Пропозиції робочої групи Нацради з відновлення України щодо змін в адвокатурі несуть руйнівні євроінтеграційні ризики – Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Пропозиції робочої групи Нацради з відновлення України щодо змін в адвокатурі несуть руйнівні євроінтеграційні ризики – Лідія Ізовітова

Різне
15:18 Пн 01.08.22 3031 Переглядів
Версія для друку

На дводенному засіданні Ради адвокатів України, яке розпочало роботу 1 серпня 2022 року на Закарпатті, було розглянуто матеріали щодо удосконалення інституту адвокатури робочої групи «Юстиція», створеної при Національній раді з відновлення України від наслідків війни.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова наголосила, що про цю версію реформи інституту адвокатури НААУ дізналась з оприлюдненого Проекту плану відновлення України на сайті Міжнародної конференції, яка відбулась в Лугано (Швейцарія) 4-5 липня 2022 року. Так, в документі зі 156 аркушів 24 присвячені удосконаленню адвокатської професії та трансформації системи нотаріату.

Адвокатська спільнота обурена тим, що робоча група, яка має пропозиції щодо реформування адвокатури, сформована без участі представників самої адвокатури, що є порушенням міжнародних угод і зобов’язань, які взяла на себе Україна на шляху до європейської інтеграції.

«Оцінюючи саме формування робочої групи, ми стверджуємо, що не помилково, а навмисно представників НААУ не включено до складу цієї робочої групи. На це вказує та обставина, що пропозиції робочої групи щодо змін законодавства про адвокатуру формувались таємно від НААУ та регіональних органів адвокатського самоврядування. Реформування адвокатури без участі професійної спілки не відповідає Резолюції ПАРЄ 1995 року, якою наголошено, що всі питання стосовно адвокатури та адвокатів мають узгоджуватись з професійною організацією адвокатів», - підкреслила Лідія Ізовітова.

Зміст пропозицій робочої групи також не може бути прийнятим з точки  зору дотримання стандартів незалежності адвокатури та адвокатського самоврядування. Зокрема, щодо проведення децентралізації системи самоуправління адвокатів та зміни статусу НААУ внаслідок створення альтернативних професійних організацій адвокатів.

Лідія Ізовітова зауважила, що створення єдиної самоврядної професійної організації в Україні було однією з вимог до вступу в Європейський Союз і відступ від взятих тоді зобов’язань ставить під загрозу весь євроінтеграційний шлях України.

«ПАРЄ тоді щодо заявки України на вступ до Ради Європи, яка була схвалена Венеційською комісією у 2011 році, проголосила, що для того, щоб Україну прийняли до ЄС, має бути створена єдина професійна організація адвокатів – не багато маленьких професійних адвокатур, а саме єдина професійна організація адвокатів. Більш того, Венеційська комісія сказала, що членство в цій єдиній організації адвокатів має бути обов’язковим і не є подвійним членством, коли адвокат є ще і членом регіональних рад адвокатів України. Єдине членство – це органічна побудова. Тому, або ця робоча група не знає про цей висновок, або навпаки знає і навмисно несе руйнівні для держави ідеї», - зробила припущення Голова НААУ, РАУ.

Крім того, діяльність єдиної професійної організації адвокатів в Україні регулюється профільним законом 2012 року, який серед європейських адвокатур є найновішим.

«Чинний закон «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» передбачає існування нашого адвокатського самоврядування як гарантованого державою права адвокатів самостійно вирішувати наші питання у встановленому законом порядку. І ми бачимо, що регулювання нашої професії здіймають вищі органи адвокатури, в т.ч. Рада адвокатів України, З’їзди адвокатів тощо. І наші рішення є обов’язковими для кожного адвоката України», - зазначила Лідія Ізовітова.

Водночас вона наголосила, що за чинним профільним законом регіональні організації адвокатів є непідконтрольними і непідзвітними вищим органам адвокатського самоврядування, тому потреби в децентралізації адвокатури немає.

«Допуск до професії здійснюють саме регіональні ради, вони ж застосовують дисциплінарні процедури, правила адвокатської етики тощо. Отже, сама модель регіонального адвокатського самоврядування вказує, що вона побудована за законом 2012 року, вона децентралізована відповідно до нашого законодавства і жодної додаткової децентралізації не потребує», - сказала Лідія Ізовітова.

На її думку, створення окремих невеликих професійних організації адвокатів призведе до розбалансування єдиної професійної організації, що негативно позначиться на якості надання адвокатських послуг для українських громадян.

«Реалізація таких пропозицій робочої групи призведе до знищення адвокатського самоврядування і саморегулювання за єдиними правилами професії. Якщо стоїть завдання саме таке – знищити адвокатуру в державі, яка побудована за реальною моделлю, яка навіть під час війни є працюючою інституцією, то тоді це інше. Але якщо ця робоча група нікому не відома, то можна говорити про те, що в цей проект кожен прийшов зі своїми думками і не вимальовується єдиного і системного підходу у цьому плані», - сказала Голова НААУ, РАУ.

РАУ одноголосно підтримала пропозицію Лідії Ізовітової направити звернення до всіх міжнародних та національних організацій, зокрема, до Парламентської Асамблеї Ради Європи, Європейського комісара з питань юстиції, CCBE, Асоціації європейських адвокатур, Президента України, Верховної Ради, Комітету ВР з питань правової політики про те, що дані пропозиції робочої групи є замахом на членство України в Європейському Союзі і підрив національної безпеки держави.

Оприлюднені на сайті конференції у Лугано матеріали містять такі пропозиції децентралізувати самоврядування адвокатів, змінити статус Національної асоціації адвокатури як єдиної професійної організації адвокатів з обов’язковим членством та створити альтернативи їй. Також закладені такі цілі реформи, як збільшення строків давності притягнення до дисциплінарної відповідальності, визначення вимог до форми та змісту заяви (скарги) щодо неналежної поведінки адвоката та змісту рішення в дисциплінарній справі; створення єдиного ресурсу для збору, зберігання, захисту, обліку і пошуку дисциплінарної практики, а також оновлення правил адвокатської етики. При цьому щодо більшості пропозицій зазначено як ризик їхнього втілення спротив з боку НААУ, а також затримка у приведенні нормативно-правового регулювання у відповідність до змін до закону органами адвокатського самоврядування.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 118
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 183
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 130
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 266
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3169
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 232
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2283
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 376

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл