Адвокатська таємниця: алгоритм захисту під час обшуку
Закон прямо забороняє проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності. Як це працює на практиці?
8 червня слідчі Нацполіції провели обшук в офісі адвокатського об’єднання, яке знаходиться в одному із столичних бізнес-центрів.
Цього разу участь у заході взяли представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Олександр Левадний та Андрій Соронович. Під час слідчої дії вони перевіряли, які саме матеріали і документи планують оглянути правоохоронці і у тих випадках, коли йшлося про процесуальні документи, договори про надання правової допомоги, листування з клієнтами тощо, повідомляли слідчих про неможливість їх вилучення.
Нагадаємо, за правилом ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону. Для цього про час і місце проведення процесуальної дії завчасно повідомляються орргани адвокатського самоврядування.
Алгоритм захисту адвокатської таємниці, зокрема під час обшуку, визначений Порядком дій з питань забезпечення гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів, затвердженим рішенням РАУ від 27.07.2013 №183.
Уповноважений член ради адвокатів або Комітету НААУ перед початком слідчої дії перевіряє відповідність змісту ухвали про проведення обшуку вимогам КПК та профільного закону. У випадку не зазначення переліку речей, документів, що планується вилучити, службова особа повідомляється про відсутність правових підстав для проведення обшуку.
Для збереження адвокатської таємниці представник ради адвокатів або Комітету НААУ має право:
- уточнити у адвоката чи уповноваженої особи адвокатського об‘єднання про наявність речей, документів, які планується виявити відповідно до ухвали слідчого судді;
- з‘ясувати, чи містять ці речі і документи адвокатську таємницю. Чи віднесені вони до речей і документів доступ до яких заборонений відповідно до ст. 161 КПК (листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом, включно з об’єктами доданими до такого листування);
- у разі виявлення адвокатської таємниці запропонувати службовій особі надати адвокатові можливість отримати від клієнта згоду на зняття статусу адвокатської таємниці та передачу відповідних носіїв інформації, особі, яка проводить слідчу дію.
- у випадку відсутності згоди клієнта - зазначити у протоколі слідчої дії про порушення вимог статей 22, 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
За підсумками заходу представник ради або комітету НААУ повинен ознайомитися з протоколом проведення процесуальної дії і внести до нього свої зауваження за їх наявності. Про виявлені порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності повідомляється керівництво ради чи комітету для подальшого реагування.
Популярні новини
За кордоном
Як українському адвокату за кордоном платити податки
Через війну в Україні чимало адвокатів виїхали за кордон та почали вести діяльність у європейських країнах. Що слід знати у питанні оподаткування діяльності, як визначати податкове резидентство?
Навчання
Змінено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів
Адвокати, діяльність яких була зупинена через набрання законної сили вироком або накладення дисциплінарного стягнення, зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень (професійну кваліфікацію). Аби такі адвокати після відновлення діяльності були готові здійснювати на належному професійному рівні захист, надавати правничу допомогу, а також виконувати свої професійні обов’язки.
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.