У НААУ проаналізували судову практику у трудових спорах за період воєнного стану | НААУ

У НААУ проаналізували судову практику у трудових спорах за період воєнного стану

Адвокатура
14:25 Чт 30.03.23 882 Переглядів
Версія для друку

28 березня у НААУ за ініціативи Комітету з трудового права відбувся круглий стіл на тему «Судова практика воєнного стану у трудових спорах».

Захід відкрила модератор, Голова Комітету з трудового права НААУ Вікторія Поліщук, звернувши увагу колег на проблеми єдності судової практики у сфері застосування норм трудового законодавства серед судів першої та апеляційної інстанцій.

Під час свого виступу Вікторія Поліщук розповіла про судову практику щодо питання звільнення працівників за прогул. Так, адвокатка зазначила, що на сьогодні учасники трудових відносин мають низку викликів щодо того, що можна вважати поважною причиною для відсутності на роботі. Навівши судову практику щодо підстав звільнення працівників за прогул, спікерка надала відповідь на найпоширеніші питання робітників і роботодавців:

  •   чи можна вважати воєнний стан, бойові дії, а також потенційну чи ймовірну загрозу для життя і здоров’я працівників як поважну причину для відсутності на роботу;
  •   що робити, якщо працівники не ведуть належної комунікації і чи можна звільнити за це, як за прогул;
  •   чи можна звільняти працівників за прогули, якщо вони перебувають за межами України, але можуть виконувати роботу дистанційно;
  •   як загалом вести комунікацію з працівниками, щоби встановити їх місце перебування.

Адвокат, членкиня Комітету Алла Андрушко розповіла про особливості звільнення працівників під час воєнного стану за порушення трудових обов'язків відповідно до п. 3 ст. 40, п. 1 ст. 41 КЗпП України. Звернула увагу на зміст понять «систематичність» та «одноразове грубе порушення», підстави визнання наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності та про звільнення незаконними та їх скасування. Охарактеризувала порядок стягнення середнього заробітку за час затримання розрахунку при звільненні, за час вимушеного прогулу та у разі затримання виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі. Також розкрила порядок виконання рішення суду про поновлення на посаді.

Адвокат, членкиня Комітету Наталія Кайда розповіла про правову основу введення обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану. Зокрема, було розкрито поняття та порядок призупинення дії трудового договору, які закріплені у ст. 13 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” (у редакції Закону № 2352-ІХ від 01.07.2022). Розглянула призупинення дії трудового договору з державним службовцем, із заступником директора, з керівним складом підприємства та призупинення дії як приховане покарання на прикладі рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 17.08.2022 у справі № 149/1089/22 провадження № 2/149/368/22. Адвокатка зауважила, що головною метою призупинення трудового договору з працівником є абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника - виконувати її.

Адвокат, членкиня Комітету Ганна Лисенко продовжила тему призупинення дії трудового договору та зазначила, що здебільшого суди скасовують такі накази, оскільки роботодавці не дотримуються основної умови для призупинення дії трудового договору: одночасна абсолютна неможливість надання роботи та абсолютна неможливість виконання роботи у зв’язку з військовою агресією проти України.

Під абсолютною неможливістю надання роботодавцем і виконання працівником роботи слід розуміти:

  • знищення виробничої, організаційної, технічної можливості, засобів виробництва або майна роботодавця в результаті бойових дій;
  • їх функціонування є неможливим;
  • переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливе.

Адвокат, член Комітету Дмитро Навроцький розповів про останню судову практику, яка формується щодо звільнення директора за власним бажанням. У своєму виступі адвокат зазначив про підстави звільнення директора без згоди засновників, надав алгоритм дій для правильного звільнення, розказав про документи, які складаються під час такого звільнення, та обґрунтував юрисдикційне питання.

За результатами обговорення його учасники дійшли висновку, що висвітлення та узагальнення судової практики, яка формується за час воєнного стану, є необхідним кроком на шляху належного захисту адвокатами прав та інтересів робітників і роботодавців.

Текст і фото підготовлені командою Координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Адвокатура

Детективи НАБУ вилучили матеріали адвокатського досьє

Сьогодні, 5 червня, детективи Національного антикорупційного бюро України провели обшук у квартирі адвоката, який обліковується за Радою адвокатів Харківської області. Цього разу не обійшлося без порушень гарантій адвокатської діяльності.

19:32 Пн 05.06.23 1094

Анонси

IBA дає молодим адвокатам шанс безкоштовно відвідати конференцію…

З 29 жовтня по 3 листопада 2023 року в Парижі відбудеться щорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA). Адвокати віком до 35 років можуть отримати стипендію на участь у цьому заході.

15:33 Пн 05.06.23 305

Адвокатура

До обговорення проблем захисту бізнесу запросять суддів і…

У червні – липні поточного року адвокатам запропонують низку заходів (вебінари, круглі столи, панельні дискусії) з проблем захисту бізнесу, до участі у яких долучать суддів і прокурорів.

17:41 Пт 02.06.23 583

Адвокатура

Усі непорозуміння між адвокатами мають пройти стадію примирення

Коли у роботі адвоката виникають конфлікти із колегами (особливо якщо йдеться про ознаки дисциплінарного проступку), єдиним конструктивним напрямом розв’язання проблеми є мирне залагодження такого конфлікту із залученням органів адвокатського самоврядування.

14:42 Пт 02.06.23 890

Адвокатура

Комітет з сімейного права НААУ очолила Лариса Гретченко

Головою Комітету з сімейного права Національної асоціації адвокатів України призначено адвоката Ларису Гретченко.

10:21 Чт 01.06.23 951

Анонси

Адвокати та науковці організовують Школу медичного права для…

До Міжнародного дня захисту дітей у Національній асоціації адвокатів України проведуть Школу медичного права.

16:33 Ср 31.05.23 637

Анонси

Адвокати обговорять інформаційну безпеку та захист персональних…

7 червня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Захист інформації в інформаційних системах у воєнний час».

15:04 Ср 31.05.23 599

Адвокатура

У НААУ призначено нового координатора комітетів

Координатором комітетів Національної асоціації адвокатів України призначена Світлана Бутич (Грушко). Раніше цю посаду обіймала адвокат Ганна Гаро.

14:21 Ср 31.05.23 1620

Вестник:№5 травень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл