«Київська адвокатура на зламі епох: витоки, долі, репресії». Презентовано нову монографію НААУ | НААУ

«Київська адвокатура на зламі епох: витоки, долі, репресії». Презентовано нову монографію НААУ

Різне
9:00 Вт 22.11.22 1571 Переглядів
Версія для друку

17 листопада 2022 року на засіданні Ради адвокатів України, до 10-річчя НААУ, відбулась презентація нового видання Центру досліджень адвокатури і права НААУ «Київська адвокатура на зламі епох: витоки, долі, репресії». Книгу представив заступник Голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій.

Автором монографії, що увійшла до серії «Регіональна історія адвокатури» є  Валерій Філімоніхін – правник, учасник Всеукраїнського Проекту "Історія адвокатури України" Центру досліджень адвокатури і права НААУ,  вчений секретар Національного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили".

Монографія присвячена процесу розвитку адвокатури Києва та Київщини з другої половини ХІХ століття і до Другої світової війни, тобто - від початку свого законодавчого оформлення згідно Судової реформи 1864 року і до фізичного знищення адвокатури у період Великого терору 1937-1938 років.

 Книга складається з п’яти розділів, з яких перші два присвячені історії інституційного розвитку адвокатури столиці, формуванню її органів самоврядування та процесу реорганізації згідно радянського законодавства після приходу до влади більшовиків.

У березні 1916 року уперше в історії адвокатури Києва було обрано Раду присяжних повірених – демократичний орган адвокатського самоврядування. На той час у Києві працювало 755 адвокатів і їх помічників. У книзі вперше зібрано їх імена та адреси місць праці, що є надзвичайно важливим для нас. - зазначив Валентин Гвоздій.

Спеціальну увагу у книзі приділено Київській школі права. Досліджено, що високий розвиток правничої науки на юридичному факультеті Київського університету Святого Володимира, нині Київський національний університет імені Тараса Шевченка, діяльність Київського юридичного товариства забезпечив появу цілого покоління професіоналів у київській адвокатурі. Тісний зв'язок юридичної практики з науковими дослідженнями не перервався і у ранній радянський період. Адвокати розвивали свої наукові інтереси і правознавство в рамках Українського правничого товариства та комісій Всеукраїнської академії наук.

У період боротьби за українську державність і її становлення у 1917 – 1918 роках 22 адвокати увійшли до складу Центральної Ради – представницького органу, а з листопада 1917 року – парламенту Української Народної Республіки.

Низка адвокатів у цей час стали провідними політиками і державними діячами. Серед них: мер міста Києва - адвокат Євген Рябцов; перший голова Ради адвокатів міста Києва - Дмитро Григорович-Барський; організатор київської адвокатури - адвокат Олександр Гольденвейзер; Міністр освіти, голова Державного Сенату і президент Української академії наук - адвокат Микола Василенко; Ігор Кістяківський - адвокат, український державний діяч, міністр внутрішніх справ Гетьманського уряду України і його брат Богдан Кістяківський - правознавець, громадський діяч, філософ права, один з організаторів Академії наук України та багато інших.

У 1923 році створено Київську губернську колегію захисників. До неї увійшли 229 захисників. З них 133 по Києву і 96 по округах Київщини. Таким чином, менше, ніж за вісім років, відбулося скорочення адвокатської корпорації більш ніж у 5 разів. Приватна адвокатська практика була ліквідована.

Діяли 6 юридичних консультацій Києва, які надали допомогу 5, 5 тисячам громадянам. У 1927 році правова допомога була надана 27 тисячам громадян.

У 1937 році відбувся погром київської адвокатури, в результаті якого багато адвокатів і правників було розстріляно в підвалах НКВС. На території спецділянки НКВС у Биківні загалом захоронено за приблизними даними 22 тисячі жертв Великого терору.

Найбільш вагомим здобутком презентованого дослідження є те, що уперше в українській історіографії вводяться у науковий обіг імена та біографії київських адвокатів та правників-жертв сталінського терору.

У книзі детально показано біографії 18 київських адвокатів і 26 юристів, репресованих у 1937 – 1941 роках, розстріляних і похованих у Биківні. Також уперше оприлюднено імена 119 польських адвокатів, виявлених у київських катинських списках.

У фотододатках 262 унікальні світлини: особисті фото адвокатів і правників, документи, матеріали архівно-кримінальних справ репресованих адвокатів, юристів і  розкопок у Биківні.

Дякуємо автору - Валерію Філімоніхіну, а також Центру досліджень адвокатури і права НААУ, який працює під керівництвом Ірини Василик, за це вагоме, систематизоване дослідження історії адвокатури міста Києва і Київшини.

Ця книга - перше фахове дослідження історії адвокатури міста Києва, де вперше грунтовно показано заснування, розвиток юридичної науки у Києві, створення наукових юридичних шкіл, а також опубліковано реєстр адвокатів міста Києва і області із зазначенням місць їхньої праці буде надзвичайно цікавою як для адвокатів, так і для студентства і науковців та краєзнавців.

Монографія дає нам знання і повертає пам’ять про трагічні долі київських адвокатів, правників, юристів, які загинули під час сталінських репресій другої половини 30-х років ХХ століття і поховані у Биківні. Ця книга – наша данина їхній жертві та пам’яті!», – підсумував Валентин Гвоздій.

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1483
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1205
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 2722
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 7766
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 8883
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7738
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7596
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3777

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл