Які витрати на правничу допомогу не відшкодують (позиція ВС) | НААУ

Які витрати на правничу допомогу не відшкодують (позиція ВС)

Cудова практика
16:37 Пн 12.06.23 6771 Переглядів
Версія для друку

Витрати на юридичні послуги, надані іншою, ніж адвокат, особою, не належать до витрат на професійну правничу допомогу та не можуть бути відшкодовані у порядку ч.4 ст.137, ч.7 ст.139 та ч.3 ст.141 ЦПК.

Про таку правову позицію Великої палати ВС нагадав Касаційний цивільний суд, погодившись з висновком апеляційної інстанції у справі № 757/13974/21-ц,

У цій справі районний суд частково задовольнив позов особи до банку. Додатковим рішенням стягнено із банку на користь особи витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10,1 тис. грн. Воно мотивоване тим, що всі дії, вчинені ТОВ у межах розгляду цієї цивільної справи, є правничою допомогою в розумінні вимог закону.

Апеляційний суд додаткове рішення скасував, погодившись із доводами банку в частині неналежності доказів здійснення витрат: долучені меморіальні ордери не містять посилань на платника або ж жодних посилань на відношення до витрат, здійснених на оплату зобов’язань особи за договором. Крім того, меморіальні ордери містять посилання в призначенні платежу на прізвище осіб, які не є учасниками справи або ж представниками позивача.

КЦС погодився з цим, зауваживши, що до судових витрат на професійну правничу допомогу віднесено витрати на правничу допомогу адвоката, і така допомога має надаватися саме тим адвокатом (адвокатами), з яким укладено договір про надання правової допомоги або з відповідним адвокатським бюро чи об’єднанням.

Натомість, у справі, що переглядається, представництво інтересів особи в судах першої та апеляційної інстанцій здійснювали адвокати на підставі ордерів, у яких вказано про надання правової допомоги на підставі договору та які видані адвокатами, що здійснюють адвокатську діяльність індивідуально.

У заяві про ухвалення додаткового рішення особа просила про компенсацію здійснених витрат та посилалась на документи на підтвердження витрат на юридичні послуги товариства (угода про надання юридичних послуг, додаток до угоди, рахунки, меморіальні ордери, розрахунок витрат).

Однак, матеріали справи не містять належних доказів понесених особою витрат на професійну правничу допомогу, яка надавалась їй у справі адвокатами, що згідно з наданими до справи ордерів здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, а також відповідних договорів про надання правової допомоги з цими адвокатами.

Тож КЦС констатував, що суд апеляційної інстанції зробив обґрунтований висновок про відсутність підстав для компенсації особі витрат на юридичні послуги ТОВ, проте помилково послався на інші мотиви.

Джерело: «Закон і Бізнес»

Популярні новини

Дискусія

Тимчасовий захист у країнах ЄС: права та обов’язки українців (відео)

Статус тимчасового захисту в країнах ЄС надає можливість українцям проживати, отримувати соціальну і медичну допомогу, освіту для дітей та доступ до ринку праці без попереднього отримання робочої візи. Разом з тим цей статус викликає значну кількість питань, які стосуються роботи, оподаткування та соціального захисту.

16:22 Пт 22.09.23 217

Анонс

Родинам постраждалих адвокатів зберуть кошти на благодійному…

У Національній асоціації адвокатів України відбудеться благодійний вечір «Творчість адвокатів під час війни». Зібрані кошти будуть направлені на допомогу родинам адвокатів, які постраждали внаслідок воєнної агресії проти Україні.

12:45 Пт 22.09.23 281

Гарантії діяльності

Інформацію про порушення прав адвокатів систематизують

Факти порушень прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, які фіксує профільний комітет НААУ, мають узагальнюватися у тематичні дайджести, оприлюднюватися і регулярно надсилатися відповідальним органам для реагування.

10:32 Пт 22.09.23 363

Дискусія

В Україні дослідили ризики повернення дітей, депортованих до РФ

Намагаючись возз’єднатися із дітьми, які були насильно вивезені з тимчасово окупованих територій до РФ, батьки вимушені комунікувати з органами влади країни-агресора. Але як досягти бажаної мети і при цьому не наразитися на відповідальність за співпрацю з ворогом?

14:10 Чт 21.09.23 182

Підтримка

Оголошено конкурс на стипендію імені українського адвоката

Аби заохотити талановиту молодь до вивчення та розвитку аграрного та земельного права України, Благодійний фонд імені адвоката Олександра Поліводського оголосив конкурс на здобуття всеукраїнської стипендії для аспірантів та студентів-юристів.

13:05 Чт 21.09.23 525

За кордоном

БПД у Великій Британії: низькі гонорари адвокатів ведуть до…

У Великій Британії констатують занепад системи безоплатної правничої допомоги. У зв’язку із цим Міністерству юстиції рекомендують терміново виділити додаткові кошти. Також викликає сумніви ефективність розподілу гонорарів структурою Мін’юсту.

12:00 Чт 21.09.23 411

Взаємодія

Студентів Університету Драгоманова вчитимуть історії адвокатури

В Українському державному університеті ім. М.Драгоманова для студентів створять програми, що відповідають вимогам юридичної практики та здобуткам правничої науки. Зокрема, в освітній процес впровадять навчальні дисципліни з історії становлення та розвитку інституту адвокатури.

17:35 Вт 19.09.23 400

Cудова практика

Відшкодування витрат на правничу допомогу: що має перевірити суд

Наявність або відсутність заперечень процесуального опонента проти відшкодування витрат на професійну правничу допомогу має значення лише для розв'язання питання про співмірність судових витрат на правову допомогу, заявлених до відшкодування. Водночас, це не впливає на обов’язок перевіряти заявлені витрати на відповідність іншим критеріям.

15:15 Вт 19.09.23 1647

Вестник:№7-8 липень-серпень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл