Національна асоціація адвокатів України стала підписантом Резолюції про необхідність прозорості присудження та застосування смертної кари
Національна асоціація адвокатів України стала однією з 53 адвокатських і правничих організацій світу, які підписали Резолюцію про необхідність прозорості присудження та застосування смертної кари.
Проект Резолюції був представлений під час 8-го Всесвітнього конгресу проти смертної кари, який відбувся 15-18 листопада 2022 року в Берліні. Захід об'єднав понад 1000 учасників з 90 країн світу - правозахисників та громадських діячів, які працюють над скасуванням смертної кари. Конгрес був організований партнерами Ради Європи: паризькою неурядовою організацією «Разом проти смертної кари» та Всесвітньою коаліцією проти смертної кари.
Під час заходу учасники мали унікальну можливість для обміну думками щодо подальшого просування скасування смертної кари та протидії будь-яким спробам відновити смертну кару там, де її вже скасовано. Також значну увагу було приділено проблемам адвокатів при захисті осіб, засуджених до смертної кари.
Серед причин необхідності прийняття такої Резолюції, зокрема, наступні:
- незважаючи на зростаючу кількість аболіціоністських держав, деякі країни не надають офіційної інформації про застосування ними смертної кари, відносячи таку інформацію до державної таємниці. Розкриття державної таємниці визнається у таких країнах актом державної зради;
- у деяких країнах смертні вироки виконуються таємно, без попереднього повідомлення родичів засуджених, їхніх адвокатів, а іноді навіть самих засуджених;
- відсутність прозорості у винесенні та виконанні смертного вироку має прямі наслідки для дотримання прав людини як тих, кому загрожує смертна кара, так і інших осіб;
- без прозорості неможливо забезпечити гуманне поводження з особами, які перебувають під вартою та очікують на виконання смертного вироку, та надання їм належного процесуального та правового захисту відповідно до застосовного міжнародного права;
- відсутність прозорості при винесенні та виконанні смертного вироку обмежує можливості адвокатів у повній мірі виконувати їх професійні обов'язки в найкращих інтересах своїх клієнтів, яким загрожує смертна кара.
Підписанти Резолюції впевнені, що адвокатурам та професійним організаціям адвокатів належить ключова роль у відстоюванні ідеї необхідності скасування смертної кари та запровадження мораторію на цю міру покарання, а також суттєва роль у захисті права на справедливий судовий розгляд.
Метою даної Резолюції є закликати асоціації адвокатів та професійні організації юристів усіх країн (як аболіціоністів, так і прихильників збереження смертної кари) до:
- відстоювання поваги до прозорості в державах, що зберігають смертну кару, щодо даних, які стосуються винесення та застосування смертної кари, зокрема щодо осіб, засуджених до смертної кари та страчених, злочинів, за які вони були засуджені, застосованого способу виконання смертного вироку та випадків, коли до них була застосована амністія або помилування;
- виступів за право на справедливий судовий розгляд та належну правову процедуру для всіх осіб, яким загрожує смертна кара, без дискримінації, включаючи право захисника на регулярний доступ до свого клієнта та до всіх доказів проти нього;
- участі у міжнародному відстоюванні ідеї за прозорість у винесенні та виконанні смертних вироків та їх скасування в усьому світі.
Список міжнародних правних організацій - підписантів Резолюції можна переглянути за посиланням.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.
Cудова практика
Відсутність доступу до адвоката – поважна причина пропуску…
Під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
Законодавство
У ВР пропонують надати адвокатам відстрочку від призову (критерії)
Мобілізація адвокатів має руйнівні наслідки для системи професійної правничої допомоги, адже відбувається порушення законних прав та інтересів сотень тисяч громадян та юридичних осіб, яким адвокати-чоловіки надають професійну правничу допомогу.
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.