Тимчасове переміщення та евакуація: адвокати обговорили правові механізми забезпечення безпеки дітей | НААУ

Тимчасове переміщення та евакуація: адвокати обговорили правові механізми забезпечення безпеки дітей

Адвокатура
13:22 Вт 21.03.23 663 Переглядів
Версія для друку

У НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права та Центру «Адвокат дитини» відбулася фахова дискусія на тему «Тимчасове переміщення та евакуація: правові механізми забезпечення безпеки дітей».

Участь в обговоренні взяли представники Міністерства юстиції України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони, Національної поліції України, судді Верховного Суду, експерти Офісу Ради Європи в Україні та Української Гельсінської спілки з прав людини, представники органів державної влади та органів системи ювенальної юстиції.

Предметом міжвідомчої фахової дискусії стали проблемні питання, що постають у процесі евакуації дитини у розрізі міжнародних стандартів евакуації дітей у збройному конфлікті, положень вітчизняного законодавства, досвіду територіальних громад, релевантної судової практики у питанні відібрання дитини від батьків, а також проаналізовано питання стосовно відмови від евакуації та її наслідків.

Модератором фахової дискусії виступила Заступник Голови  Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ, Лариса Гретченко, яка відкриваючи захід, відзначила, що тема тимчасового переміщення та евакуації є надзвичайно складною, законодавство в умовах воєнного часу перебуває у стані динамічних змін. Окреслені питання є комплексними, оскільки виклики, що постають під час евакуації дітей, виникають не лише щодо права, але пов’язані насамперед із психологічним підтриманням, наданням соціальних послуг, адаптацією за новим місцем проживання тощо. Безумовно, усі ці компоненти потребують системного дослідження та пошуку рішень у спільнодії суб’єктів реагування в системі захисту прав дитини.

Директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко, у вступній промові  наголосив, що питання захисту прав дітей сьогодні мають перебувати у центрі уваги і кожна організація, дотична до правозахисту, повинна підіймати цю тему для забезпечення найкращих інтересів дитини. Надскладні задачі, пов’язані з евакуацією дітей, можуть бути вирішені лише і виключно спільними узгодженими діями.

Інформацію про заходи щодо евакуації дітей у безпечні місця представив заступник начальника відділу ювенальної превенції Головного управління Національної поліції в Донецькій області Дмитро Коломієць. У виступі висвітлено стан евакуації населення, зокрема сімей з дітьми, на території Донецької області, досвід поліцейських підрозділу "Білі янголи" та результативну взаємодію при проведенні евакуаційних заходів підрозділів поліції, обласної військової адміністрації, органів освіти та соціальних служб. Дмитро Коломієць поінформував про виявлені в практиці причини відмови від евакуації, аспекти роз’яснювальної роботи та інші дії з реагування поліцейських задля забезпечення евакуації дітей у безпечні місця.

Член Ради Комітету з сімейного права НААУ, учасниця Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Людмила Гриценко у доповіді сфокусувала увагу на нормах міжнародного права прав людини і міжнародного гуманітарного права, які дотичні до питань евакуації на національному рівні, та яким чином вони співвідносяться між особою. Під час виступу також розкрито досвід територіальних громад з погляду ролі якісної комунікації в процесі евакуації з метою забезпечення безпеки дітей.

Про евакуацію сімей з дітьми та форм інституційного догляду за дітьми в огляді законодавчих змін в умовах воєнного стану розповіла експерт з відновного правосуддя, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Анастасія Шепеленко. Фокус уваги зосереджено на видах тимчасового переміщення (евакуації) дитячих будинків, патронатних сімей і сімей з дітьми, а також  проаналізовано схвалений  Кабінетом Міністрів України 7 березня механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій.

Чи є евакуація правом або обов’язком, дискутувала під час представлення доповіді член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Ганна Круглякова. Разом із нормативними засадами обговоренню піддано питання притягнення до відповідальності за відмову від евакуації та сформовані судовою практикою висновки. З поміж рекомендацій щодо вирішення проблемного питання вказано на проведення оцінки необхідності евакуації, планування і підготовлення евакуації сімей з дітьми, які перебувають у населених пунктах в зоні бойових дій, із вжиттям всіх можливих заходів для уникнення розлучення дітей з сім’ями під час евакуації.

