Україна намагається забезпечити реалізацію права на освіту в умовах збройного конфлікту | НААУ

Україна намагається забезпечити реалізацію права на освіту в умовах збройного конфлікту

Різне
18:27 Чт 15.12.22 823 Переглядів
Версія для друку

12 грудня 2022 року відбулася фахова дискусія на тему «Онлайн освіта в умовах воєнного стану: виклики, ризики та ефективні способи захисту прав учасників освітнього процесу». Захід організовано у співпраці з Комітетом з сімейного права НААУ та Центром «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ.

До участі в заході та обговорень долучилися: Сергій Горбачов – освітній омбудсмен, Руслан Колбаса – генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Мінсоцполітики, Інна Юрина – радниця Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Сергій Мороз – прокурор відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях у сфері охорони дитинства та насильства щодо дітей управління організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора, Наталія Марчук – начальник управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, Наталія Дейнега – начальник сектору пробації щодо неповнолітніх ДУ «Центр пробації», Вікторія Блошко – начальник юридичного відділу Державної служби якості освіти.

Модератором фахової дискусії виступила Лариса Гретченко – керівник Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ, заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ, яка, відкриваючи захід, відзначила міждисциплінарний характер реалізації права на освіту та інших прав дитини, які опинилися на перетині правового регулювання нормами освітнього, сімейного, трудового права тощо. Розгляд цих питань крізь призму подій сьогодення дозволяє прослідкувати, які порушення прав дитини відбуваються в освітньому процесі та як їм запобігти.

Зі вступним словом на початку заходу звернувся директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко, який підкреслив значимість освітньої складової в умовах воєнного стану, яка на сьогодні піддається новим викликам, пов’язаним з гарантування безпеки закладу освіти, можливості безперервного навчання в ситуації збройного конфлікту, захисту прав учасників освітнього процесу від порушень та їх відновлення.

Сергій Горбачов під час виступу поінформував учасників про проблематику української освіти в умовах війни та виклики, з якими зіштовхуються учасники освітнього процесу. А це, зокрема, забезпечення реалізації права на освіту в умовах збройного конфлікту, безпековий освітній компонент, надання психологічної підтримки учням, які стали жертвами війни, їх адаптації та залучення до освітнього процесу.

Руслан Колбаса наголосив на активній роботі Міністерства соціальної політики, Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану стосовно посиленого соціального захисту дітей під час війни. Сьогодні реалізуються заходи із забезпечення евакуації дітей, які проживають/зараховані на цілодобове перебування до закладів різних типів,  дітей, влаштованих у сімейні форми виховання, на безпечну територію, забезпечення розміщення та задоволення потреб дітей, евакуйованих на безпечні території.

Під час фахової дискусії учасниками були розкриті різні аспекти реалізації права на освіту у розрізі освітнього, сімейного та трудового права.

Зокрема, у своїй доповіді Лариса Гретченко розкрила питання стосовно присудження аліментів та інших форм утримання для дітей і студентів в умовах воєнного стану. З огляду на те, що під час воєнного стану найбільш поширеним є онлайн навчання, саме цей аспект впливає на обґрунтування заявлених вимог щодо присудження коштів на утримання дитини. У сфері освіти формується нова категорія справ, коли до відшкодування заявляються послуги, надані третіми особами з допомоги у влаштуванні на навчання до закордонних закладів.

Ольга Семенюк, адвокат, член Ради Комітету з сімейного права НААУ, координатор освітнього напрямку УГСПЛ, розкриваючи питання онлайн навчання, зупинилася на ризиках відповідальності для батьків, розповіла про способи захисту та відновлення прав, порушених у процесі онлайн освіти.

Надія Тарасова, адвокат, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ, у розрізі розгляду питання про подвійне навчання українських дітей розповіла на прикладі конкретних країн про можливість відмови від навчання у школі за місцем тимчасового прихистку, а також обов’язок відвідування школи за місцем перебування.

Про якість, ефективність та конкурентоспроможність вищої освіти в умовах воєнного стану, а також рекомендації задля збалансування прав та інтересів учасників освітнього процесу розповіла у своїй доповіді Ольга Поєдинок, адвокат, к. ю. н., заступниця голів комітетів з міжнародного права та з питань гендерної політики НААУ.

Богдан Чиж, заступник Голови Комітету з питань захисту прав осіб з інвалідністю, радник ректора КНЕУ імені Вадима Гетьмана, детально проаналізував, яким чином зміна форми навчання впливає на зміну умов договору про надання освітніх послуг чи його припинення.

Анастасія Шепеленко, адвокат, експерт з відновного правосуддя, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ, представила аудиторії досвід надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Зокрема, спікер розкрила законодавчі засади та практичні аспекти переведення дитини з числа внутрішньо переміщених осіб до закладу вищої освіти за тимчасовим місцем проживання, особливості переведення студентів з тимчасово окупованих територій з контрактної форми навчання на бюджетну.

Про поважні причини, що перешкоджають роботі педагогів в онлайн режимі та їх вплив на освітній процес розповіла Вікторія Поліщук, адвокат, Голова Комітету з трудового права НААУ. Зокрема, адвокат виділила поважні причини відсутності на робочому місці та судову практику у справах про звільнення педагогів за прогул.

Трансляція фахової дискусії доступна для перегляду: https://bit.ly/3Hxtphi.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Підтримка

Опікунська рада НААУ підтримала родини ще 7 адвокатів

Опікунська рада НААУ підтримала родини двох загиблих на війні адвокатів, а також надала матеріальну допомогу колегам, що втратили житло через бойові дії в Україні.

10:12 Пт 26.04.24 1459

Анонс

РАУ перевірить справедливість застосування формули оплати БВПД

Тлумачення центром безоплатної вторинної правничої допомоги норм щодо оплати послуг адвокатів, які надають БВПД, протиставило інтереси адвоката інтересам його підзахисного у кримінальній справі.

16:58 Чт 25.04.24 2601

Самоврядування

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською…

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

11:43 Чт 25.04.24 2874

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 3262

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 3124

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 2154

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 3152

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3479

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл