"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ звернулась до суду через бездіяльність Мін’юсту в обранні членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги

Національна асоціація адвокатів України направила позов до Київського окружного адміністративного суду з метою визнання бездіяльності Міністра юстиції України Дениса Малюськи та Міністерства юстиції України протиправною у не прийнятті рішення про оголошення конкурсу щодо обрання членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги.
НААУ наголошує у позовній заяві на тому, що за наказом Міністра юстиції України у грудні 2019 року було оголошено про конкурс з обрання 9 членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги. У березні 2020 року за результатами проведеного конкурсу затверджено склад Наглядової ради.
Проте, в жовтні 2022 року 6 з 9 членів Наглядової ради склали свої повноваження на підставі заяв за власним бажанням, в тому числі Голова ради.
Відповідно до Положення про Наглядову раду її засідання є правоможним, якщо на ньому присутні не менше ніж 2/3 її членів, тобто 6 її членів.
Таким чином, з жовтня 2022 року Наглядова рада, фактично, не може належним чином функціонувати та виконувати покладені на неї завдання через недостатню кількість її членів.
Однак Мін’юст та Міністр юстиції України не вчиняють жодних дій, спрямованих на проведення конкурсу, обрання, оновлення та затвердження складу Наглядової ради.
НААУ зазначає, що Наглядова рада утворюється, в тому числі, з метою забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері надання безоплатної правової допомоги, незалежності та прозорості управління системою надання БПД. При цьому, ні Положенням про Координаційний центр з надання правової допомоги, ні Положенням про Наглядову раду, ні Порядком не передбачено можливості функціонування системи БПД за відсутності Наглядової ради.
НААУ вимагає зобов’язати Міністра юстиції України прийняти рішення про оголошення конкурсного відбору щодо обрання членів Наглядової ради та затвердити її склад за результатами конкурсу.
Нагадаємо, НААУ підготувала Звіт з актуальних питань функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні. Цей звіт викрив низку проблем в системі БПД, які ведуть до порушення прав людини, втручання у незалежність адвокатури, наявність значної кількості корупційних ризиків в системі БПД, впровадження системи державницького управління адвокатами тощо. В результаті чого керівництво НААУ отримало погрози від заступниці Міністра юстиції України Валерії Коломієць. У відповідь РАУ закликала до відставки чиновниці. Реакції Мін’юсту не послідувало.
Популярні новини

Cудова практика
Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики
З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

Законодавство
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…
Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

БПД
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект
Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

Дискусія
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…
Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

Гарантії діяльності
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…
Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

Навчання
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога
Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

Гарантії діяльності
Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, -…
Лідерство України в підготовці Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката підтверджує високий рівень розвитку правової культури нашої держави, розуміння ключової ролі адвокатури в утвердженні прав людини та принципів демократії.

Різне
«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом
У рамках мистецького проекту «Advocacy Art» у Національній асоціації адвокатів України з 3 до 14 березня пройшла виставка художніх робіт адвокатів «Натхнення».