Стабільність законодавства дозволила створити ефективну адвокатуру – Лідія Ізовітова | НААУ

Стабільність законодавства дозволила створити ефективну адвокатуру – Лідія Ізовітова

Різне
15:00 Ср 24.11.21 1681 Переглядів
Версія для друку

Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» 2012 року змінив стару концепцію на нову: делеговані державою повноваження змінилися на самоврядні, якими наразі наділена адвокатура за конституцією і законом. У цьому є принципова відмінність від попереднього етапу революційних змін в адвокатурі, які відбувалися з 1992 до 2012 року.

Про це зазначила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час конференції «ЄС та Східне партнерство», що відбулась в Гаазі 23 листопада. Доповідь Лідії Ізовітової відкривала дискусійну панель «ЄС та верховенство права в країнах Східного партнерства: приклад України». У заході взяли участь заступник голови НААУ Валентин Гвоздій, а також голова Комітету з міжнародних зв'язків НААУ Іван Гречківський, європейські експерти з судової реформи, дипломати.  

Вона підкреслила, що профільним законом встановлені єдині правила гри для адвокатів. Це доступ до адвокатської професії, дисциплінарна відповідальність адвокатів, ведення Єдиного реєстру адвокатів України та інше. Крім профільного закону, правила для адвокатури встановлюють самі адвокати. Це і етика, і вимоги до рівня кваліфікації, і роз’яснення закону.

«Нова система представництва й управління передбачає, що в ній беруть участь тільки адвокати. Адвокати самі встановлюють правила функціонування свого інституту й при цьому мають гарантії та захист від утручань з боку державних органів», - підкреслила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ додала, що практичне втілення ідеї ПАРЄ було повністю на плечах самих адвокатів. Була створена система з нуля, виконавши не тільки вимоги закону, а й міжнародні зобов’язання України.

«Ми докладали всіх зусиль для його розбудови, адже розуміли, що самоврядність професії, запроваджена на основі кращих європейських практик, гарантує адвокатам незалежність і високий рівень професійних стандартів», - зазначила Лідія Ізовітова.

Адвокатське самоврядування наразі розбудоване як збалансована ефективна система загальнонаціонального масштабу, де сильні регіональні органи врівноважені лідерською роллю вищих органів адвокатури. Демократичність системи засвідчує виборний характер всіх органів адвокатського самоврядування, обмеження термінів перебування на посадах.

Виключне право адвокатів на представництво в судах надає українській адвокатурі рівний статус в системі правосуддя з адвокатурами старих європейських країн. При цьому Україна випередила з цією реформою багато країн Східної Європи і СНД.

«Новація для адвокатури введена конституційними змінами насамперед в інтересах ефективного захисту прав громадян. Хоча наразі є спроби повернутися у цьому питанні назад», - звернула увагу Голова НААУ, РАУ.

Лідія Ізовітова наголосила, що адвокатура наразі – найбільш стабільний інститут в системі правосуддя в Україні. Впродовж 9 років адвокати працюють на основі однієї редакції профільного закону. Час дав можливість закону досягнути закладених у закон стратегічних цілей:

-Розбудувати самоврядну незалежну від держави професійну організацію адвокатури з єдиним обов’язковим членством.

-Гарантувати безперешкодне здійснення адвокатської діяльності на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.

-Встановити перелік професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, які дозволяють захисникам працювати безпечно, професійно і ефективно.

«Той факт, що цей закон з 2012 року не зазнав принципових змін, хоча кілька років тому був серйозний ризик отримати політично вмотивовану кон’юнктурну нову редакцію, доводить важливе правило: стабільність законодавства є вирішальним фактором розбудови ефективних інституцій», - зауважила Лідія Ізовітова.

 

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1743
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1393
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 2906
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 7953
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9079
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7740
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7619
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3778

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл