НААУ пропонує Комісії з питань правової реформи посилити гарантії адвокатської діяльності | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

НААУ пропонує Комісії з питань правової реформи посилити гарантії адвокатської діяльності

Законодавство
19:45 Ср 02.02.22 3342 Переглядів
Версія для друку

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова направила до Голови Комісії з питань правової реформи при Президентові України Сергія Іонушаса проект пропозицій змін до закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Документ підготовлений НААУ з метою практичного впровадження цілей Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки.

Пропозиції стосуються профільного закону в частині посилення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності, а також посилення статусу органів адвокатського самоврядування.

Зокрема, пропонується надати адвокатам право на безперешкодний доступ до приміщень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів, прокуратури, правоохоронних органів, установ виконання покарань та інших службових приміщень у зв’язку зі здійсненням ним адвокатської діяльності на підставі посвідчення адвоката, крім випадків, передбачених законом.

НААУ пропонує в законі надати адвокатам ідентифікований доступ до державних реєстрів, у тому числі Єдиного реєстру досудових розслідувань, Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, до Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у порядку, визначеному відповідним держателем реєстру або автоматизованої системи за погодженням з Радою адвокатів України, крім реєстрів, що містять інформацію, яка є державною таємницею за відсутності відповідного допуску до державної таємниці; безперешкодний доступ до приміщень суду в робочий час та у час проведення судового засідання у справі, в якій бере участь клієнт адвоката, а також до приміщень судів, органів прокуратури, поліції, Міністерства внутрішніх справ, інших правоохоронних органів, установ для попереднього ув'язнення та виконання покарань, органів державної влади у будь-який час, якщо в цих приміщеннях перебуває клієнт.

До статті 20 профільного закону пропонується додати право адвоката без спеціального дозволу зустрічатися наодинці в умовах, що забезпечують дотримання конфіденційності, зі своїм клієнтом, у томі числі в разі його затримання, арешту і тримання під вартою і відбування покарання у вигляді позбавлення волі, без обмеження в кількості побачень і тривалості кожного з них, незалежно від місцезнаходження клієнта;

У статті 23 пропонується уточнити чинну заборонну норму, виклавши її в такій редакції: «забороняється допитувати, витребовувати або вимагати від адвоката, його помічника, стажиста, особи, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням, а також від особи, стосовно якої припинено або зупинено право на здійснення адвокатської діяльності, або намагатися в інший спосіб отримати без згоди адвоката та його клієнта інформацію, дані, відомості, документи, матеріали, що є адвокатською таємницею, або отримані адвокатом у зв’язку із здійсненням адвокатської діяльності, або використовуються для здійснення адвокатської діяльності».

У цій же статті пропонується уточнити і доповнити чинний пункт про те, що будь-які заходи забезпечення кримінального провадження, оперативно-розшукові заходи та слідчі (розшукові) дії, в тому числі негласні, відносно адвоката, застосування до нього запобіжного заходу, затримання або будь-яке обмеження свободи пересування адвоката можна здійснювати лише на підставі ухвали слідчого судді апеляційного суду за клопотанням Генерального прокурора, його заступника, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя та виключно у зв’язку із кримінальними правопорушеннями, у вчиненні яких підозрюється адвокат.

Пропонується уточнити заборону проникнення в житло або інше володіння адвоката, приміщення, в якому знаходиться робоче місце адвоката, проведення в них огляду, обшуку чи інших слідчих дій, а також проведення особистого обшуку адвоката, огляду, витребування чи вилучення речей та документів адвоката, формулюванням «крім випадків, коли такі дії здійснюються в межах кримінального провадження, в якому адвокату вручена підозра у вчиненні злочину».

Профільний закон пропонується доповнити забороною збирання інформації в будь-якій формі та у будь-який спосіб щодо спілкування, листування, інших комунікацій (в тому числі з використанням засобів зв’язку) адвоката, помічника адвоката з клієнтом, адвоката з помічником адвоката, стажистом, а також  втручання у такі комунікації. У випадку, якщо таке спілкування було зафіксовано, відповідні записи та інші форми фіксації такого спілкування повинні бути негайно знищені, а будь-яке їх використання є незаконним.

Чинні гарантії адвокатської діяльності пропонується також доповнити формулюванням «Докази, здобуті під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката, за відсутності представника ради адвокатів регіону, є недопустимими».

Нагадаємо, впродовж 2021 року НААУ системно взаємодіяла з Комісією з питань правової реформи, зокрема, скерувала до комісії План дій щодо удосконалення інституту адвокатури, який деталізує президентську Стратегію.

Фото з архіву НААУ

Популярні новини

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Cудова практика

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

16:12 Пн 17.03.25 1244
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни, - думка експерта

Дискусія

Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…

Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

11:54 Пн 17.03.25 1364
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ

Взаємодія

Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ

Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

12:13 Пт 14.03.25 5973
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної академії

Взаємодія

РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…

Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

11:08 Пт 14.03.25 7203
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката однією з перших, - В.Гвоздій

Гарантії діяльності

Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…

Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

17:09 Чт 13.03.25 7529
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст українською)

Гарантії діяльності

Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…

Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

15:12 Чт 13.03.25 7578
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я розкажуть на вебінарі

Анонс

Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…

Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

12:31 Чт 13.03.25 6144
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Гарантії діяльності

Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).

11:47 Чт 13.03.25 3983

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл