Правова невизначеність відеофіксації у закладах освіти може призвести до порушення прав усіх учасників освітнього процесу | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Правова невизначеність відеофіксації у закладах освіти може призвести до порушення прав усіх учасників освітнього процесу

Дискусія
11:21 Ср 01.03.23 835 Переглядів
Версія для друку

Підкомітетом з питань сім'ї та дітей Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики організовано обговорення питання щодо можливості запровадження та правового врегулювання питання відеофіксації освітнього процесу.

Від  НААУ участь в обговоренні порушеного питання взяла заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ Лариса Гретченко.

Під час зустрічі учасниками проаналізовано сучасні виклики, що спричиняють потребу розгляду ініціативи законодавчого урегулювання процесу відеофіксації та відеоспостереження у закладах освіти. У системному огляді правових підстав для збору та поширення інформації у вигляді фото- та відеозйомки особи  обговорено переваги та ризики можливого використання відеокамер, вплив на реалізацію та захист від порушень прав учасників освітнього процесу.

У виступі заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ звернула увагу на чутливий характер освітніх правовідносин і необхідність забезпечення збалансованості права на приватність особи і права на безпечні умови навчання.

“Маємо визнати, що законодавча неврегульованість цього питання не виключає фактичного здійснення відеоспостереження чи відеофіксації у деяких закладах освіти. З практики відомі випадки встановлення систем відеонагляду за ініціативою адміністрації чи батьківського комітету. Правова невизначеність статусу такого відеообладнання, режиму його використання, збереження відеоматеріалу та його поширення несе ризики порушення прав усіх учасників освітнього процесу, зокрема на доступ до персональних даних та їх захист», - відзначила Лариса Гретченко.

Коментуючи практику отримання і використання відеозаписів як доказів у судових провадженнях, зокрема у справах про булінг (цькування) учасників освітнього процесу, Лариса Гретченко  наголосила на проблематиці правового статусу суб'єктів, що провадять освітню діяльність. За словами спікера, видається доцільним застосовувати більш ширший підхід до унормування питань відеоспостереження не лише у закладах освіти, а й у діяльності установ, громадських організацій, фізичних осіб - підприємців, які надають освітні послуги.

Учасники зустрічі узгодили заходи задля продовження роботи над вирішенням порушеного питання.

Текст і фото підготовлені командою Координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду

Гарантії діяльності

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…

Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

16:57 Пт 16.05.25 824
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо зниклих безвісти

Законодавство

Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…

Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

11:53 Пт 16.05.25 515
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

Анонс

Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

11:20 Чт 15.05.25 578
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну» адвокатуру

Гарантії діяльності

РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…

Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

15:54 Ср 14.05.25 1756
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері охорони ПЗФ

Законодавство

Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…

Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

11:18 Ср 14.05.25 612
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Гарантії діяльності

Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

8:49 Ср 14.05.25 750
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Навчання

Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

15:54 Вт 13.05.25 823
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у витоку інформації

За кордоном

Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…

Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

17:46 Пн 12.05.25 574

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл