Система безоплатної правової допомоги в Україні потребує корінних змін - Резолюція круглого столу НААУ
Учасники круглого столу «Безоплатна правова допомога в Україні. Шляхи виходу з кризи», який відбувся 27 лютого 2023 року в Національній асоціації адвокатури України, визнали чинну систему безоплатної правової допомоги в Україні такою, що несе ризики незалежній діяльності адвокатів та потребує негайних змін.
Дискусію відкрили Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова та Виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів (IBA) Марк Елліс, який перебуває в Україні з робочим візитом на запрошення НААУ та відкрив профінансовані IBA Пункти підтримки діяльності адвокатів міста Києва і Національної асоціації адвокатів України.
Організаційна діяльність центрів БПД поступово замінюється невластивою для них неконституційною функцією контролю держави за адвокатською діяльністю, у тому числі контролю за якістю надання правової допомоги адвокатами, що є порушенням права Людини на захист. Зокрема про це йдеться у Дослідженні з функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні, проведене Національною асоціацією адвокатів України.
Учасники круглого столу акцентували увагу на недоліках управління системою надання безоплатної правової допомоги в Україні, недоліки у фінансуванні та дискримінацію в оплаті праці адвокатів, корупційні ризики в системі БПД та відсутність необхідної взаємодії держави та адвокатури. Особливу увагу приділено особливостям організації надання безоплатної правової допомоги у провадженнях щодо злочинів проти національної безпеки та використання системи надання БПД для створення процесуального дисбалансу у кримінальних провадженнях на користь сторони обвинувачення.
У свою чергу, представник Міжнародна асоціація адвокатів (IBA) заявив про свій намір підтримати українських адвокатів у цьому процесі, надаючи їм технічну та фінансову допомогу. За словами Марка Елліса, IBA зацікавлена у тому, щоб українська система надання безоплатної правової допомоги була ефективною та незалежною.
Усі учасники круглого столу висловили сподівання на швидке вирішення окреслених проблем та запевнили про свою готовність допомогти в реформуванні системи надання безоплатної правової допомоги в Україні, про що була прийнята відповідна Резолюція .
Нагадаємо, що БПД є важливим елементом забезпечення правосуддя та прав людини в Україні. Вона надає можливість отримати правову допомогу тим, хто не має можливості скористатися послугами адвоката на комерційній основі. Однак, як показує круглий стіл, система БПД потребує значних змін та поліпшень для забезпечення ефективного та незалежного функціонування.
Популярні новини
Сумна звістка
Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області…
На 72 році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслава Антипченка.
Законодавство
Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем…
Критерій безперервного стажу здійснення адвокатської діяльності десять і більше років, як одного з критеріїв надання адвокатам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, має дискримінаційний характер.
Анонс
Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики
Адвокати, які мають знання та досвід у сфері гендерної політики можуть долучитися до профільного комітету Національної асоціації адвокатів України.
Законодавство
Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту
Тим адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та адвокатам, які є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу, необхідно до 11 січня 2025 року подати звіти до міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
Cудова практика
В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами
Використання штучного інтелекту у суді дозволяється навіть без розкриття цього факту, але за умови відповідності правовим та етичним стандартам. При цьому адвокати, судді та самопредставлені сторони несуть відповідальність за кінцевий продукт своєї роботи.
Законодавство
В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів
Справи щодо правочину, у тому числі оскарження реєстраційних дій щодо такого правочину, укладеного на забезпечення виконання основного зобов’язання між юридичними особами, розглядатимуть господарські суди.
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.