У НААУ обговорили проблематику проведення процесуальних дій органами досудового розслідування з метою тиску на сторону захисту | НААУ

У НААУ обговорили проблематику проведення процесуальних дій органами досудового розслідування з метою тиску на сторону захисту

Різне
14:29 Вт 08.02.22 1923 Переглядів
Версія для друку

У НААУ за ініціативи Комітету захисту прав людини відбувся круглий стіл на тему “Проведення процесуальних дій органами досудового розслідування з метою тиску на сторону захисту”.

Під час заходу було розглянуто приклади процесуальних порушень під час проведення обшуків. Адвокати поділилися досвідом, розповівши як діяти захиснику в тих чи інших випадках зловживання процесуальними правами з боку органів досудового розслідування.

Голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області Віталій Наум розповів, що за період 2018 – 2021 рр. члени Комітету виїздили на 192 обшуки, які проводились у приміщеннях, що використовуються адвокатами, і лише матеріали щодо 10 кримінальних проваджень скеровано до суду. Також адвокат вказав, які саме порушення професійних прав адвокатів найбільш допускаються особами правоохоронних органів: вилучення документів, комп’ютерної техніки та електронних носіїв, на яких міститься інформація, що є адвокатською таємницею.

Голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Володимир Клочков наголосив, що у випадку проведення обшуків адвокати повинні пам'ятати, що вони несуть відповідальність за розголошення адвокатської таємниці, а тому не повинні добровільно без дозволу клієнта надавати правоохоронним органам адвокатські досьє. За 2021 рік до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ від адвокатів надійшло понад 150 звернень про порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, серед яких були і щодо допущення порушень під час проведення обшуків.

Сергій Лисенко, д.ю.н., професор, академік УАН України, Голова комітету з етики АПВУ, приватний виконавець, розповів про проблематику піднятої теми з погляду приватних виконавців. За його словами, проведення обшуків зазвичай закінчується вилученням виконавчих проваджень, що унеможливлює виконання обов'язків, покладених на виконавця.  

Представник Національної поліції України полковник поліції Володимир Ананченко висловив свою зацікавленість цим питанням, запропонував розглянути спільно цю проблематику та вказав про готовність співпрацювати разом в пошуку ефективних шляхів зменшення порушень під час проведення обшуків.

Зокрема, до обговорення долучилися: Голова Комітету захисту прав людини Ганна Колесник, її заступники: Сергій Старенький, Тетяна Гнатюк; Голова Комітету з кримінального права та процесу Анжеліка Моісеєва; секретар Комітету захисту прав людини Ігор Свєтлічний; члени Ради Комітету захисту прав людини: Ірина Смірнова, Вадим Риков, Дар’я Гречко; члени Ради Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ: Оксана Штельмашенко, Олександр Сергієнко.

За результатами обговорення, спікери дійшли висновку, що на сьогодні інститут судового контролю за дотриманням процедури обшуку не діє. Обшуки в більшості випадків не мають мети, передбаченої кримінальним процесуальним законодавством, а вилучене майно навіть не набуває статусу доказу. Крім того, велика частка обшуків взагалі проводиться лише з метою психологічного тиску, а за результатами обшуку нічого не вилучається.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 170

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 1853

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 1919

Законодавство

Місцеве самоврядування: огляд останніх законодавчих новел

З жовтня 2023 року по березень 2024 року розроблено та прийнято велику кількість законодавчих актів, що стосуються вирішення стратегічних завдань державних органів та органів місцевого самоврядування. Більшість з них пов’язані з подоланням наслідків воєнних дій в Україні.

11:34 Чт 11.04.24 1976

Дискусія

Усиновлення дітей за кордоном прокоментувала голова Комітету НААУ

Національне законодавство надає перевагу усиновлення українським громадянам. Разом із тим, коли вичерпано такі можливості, дітей можуть усиновити і іноземці. В умовах повномасштабного вторгнення, коли чимало дітей опинилися за кордоном, питання набуло особливого значення.

16:12 Ср 10.04.24 3238

Законодавство

Економічне бронювання краще за невизначеність, - голова Комітету…

Концепція економічного бронювання військовозобов’язаних працівників українськими підприємствами, яку мають утілити у проекті Закону №10449 про посилення мобілізації, покликана збільшити надходження коштів для потреб армії. Чого від неї чекати?

14:54 Ср 10.04.24 4148

Різне

Повідомлення про розгляд позову у справі № 640/1859/22

НААУ повідомляє про те, що Київський окружний адміністративний суд прийняв до нового розгляду позовну заяву в адміністративній справі № 640/1859/22 за позовом Плескача В`ячеслава Юрійовича до Недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» в особі Ради адвокатів України, за участю третьої особи Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.

13:47 Вт 09.04.24 4690

Cудова практика

Хай спробують, а ми подивимось, - заступник голови ВС про…

«Якщо йдеться про те, чи можуть адвокати використовувати штучний інтелект для того, щоб створювати документи, які вони подадуть у судовому процесі, то, мабуть, тільки практика буде критерієм істини».

13:12 Вт 09.04.24 3551

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл