Україна намагається забезпечити реалізацію права на освіту в умовах збройного конфлікту | НААУ

Україна намагається забезпечити реалізацію права на освіту в умовах збройного конфлікту

Різне
18:27 Чт 15.12.22 818 Переглядів
Версія для друку

12 грудня 2022 року відбулася фахова дискусія на тему «Онлайн освіта в умовах воєнного стану: виклики, ризики та ефективні способи захисту прав учасників освітнього процесу». Захід організовано у співпраці з Комітетом з сімейного права НААУ та Центром «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ.

До участі в заході та обговорень долучилися: Сергій Горбачов – освітній омбудсмен, Руслан Колбаса – генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Мінсоцполітики, Інна Юрина – радниця Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Сергій Мороз – прокурор відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях у сфері охорони дитинства та насильства щодо дітей управління організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора, Наталія Марчук – начальник управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, Наталія Дейнега – начальник сектору пробації щодо неповнолітніх ДУ «Центр пробації», Вікторія Блошко – начальник юридичного відділу Державної служби якості освіти.

Модератором фахової дискусії виступила Лариса Гретченко – керівник Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ, заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ, яка, відкриваючи захід, відзначила міждисциплінарний характер реалізації права на освіту та інших прав дитини, які опинилися на перетині правового регулювання нормами освітнього, сімейного, трудового права тощо. Розгляд цих питань крізь призму подій сьогодення дозволяє прослідкувати, які порушення прав дитини відбуваються в освітньому процесі та як їм запобігти.

Зі вступним словом на початку заходу звернувся директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко, який підкреслив значимість освітньої складової в умовах воєнного стану, яка на сьогодні піддається новим викликам, пов’язаним з гарантування безпеки закладу освіти, можливості безперервного навчання в ситуації збройного конфлікту, захисту прав учасників освітнього процесу від порушень та їх відновлення.

Сергій Горбачов під час виступу поінформував учасників про проблематику української освіти в умовах війни та виклики, з якими зіштовхуються учасники освітнього процесу. А це, зокрема, забезпечення реалізації права на освіту в умовах збройного конфлікту, безпековий освітній компонент, надання психологічної підтримки учням, які стали жертвами війни, їх адаптації та залучення до освітнього процесу.

Руслан Колбаса наголосив на активній роботі Міністерства соціальної політики, Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану стосовно посиленого соціального захисту дітей під час війни. Сьогодні реалізуються заходи із забезпечення евакуації дітей, які проживають/зараховані на цілодобове перебування до закладів різних типів,  дітей, влаштованих у сімейні форми виховання, на безпечну територію, забезпечення розміщення та задоволення потреб дітей, евакуйованих на безпечні території.

Під час фахової дискусії учасниками були розкриті різні аспекти реалізації права на освіту у розрізі освітнього, сімейного та трудового права.

Зокрема, у своїй доповіді Лариса Гретченко розкрила питання стосовно присудження аліментів та інших форм утримання для дітей і студентів в умовах воєнного стану. З огляду на те, що під час воєнного стану найбільш поширеним є онлайн навчання, саме цей аспект впливає на обґрунтування заявлених вимог щодо присудження коштів на утримання дитини. У сфері освіти формується нова категорія справ, коли до відшкодування заявляються послуги, надані третіми особами з допомоги у влаштуванні на навчання до закордонних закладів.

Ольга Семенюк, адвокат, член Ради Комітету з сімейного права НААУ, координатор освітнього напрямку УГСПЛ, розкриваючи питання онлайн навчання, зупинилася на ризиках відповідальності для батьків, розповіла про способи захисту та відновлення прав, порушених у процесі онлайн освіти.

Надія Тарасова, адвокат, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ, у розрізі розгляду питання про подвійне навчання українських дітей розповіла на прикладі конкретних країн про можливість відмови від навчання у школі за місцем тимчасового прихистку, а також обов’язок відвідування школи за місцем перебування.

Про якість, ефективність та конкурентоспроможність вищої освіти в умовах воєнного стану, а також рекомендації задля збалансування прав та інтересів учасників освітнього процесу розповіла у своїй доповіді Ольга Поєдинок, адвокат, к. ю. н., заступниця голів комітетів з міжнародного права та з питань гендерної політики НААУ.

Богдан Чиж, заступник Голови Комітету з питань захисту прав осіб з інвалідністю, радник ректора КНЕУ імені Вадима Гетьмана, детально проаналізував, яким чином зміна форми навчання впливає на зміну умов договору про надання освітніх послуг чи його припинення.

Анастасія Шепеленко, адвокат, експерт з відновного правосуддя, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ, представила аудиторії досвід надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Зокрема, спікер розкрила законодавчі засади та практичні аспекти переведення дитини з числа внутрішньо переміщених осіб до закладу вищої освіти за тимчасовим місцем проживання, особливості переведення студентів з тимчасово окупованих територій з контрактної форми навчання на бюджетну.

Про поважні причини, що перешкоджають роботі педагогів в онлайн режимі та їх вплив на освітній процес розповіла Вікторія Поліщук, адвокат, Голова Комітету з трудового права НААУ. Зокрема, адвокат виділила поважні причини відсутності на робочому місці та судову практику у справах про звільнення педагогів за прогул.

Трансляція фахової дискусії доступна для перегляду: https://bit.ly/3Hxtphi.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 1111

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 1624

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 1491

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 2731

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 4097

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 4118

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 5763

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 4767

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл