"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
РАУ закликала уточнити процедури розгляду справ у цивільній, адміністративній та господарській юрисдикціях під час воєнного стану

РАУ закликала Верховний Суд та РСУ уточнити процедури розгляду справ у цивільній, адміністративній та господарській юрисдикціях під час воєнного стану.
Рішення РАУ прийнято 4 березня під час засідання РАУ в дистанційному режимі.
Наразі Верховний суд скерував лист «Щодо окремих питань» до судів та органів досудового розслідування. Проте, не вирішено питання здійснення правосуддя в сфері цивільної, адміністративної та господарської юрисдикцій.
«В умовах воєнного стану відсутні гарантії доступу до правосуддя, які охоплюються такими питаннями, як інформування учасників про судові засідання, проведення судового засідання, участі у судовому засіданні тощо», - констатовано у зверненні РАУ.
Зокрема, процесуальними законами цивільної, адміністративної та господарської юрисдикцій передбачені положення щодо форми та способу повідомлення учасників судового провадження про день, час та місце його проведення.
Проте, доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду» тимчасово призупинено з мотивів безпеки, а суди здійснюють правосуддя за відсутності загрози життю та здоров’ю учасників справи. Про дату та час судових засідань можна дізнаватися в оперативному порядку за телефонами суду чи з використанням інших засобів зв’язку.
«Реалії воєнного стану у більшості випадків унеможливлюють застосування учасниками судового провадження (сторони, треті особи, представники та інші особи) засобів зв’язку (мобільний зв’язок, інтернет-ресурс та інше).
За таких обставин, є важливим надати відповідну методичну рекомендацію судовим органам щодо подальшого здійснення судового процесу у справах зазначених юрисдикцій», - ідеться у зверненні РАУ.
РАУ вважає за доцільне визначити таку загальну правову природу судового провадження, за яким суди мають діяти за узгодженою процедурою, виходячи з обставин поведінки учасника судового процесу. Наприклад, надавати пріоритет засіданням у режимі відеоконференції та дозволити як виняток використання інших засобів зв’язку, ніж передбачені наразі.
Також, виходячи зі стану ведення воєнних дій у місцях ведення активних бойових дій та за відсутністю будь-якої інформації щодо обізнаності учасника судового процесу про таке судове засідання, або відсутності клопотання учасника судового провадження, доречно розглядати питання про зупинення провадження у справі або відкладення розгляду справи без визначення наступної дати судового засідання та ухвалювати відповідне судове рішення, в тому числі без участі сторін та інших учасників провадження.
Популярні новини

Дискусія
Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…
Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

Cудова практика
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…
Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

Привітання
Привітання з Днем Конституції України!
Шановні колеги!

Навчання
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода
Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

Дискусія
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…
Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

Дискусія
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката
Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

Анонс
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ
З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

Гарантії діяльності
Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком
Служба безпеки України офіційно заперечила справжність документа, в якому йшлося про начебто загрозливі тенденції у розвитку інституту адвокатури. Текст, який був оприлюднений раніше на маловідомому сайті та поширений у Telegram-каналах, не є службовим листом СБУ.