"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокатська таємниця: алгоритм захисту під час обшуку

Закон прямо забороняє проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності. Як це працює на практиці?
8 червня слідчі Нацполіції провели обшук в офісі адвокатського об’єднання, яке знаходиться в одному із столичних бізнес-центрів.
Цього разу участь у заході взяли представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Олександр Левадний та Андрій Соронович. Під час слідчої дії вони перевіряли, які саме матеріали і документи планують оглянути правоохоронці і у тих випадках, коли йшлося про процесуальні документи, договори про надання правової допомоги, листування з клієнтами тощо, повідомляли слідчих про неможливість їх вилучення.
Нагадаємо, за правилом ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону. Для цього про час і місце проведення процесуальної дії завчасно повідомляються орргани адвокатського самоврядування.
Алгоритм захисту адвокатської таємниці, зокрема під час обшуку, визначений Порядком дій з питань забезпечення гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів, затвердженим рішенням РАУ від 27.07.2013 №183.
Уповноважений член ради адвокатів або Комітету НААУ перед початком слідчої дії перевіряє відповідність змісту ухвали про проведення обшуку вимогам КПК та профільного закону. У випадку не зазначення переліку речей, документів, що планується вилучити, службова особа повідомляється про відсутність правових підстав для проведення обшуку.
Для збереження адвокатської таємниці представник ради адвокатів або Комітету НААУ має право:
- уточнити у адвоката чи уповноваженої особи адвокатського об‘єднання про наявність речей, документів, які планується виявити відповідно до ухвали слідчого судді;
- з‘ясувати, чи містять ці речі і документи адвокатську таємницю. Чи віднесені вони до речей і документів доступ до яких заборонений відповідно до ст. 161 КПК (листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом, включно з об’єктами доданими до такого листування);
- у разі виявлення адвокатської таємниці запропонувати службовій особі надати адвокатові можливість отримати від клієнта згоду на зняття статусу адвокатської таємниці та передачу відповідних носіїв інформації, особі, яка проводить слідчу дію.
- у випадку відсутності згоди клієнта - зазначити у протоколі слідчої дії про порушення вимог статей 22, 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
За підсумками заходу представник ради або комітету НААУ повинен ознайомитися з протоколом проведення процесуальної дії і внести до нього свої зауваження за їх наявності. Про виявлені порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності повідомляється керівництво ради чи комітету для подальшого реагування.
Популярні новини

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.