НААУ направила до ВРУ науково-практичний висновок до проєкту закону України
НААУ направила до Верховної ради України науково-практичний висновок до Закону України «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство» (реєстр. номер 8011 від 08.09.2022).
Відповідний правовий аналіз документа здійснив Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ.
Метою законопроекту є створення державних гарантій щодо збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України, у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції.
Доцільність ухвалення цього законопроєкту прокоментувала Голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Ірина Сенюта: «Воєнний стан актуалізував питання реалізації права учасників війни на біологічне батьківство/материнство. Законопроєкт №8011, незважаючи на окремі недоліки, доречно підтримати, адже так держава забезпечить конституційну гарантію щодо охорони материнства та батьківства (ст. 51 Основного Закону України), як і свій обов’язок створити людині умови для материнства та батьківства (ст. 5 Сімейного кодексу України)».
Серед іншого у науково-практичному висновку до законопроєкту зазначається, що застосування методів ДРТ, зокрема для забору, консервації та зберігання репродуктивного матеріалу здійснюється закладами охорони здоров’я усіх форм власності, але на практиці абсолютна більшість з них мають приватну форму власності. Тому буде доцільним надати можливість вибору закладів охорони здоров’я, як це передбачено Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
Окрім того, пропонується забезпечити право на біологічне батьківство (материнство) не лише на випадок втрати (суттєвого зниження) репродуктивних функцій унаслідок поранення, травми або контузії, а й на випадок смерті військовослужбовців (постмортальну репродукцію).
З науково-практичним висновком можна ознайомитися за посиланням.
Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини
Законодавство
Необхідно прописати підстави віднесення ГО до ветеранського, -…
Будь-яке громадське об’єднання, визначивши у своїх статутних документах відповідну мету діяльності, стане ГО ветеранів війни та відповідно отримує право на визначені законом пільгові умови діяльності.
Cудова практика
Чи можна отримати відстрочку від призову через адвокатський запит, -…
Одним із видів адвокатської діяльності є представництво, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов’язків клієнта, в тому числі у державних органах. Чи може адвокатський запит до ТЦК замінити особисте звернення військовозобовʼязаного?
Захист військових
Військові кримінальні правопорушення: види, особливості…
Кримінальна відповідальність за військові кримінальні правопорушення встановлена Розділом ХІХ «Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби» Кримінального кодексу.
Євроінтеграція
Тінь розсіюється після справжнього дослідження, - Л.Ізовітова про…
Тіньовий звіт коаліції громадських організацій про стан справ в Україні та звіт Єврокомісії, які містять розділи про адвокатуру, були підготовлені без участі НААУ – єдиної в Україні професійної організації адвокатів. Тому існує сумнів у об’єктивності та достовірності поданої інформації.
За кордоном
Перспективи отримання пенсії українцями, які працюють на Кіпрі
Після початку повномасштабного вторгнення близько двадцяти тисяч українців виїхали до Республіки Кіпр, отримали там статус тимчасового захисту та влаштувався на роботу. Чи буде зараховуватися страховий стаж для призначення пенсії?
Анонс
В Україні визначать молодих правників року у 15-ти номінаціях
Аби підтримати талановиту молодь, професійне зростання та престиж праці Рада молодих юристів України проводить Всеукраїнський щорічний конкурс «Молодий правник року» за підсумками 2023 року.
Законодавство
Цивільний захист: що забули прописати у змінах, - висновок Комітету…
Автори законодавчої ініціативи формально підійшли до імплементації Механізму цивільного захисту ЄС у національне законодавство. Зокрема, потребує удосконалення термінологія, процедурні моменти та обмін даними.
За кордоном
Українцям у Франції підготували Сімейний порадник
Українські юристи-волонтери за підтримки Посольства України у Франції підготували для українців, які проживають у Франції, черговий спеціалізований довідник про важливі аспекти сімейного життя, освіти, соціальних та адміністративних питань, охорони здоров'я, фінансів і дозвілля.