, реєстрація місця проживання не збігається з фактичним проживанням, а частина майна існує у цифровому середовищі.

14:26 Ср 01.07.26 298
Історію українського конституціоналізму обговорили на лекції

Дискусія

Історію українського конституціоналізму обговорили на лекції

До Дня Конституції України Центр досліджень адвокатури і права НААУ спільно з Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» організував онлайн-лекцію з історії українського конституційного процесу.

9:38 Ср 01.07.26 226
Медична реформа: баланс конституційних гарантій у сфері охорони здоров’я

Дискусія

Медична реформа: баланс конституційних гарантій у сфері охорони…

Конституційне право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування сьогодні перевіряється практикою медичної реформи: доступом до пакетів медичних гарантій, судовим захистом пацієнтів, податковим режимом медичних послуг і рішеннями щодо мережі закладів охорони здоров’я.

17:16 Вт 30.06.26 356

Вестник:№6 червень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл