"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У Custody Records виявили загрози порушення прав людини і гарантій адвокатської діяльності
Аби захистити права затриманих, у підрозділах поліції організовують окремі кімнати для конфіденційних побачень, які облаштовують відеокамерами, а також скляною перетинкою для спілкування адвоката з клієнтом через телефон.
Таке «покращення» стандартів захисту передбачене проектом інформаційної підсистеми «Custody Records», яка сьогодні впроваджується у територіальних відокремлених підрозділах Національної поліції України.
Загрози, пов’язані із реалізацією цього проекту, стали предметом обговорення під час чергового засідання Ради адвокатів України, яке проходить сьогодні в Ужгороді.
Нагадаємо, Custody Records має стати частиною інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України». За наявною інформацією, підсистема вже працює у 36 підрозділах поліції, а набутий досвід планується поширити на всі підрозділи в межах країни. «Custody Records» передбачає електронну фіксацію інформації про всі дії щодо осіб, які перебувають під контролем поліції з моменту фактичного затримання і поміщення до слідчого ізолятора або звільнення з-під варти, а також обов’язкового інтерв’ю (опитування) затриманої особи та поліцейського, який здійснив затримання.
Для цього «Custody Records» включає такі невід’ємні елементи, як: зонування приміщень підрозділу поліції, система відеонагляду 24/7, дистанційний зовнішній контроль до відеоспотереження. Така організація проекту має стати додатковою гарантією забезпечення безпечного середовища під час утримання та переміщення затриманих і взятих під варту осіб, а також дотримання їхніх прав та законних інтересів.
Представлена громадськості типова схема зонування підрозділу поліції передбачає також кімнату для конфіденційного побачення затриманого із захисником. Ця кімната має бути обладнана двома камерами з функцією відеофіксації.
Але процес спілкування адвоката з клієнтом, за задумом організаторів системи, повинен проходити через прозору (скляну) перетинку за допомогою телефону.
Згідно із правилами статей 42, 46 Кримінального процесуального кодексу усі зустрічі підозрюваного чи обвинуваченого із захисником повинні проходити з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність спілкування.
Можливість відеофіксації обмежена такими умовами як:
- відкрите здійснення;
- повідомлення про місце встановлення камери;
- унеможливлення фіксації змісту документів, якими користується підозрюваний, обвинувачений або особи, які до нього прибули;
- унеможливлення фіксації змісту розмов. Аудіофіксація зустрічей прямо забороняється.
«Скляна перетинка, якою планується обладнати кімнати побачення, унеможливлює безпосередній (живий) контакт адвоката з клієнтом, а також може створити атмосферу недовіри», - зауважила голова Комітету захисту прав людини НААУ Ганна Колесник. – При цьому через наявність перешкоди спілкування здійснюватиметься через телефон. Така ситуація ставить під сумнів те, що розмови не будуть прослуховуватися».
У зв’язку із цим вона нагадала, практику Європейського суду з прав людини, згідно із якою обгрунтованої підозри порушення конфіденційності спілкування між клієнтом і адвокатом достатньо, щоб уважати це перешкоджанням праву на отримання правової допомоги.
«Якщо споглядати на ті фото кімнат, які з’явились в мережі, які демонструють, як це буде відбуватись, то видно, що адвокат фактично знаходиться в одній кімнаті, клієнт – в іншій. Через отвір у склі можна передати лише кілька аркушів. Але в кримінальних провадженнях окремі клопотання іноді мають обсяг у декілька томів, - наголосила Г.Колесник. – Обговорити документи при такому розташуванні неможливо, треба демонструвати їх через скло. І це при тому, що процес розмови фіксується з декількох ракурсів».
Додатково учасники заходу відзначили, що крім усього іншого, за таких умов організації процесу втрачаються гарантії збереження адвокатської таємниці, відповідальність за яку несе особисто захисник.
З урахуванням висловлених позицій, члени Ради адвокатів України констатували факт порушення гарантій конфіденційного спілкування підозрюваного (обвинуваченого) із захисником під час впровадження у відділках поліції інформаційної підсистеми «Custody Records». Також РАУ вирішила звернутися з цього приводу до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також запропонувати створити спільну робочу групу для вироблення рішень щодо усунення виявлених порушень прав людини.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.