Система безоплатної правової допомоги в Україні потребує корінних змін - Резолюція круглого столу НААУ
Учасники круглого столу «Безоплатна правова допомога в Україні. Шляхи виходу з кризи», який відбувся 27 лютого 2023 року в Національній асоціації адвокатури України, визнали чинну систему безоплатної правової допомоги в Україні такою, що несе ризики незалежній діяльності адвокатів та потребує негайних змін.
Дискусію відкрили Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова та Виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів (IBA) Марк Елліс, який перебуває в Україні з робочим візитом на запрошення НААУ та відкрив профінансовані IBA Пункти підтримки діяльності адвокатів міста Києва і Національної асоціації адвокатів України.
Організаційна діяльність центрів БПД поступово замінюється невластивою для них неконституційною функцією контролю держави за адвокатською діяльністю, у тому числі контролю за якістю надання правової допомоги адвокатами, що є порушенням права Людини на захист. Зокрема про це йдеться у Дослідженні з функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні, проведене Національною асоціацією адвокатів України.
Учасники круглого столу акцентували увагу на недоліках управління системою надання безоплатної правової допомоги в Україні, недоліки у фінансуванні та дискримінацію в оплаті праці адвокатів, корупційні ризики в системі БПД та відсутність необхідної взаємодії держави та адвокатури. Особливу увагу приділено особливостям організації надання безоплатної правової допомоги у провадженнях щодо злочинів проти національної безпеки та використання системи надання БПД для створення процесуального дисбалансу у кримінальних провадженнях на користь сторони обвинувачення.
У свою чергу, представник Міжнародна асоціація адвокатів (IBA) заявив про свій намір підтримати українських адвокатів у цьому процесі, надаючи їм технічну та фінансову допомогу. За словами Марка Елліса, IBA зацікавлена у тому, щоб українська система надання безоплатної правової допомоги була ефективною та незалежною.
Усі учасники круглого столу висловили сподівання на швидке вирішення окреслених проблем та запевнили про свою готовність допомогти в реформуванні системи надання безоплатної правової допомоги в Україні, про що була прийнята відповідна Резолюція .
Нагадаємо, що БПД є важливим елементом забезпечення правосуддя та прав людини в Україні. Вона надає можливість отримати правову допомогу тим, хто не має можливості скористатися послугами адвоката на комерційній основі. Однак, як показує круглий стіл, система БПД потребує значних змін та поліпшень для забезпечення ефективного та незалежного функціонування.
Популярні новини
Привітання
Оголошено переможців Турніру із судових дебатів
Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.
Дискусія
Підвищення податків: як вижити бізнесу?
1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?
Законодавство
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Навчання
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики
Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.
Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року
Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року
Дискусія
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…
Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?
Навчання
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному
Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?
Дискусія
«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова…
Програма «Національний кешбек, яка стартувала 11 жовтня 2024 року, набула значної популярності в Україні. З одного боку – що може бути кращим за повернення частини коштів при покупці українських товарів, а з іншого – чи захищені фінансові дані українців?