"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ закликає парламент знизити ставки судового збору

Національна асоціація адвокатів України звернулася до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука щодо зменшення розміру ставок судового збору, аби прибрати матеріальні перешкоду для доступу громадян до правосуддя.
Рішення про це ухвалила Рада адвокатів України 17 листопада 2021 року.
НААУ наголошує, що звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина гарантується Конституцією України.
«Наразі існують чинники, які загрожують реалізації права на доступ до правосуддя, серед них - високі ставки судового збору, встановлені законом. При цьому, безперечним є той факт, що за нерівних фінансових можливостей судові витрати безпосередньо обмежують реалізацію права особи на звернення до суду та отримання судового захисту. Для багатьох громадян високі ставки судового збору, зважаючи на низький рівень їхніх доходів, є стримувальним чинником при зверненні до суду», - йдеться у зверненні.
Відповідно до міжнародного та європейського права поняття доступу до правосуддя зобов’язує держави гарантувати право кожної особи на звернення до суду (за певних обставин, до альтернативного органу вирішення спорів), з метою отримання юридичного захисту, якщо права особи були порушені. Таким чином, це право допомагає особі домогтися реалізації своїх прав.
Конституційний Суд України у рішенні від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013 звертав увагу на те, що: «Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14.05.1981 р. № R (81) 7: «У тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступу до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати».
Вказаний висновок узгоджується зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, ЄСПЛ у своїх рішеннях у справах «Георгел і Георгета Стоїческу проти Румунії» від 26.07.2011 р., «Файед проти Сполученого Королівства», «Белле проти Франції» та інших неодноразово наголошував, що право на доступ до суду може піддаватися обмеженням, проте ці обмеження не повинні зменшувати доступ до суду.
«На підставі наведеного, керуючись статями 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», на виконання прийнятого Радою адвокатів України рішення, а також враховуючи скрутну економічну ситуацію у країні та наявність військового конфлікту, Рада адвокатів України звертається до народних депутатів Верховної Ради України з проханням ініціювати внесення законопроекту про зменшення розміру ставок судового збору з метою забезпечення належного доступу до правосуддя», - зазначено у зверненні.
Популярні новини

Cудова практика
АО мають виконувати норматив з працевлаштування осіб з…
Адвокатські обʼєднання підпадають під дію Закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» як роботодавці. Тож зобовʼязані виконувати норматив працевлаштування осіб з інвалідністю.

Дискусія
Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…
Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

Cудова практика
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…
Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

Привітання
Привітання з Днем Конституції України!
Шановні колеги!

Навчання
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода
Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

Дискусія
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…
Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

Дискусія
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката
Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

Анонс
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ
З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.