Член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Маргарита Жданова розкрила підстави відібрання дитини в умовах збройного конфлікту через призму практики ЄСПЛ. Досліджуючи, чи було втручання в право на повагу до приватного та сімейного життя обґрунтованим, слід проаналізувати, чи втручання передбачалося національним законом, чи мало воно легітимну мету та чи було необхідним у демократичному суспільстві (пропорційним).

Про міжнародні стандарти та світовий досвід евакуації дітей у збройному конфлікті доповіла юрист Регіонального центру прав людини (RCHR), член Квебекської спільноти міжнародного права, Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні та Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим Катерина Рашевська. Учасникам дискусії представлено огляд історичних подій як базу для розроблення стандартів евакуації, а також  вектори захисту прав людей, які постраждали від вимушеного переселення. Висвітлюючи оцінку відповідності принципу найкращих інтересів дитини, спікер проаналізувала чинники, коли евакуація без супроводу не відповідатиме такому принципу, а також  окреслила індивідуальну траєкторію для кожної дитини.

Завершуючи захід, з урахуванням обговорених тем і відповідей на запитання Лариса Гретченко підсумувала необхідність удосконалення законодавства в частині алгоритмів взаємодії і повноважень органів поліції, служб у справах дітей та інших суб’єктів реалізації механізму евакуації населення. Потребують конкретизації законодавчі норми щодо обов’язків батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання, включаючи обов’язок вивезти дітей із зони бойових дій до безпечних районів та щодо відповідальності за його невиконання.

Тематичні матеріали та висновки за результатами фахової дискусії будуть узагальнені та оприлюднені на платформі ВША НААУ з метою здійснення ефективного юридичного супроводу питань тимчасового переміщення (евакуації), захисту прав та інтересів дітей, а також підвищення рівня правової освіти та правової культури суспільства.

Трансляція фахової дискусії доступна для перегляду: https://cutt.ly/04sWKx2.

Текст і фото підготовлені командою Координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Адвокатура

Детективи НАБУ вилучили матеріали адвокатського досьє

Сьогодні, 5 червня, детективи Національного антикорупційного бюро України провели обшук у квартирі адвоката, який обліковується за Радою адвокатів Харківської області. Цього разу не обійшлося без порушень гарантій адвокатської діяльності.

19:32 Пн 05.06.23 1090

Анонси

IBA дає молодим адвокатам шанс безкоштовно відвідати конференцію…

З 29 жовтня по 3 листопада 2023 року в Парижі відбудеться щорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA). Адвокати віком до 35 років можуть отримати стипендію на участь у цьому заході.

15:33 Пн 05.06.23 302

Адвокатура

До обговорення проблем захисту бізнесу запросять суддів і…

У червні – липні поточного року адвокатам запропонують низку заходів (вебінари, круглі столи, панельні дискусії) з проблем захисту бізнесу, до участі у яких долучать суддів і прокурорів.

17:41 Пт 02.06.23 583

Адвокатура

Усі непорозуміння між адвокатами мають пройти стадію примирення

Коли у роботі адвоката виникають конфлікти із колегами (особливо якщо йдеться про ознаки дисциплінарного проступку), єдиним конструктивним напрямом розв’язання проблеми є мирне залагодження такого конфлікту із залученням органів адвокатського самоврядування.

14:42 Пт 02.06.23 890

Адвокатура

Комітет з сімейного права НААУ очолила Лариса Гретченко

Головою Комітету з сімейного права Національної асоціації адвокатів України призначено адвоката Ларису Гретченко.

10:21 Чт 01.06.23 951

Анонси

Адвокати та науковці організовують Школу медичного права для…

До Міжнародного дня захисту дітей у Національній асоціації адвокатів України проведуть Школу медичного права.

16:33 Ср 31.05.23 637

Анонси

Адвокати обговорять інформаційну безпеку та захист персональних…

7 червня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Захист інформації в інформаційних системах у воєнний час».

15:04 Ср 31.05.23 599

Адвокатура

У НААУ призначено нового координатора комітетів

Координатором комітетів Національної асоціації адвокатів України призначена Світлана Бутич (Грушко). Раніше цю посаду обіймала адвокат Ганна Гаро.

14:21 Ср 31.05.23 1620

Вестник:№5 травень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл