НААУ приєдналася до Декларації європейських юристів на підтримку верховенства права


Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова взяла участь у церемонії підписання Декларації європейських юристів на підтримку верховенства права, яка відбулася у Відні 11 червня.
Документ став спільним напрацюванням юридичних спільнот країн-членів Ради Європи та Європейського Союзу.
У преамбулі Декларації сторони висловлюють стурбованість посяганнями на верховенство права і на принцип примату права Європейського Союзу в декількох державах-членах Союзу, а також різко засуджують «повернення війни на європейський континент через напад Росії на Україну та спричинені нею гуманітарні кризи». Через це підписанти Декларації закликають «європейські інституції та держави-члени ЄС підтримувати тих, хто шукає допомоги через війну, в тому числі підтримувати країни, які прийняли тисячі українців».
У розділі Декларації, який присвячений доступу до закону та правосуддя для переміщених осіб, сторони привітали «європейську солідарність та ініціативи, спрямовані на приймання переміщених осіб після збройного конфлікту в Україні та, зокрема, на застосування Директиви 2001/55 про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб». Наголошується, що невід'ємним елементом верховенства права є право кожної людини на доступ до чіткої правової інформації з метою відстоювання своїх прав. У зв’язку з цим сторони закликають інституції ЄС підтримувати країни, що межують з Україною, у прийнятті та управлінні мільйонами переміщених осіб.
«Вважаємо, що доступ до правової інформації та правосуддя, що надаються незалежними юристами, є компонентом гуманітарної допомоги і повинні бути гарантовані на території держав-членів Європейського Союзу за будь-яких обставин, незалежно від національності або причин, що призводять до переміщення», - ідеться у Декларації.
Документ в цілому націлений на зміцнення верховенства права в Європі в нових умовах, зокрема, через подальше утвердження незалежності юридичних професій та авторитету Європейського суду з прав людини.
«Наголошуємо на відданості принципам Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та незалежному механізму контролю за дотриманням положень через індивідуальні скарги до Європейського суду з прав людини, які становлять неоціненну спадщину та спільне надбання, що захищає основні права 700 мільйонів громадян 46 держав-членів;
Засуджуємо національні рішення, що підривають ефективність рішень Європейського суду з прав людини та Суду ЄС через національні судові накази, та запрошуємо європейські інституції вжити адекватних заходів протидії таким явищам», - ідеться у Декларації.
У цьому контексті сторони документу привітали європейські ініціативи щодо посилення ефективності верховенства права, і, зокрема, впровадження загального механізму, що передбачає доступ держав-членів до коштів з бюджету ЄС за умови дотримання принципів верховенства права, наведеними Судом ЄС у своєму рішенні від 16 лютого 2022 року, та закликали Європейську Комісію імплементувати його.
У Декларації пропонується інституціоналізувати структурований діалог з ключовими професіями, що забезпечують верховенство права (суддями, адвокатами, журналістами, правозахисниками) для сприяння обміну інформацією та попередженнями про загрози верховенству права.
Відтак, підтриманий запит Ради правничих та адвокатських товариств Європи (ССВЕ) до ЄС щодо структурування регулярного діалогу з юридичною професією через її представників щодо доступу до адвоката та верховенства права.
Також сторони Декларації пропонують створити систему раннього попередження для європейських інституцій про виникнення постійних та/або структурних загроз, що впливають на ці професії.
У документі висловлені окремі позиції щодо посилення захисту юридичної професії та напрацювання єдиних стандартів законодавства, яке б гарантувало адвокатам незалежну діяльність та професійні імунітети, насамперед, адвокатську таємницю.
«Підтримуємо зусилля, які в цей час докладає Рада Європи для розробки обов'язкового міжнародно-правового документа для зміцнення захисту та незалежності юридичної професії. Закликаємо держави-члени та європейські інституції підтримувати цей документ», - ідеться у Декларації.
Окремі розділи документу присвячені проблематиці екології та цифровізації правосуддя. Сторони закликають ЄС «розробити план дій, спрямований на зміцнення кібербезпеки ключових професій у сфері верховенства права та розробити відповідні рішення на рівні ЄС».
Декларація європейських юристів на підтримку верховенства права
Декларація європейських юристів на підтримку верховенства права (неофіційний переклад)
Популярні новини

Адвокатура
До обговорення проблем захисту бізнесу запросять суддів і…
У червні – липні поточного року адвокатам запропонують низку заходів (вебінари, круглі столи, панельні дискусії) з проблем захисту бізнесу, до участі у яких долучать суддів і прокурорів.

Адвокатура
Усі непорозуміння між адвокатами мають пройти стадію примирення
Коли у роботі адвоката виникають конфлікти із колегами (особливо якщо йдеться про ознаки дисциплінарного проступку), єдиним конструктивним напрямом розв’язання проблеми є мирне залагодження такого конфлікту із залученням органів адвокатського самоврядування.

Адвокатура
Комітет з сімейного права НААУ очолила Лариса Гретченко
Головою Комітету з сімейного права Національної асоціації адвокатів України призначено адвоката Ларису Гретченко.

Анонси
Адвокати та науковці організовують Школу медичного права для…
До Міжнародного дня захисту дітей у Національній асоціації адвокатів України проведуть Школу медичного права.

Анонси
Адвокати обговорять інформаційну безпеку та захист персональних…
7 червня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Захист інформації в інформаційних системах у воєнний час».

Адвокатура
У НААУ призначено нового координатора комітетів
Координатором комітетів Національної асоціації адвокатів України призначена Світлана Бутич (Грушко). Раніше цю посаду обіймала адвокат Ганна Гаро.

Адвокатура
Європейські юристи вивчатимуть досвід українського електронного…
Україна сьогодні має унікальні технологічні рішення у сфері судочинства. Тож інформаційне та наукове співробітництво в процесі її інтеграції до європейської спільноти може стати корисним для юристів усіх країн.

Анонси
Адвокатам пояснять алгоритм захисту прав дітей у спорах щодо…
8 червня 2023 року у НААУ відбудеться круглий стіл на тему: «Спори про стягнення додаткових витрат на дитину: на що звертати увагу для досягнення позитивного результату?».