Пропозиції робочої групи Нацради з відновлення України щодо змін в адвокатурі несуть руйнівні євроінтеграційні ризики – Лідія Ізовітова | НААУ

Пропозиції робочої групи Нацради з відновлення України щодо змін в адвокатурі несуть руйнівні євроінтеграційні ризики – Лідія Ізовітова

Різне
15:18 Пн 01.08.22 2817 Переглядів
Версія для друку

На дводенному засіданні Ради адвокатів України, яке розпочало роботу 1 серпня 2022 року на Закарпатті, було розглянуто матеріали щодо удосконалення інституту адвокатури робочої групи «Юстиція», створеної при Національній раді з відновлення України від наслідків війни.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова наголосила, що про цю версію реформи інституту адвокатури НААУ дізналась з оприлюдненого Проекту плану відновлення України на сайті Міжнародної конференції, яка відбулась в Лугано (Швейцарія) 4-5 липня 2022 року. Так, в документі зі 156 аркушів 24 присвячені удосконаленню адвокатської професії та трансформації системи нотаріату.

Адвокатська спільнота обурена тим, що робоча група, яка має пропозиції щодо реформування адвокатури, сформована без участі представників самої адвокатури, що є порушенням міжнародних угод і зобов’язань, які взяла на себе Україна на шляху до європейської інтеграції.

«Оцінюючи саме формування робочої групи, ми стверджуємо, що не помилково, а навмисно представників НААУ не включено до складу цієї робочої групи. На це вказує та обставина, що пропозиції робочої групи щодо змін законодавства про адвокатуру формувались таємно від НААУ та регіональних органів адвокатського самоврядування. Реформування адвокатури без участі професійної спілки не відповідає Резолюції ПАРЄ 1995 року, якою наголошено, що всі питання стосовно адвокатури та адвокатів мають узгоджуватись з професійною організацією адвокатів», - підкреслила Лідія Ізовітова.

Зміст пропозицій робочої групи також не може бути прийнятим з точки  зору дотримання стандартів незалежності адвокатури та адвокатського самоврядування. Зокрема, щодо проведення децентралізації системи самоуправління адвокатів та зміни статусу НААУ внаслідок створення альтернативних професійних організацій адвокатів.

Лідія Ізовітова зауважила, що створення єдиної самоврядної професійної організації в Україні було однією з вимог до вступу в Європейський Союз і відступ від взятих тоді зобов’язань ставить під загрозу весь євроінтеграційний шлях України.

«ПАРЄ тоді щодо заявки України на вступ до Ради Європи, яка була схвалена Венеційською комісією у 2011 році, проголосила, що для того, щоб Україну прийняли до ЄС, має бути створена єдина професійна організація адвокатів – не багато маленьких професійних адвокатур, а саме єдина професійна організація адвокатів. Більш того, Венеційська комісія сказала, що членство в цій єдиній організації адвокатів має бути обов’язковим і не є подвійним членством, коли адвокат є ще і членом регіональних рад адвокатів України. Єдине членство – це органічна побудова. Тому, або ця робоча група не знає про цей висновок, або навпаки знає і навмисно несе руйнівні для держави ідеї», - зробила припущення Голова НААУ, РАУ.

Крім того, діяльність єдиної професійної організації адвокатів в Україні регулюється профільним законом 2012 року, який серед європейських адвокатур є найновішим.

«Чинний закон «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» передбачає існування нашого адвокатського самоврядування як гарантованого державою права адвокатів самостійно вирішувати наші питання у встановленому законом порядку. І ми бачимо, що регулювання нашої професії здіймають вищі органи адвокатури, в т.ч. Рада адвокатів України, З’їзди адвокатів тощо. І наші рішення є обов’язковими для кожного адвоката України», - зазначила Лідія Ізовітова.

Водночас вона наголосила, що за чинним профільним законом регіональні організації адвокатів є непідконтрольними і непідзвітними вищим органам адвокатського самоврядування, тому потреби в децентралізації адвокатури немає.

«Допуск до професії здійснюють саме регіональні ради, вони ж застосовують дисциплінарні процедури, правила адвокатської етики тощо. Отже, сама модель регіонального адвокатського самоврядування вказує, що вона побудована за законом 2012 року, вона децентралізована відповідно до нашого законодавства і жодної додаткової децентралізації не потребує», - сказала Лідія Ізовітова.

На її думку, створення окремих невеликих професійних організації адвокатів призведе до розбалансування єдиної професійної організації, що негативно позначиться на якості надання адвокатських послуг для українських громадян.

«Реалізація таких пропозицій робочої групи призведе до знищення адвокатського самоврядування і саморегулювання за єдиними правилами професії. Якщо стоїть завдання саме таке – знищити адвокатуру в державі, яка побудована за реальною моделлю, яка навіть під час війни є працюючою інституцією, то тоді це інше. Але якщо ця робоча група нікому не відома, то можна говорити про те, що в цей проект кожен прийшов зі своїми думками і не вимальовується єдиного і системного підходу у цьому плані», - сказала Голова НААУ, РАУ.

РАУ одноголосно підтримала пропозицію Лідії Ізовітової направити звернення до всіх міжнародних та національних організацій, зокрема, до Парламентської Асамблеї Ради Європи, Європейського комісара з питань юстиції, CCBE, Асоціації європейських адвокатур, Президента України, Верховної Ради, Комітету ВР з питань правової політики про те, що дані пропозиції робочої групи є замахом на членство України в Європейському Союзі і підрив національної безпеки держави.

Оприлюднені на сайті конференції у Лугано матеріали містять такі пропозиції децентралізувати самоврядування адвокатів, змінити статус Національної асоціації адвокатури як єдиної професійної організації адвокатів з обов’язковим членством та створити альтернативи їй. Також закладені такі цілі реформи, як збільшення строків давності притягнення до дисциплінарної відповідальності, визначення вимог до форми та змісту заяви (скарги) щодо неналежної поведінки адвоката та змісту рішення в дисциплінарній справі; створення єдиного ресурсу для збору, зберігання, захисту, обліку і пошуку дисциплінарної практики, а також оновлення правил адвокатської етики. При цьому щодо більшості пропозицій зазначено як ризик їхнього втілення спротив з боку НААУ, а також затримка у приведенні нормативно-правового регулювання у відповідність до змін до закону органами адвокатського самоврядування.

Популярні новини

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 549

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 568

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 1122

БПД

Нову підставу припинення надання адвокатами БВПД пропонує НААУ

У разі, коли кримінальне провадження зупиняється, також має припинятися і надання безоплатної вторинної правничої допомоги (якщо центр БПД раніше видавав відповідне доручення).

12:14 Пт 19.04.24 979

Анонс

Тиждень трудового права стартує 22 квітня

З 22 по 28 квітня 2024 року Національна асоціація адвокатів України проводить четвертий щорічний тиждень трудового права.

10:11 Пт 19.04.24 1034

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 2358

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 2947

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 2705

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл