НААУ закликає парламент знизити ставки судового збору

Національна асоціація адвокатів України звернулася до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука щодо зменшення розміру ставок судового збору, аби прибрати матеріальні перешкоду для доступу громадян до правосуддя.
Рішення про це ухвалила Рада адвокатів України 17 листопада 2021 року.
НААУ наголошує, що звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина гарантується Конституцією України.
«Наразі існують чинники, які загрожують реалізації права на доступ до правосуддя, серед них - високі ставки судового збору, встановлені законом. При цьому, безперечним є той факт, що за нерівних фінансових можливостей судові витрати безпосередньо обмежують реалізацію права особи на звернення до суду та отримання судового захисту. Для багатьох громадян високі ставки судового збору, зважаючи на низький рівень їхніх доходів, є стримувальним чинником при зверненні до суду», - йдеться у зверненні.
Відповідно до міжнародного та європейського права поняття доступу до правосуддя зобов’язує держави гарантувати право кожної особи на звернення до суду (за певних обставин, до альтернативного органу вирішення спорів), з метою отримання юридичного захисту, якщо права особи були порушені. Таким чином, це право допомагає особі домогтися реалізації своїх прав.
Конституційний Суд України у рішенні від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013 звертав увагу на те, що: «Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14.05.1981 р. № R (81) 7: «У тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступу до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати».
Вказаний висновок узгоджується зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, ЄСПЛ у своїх рішеннях у справах «Георгел і Георгета Стоїческу проти Румунії» від 26.07.2011 р., «Файед проти Сполученого Королівства», «Белле проти Франції» та інших неодноразово наголошував, що право на доступ до суду може піддаватися обмеженням, проте ці обмеження не повинні зменшувати доступ до суду.
«На підставі наведеного, керуючись статями 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», на виконання прийнятого Радою адвокатів України рішення, а також враховуючи скрутну економічну ситуацію у країні та наявність військового конфлікту, Рада адвокатів України звертається до народних депутатів Верховної Ради України з проханням ініціювати внесення законопроекту про зменшення розміру ставок судового збору з метою забезпечення належного доступу до правосуддя», - зазначено у зверненні.
Популярні новини

Навчання
На що українському адвокату можна розраховувати в Ізраїлі
Як і в інших країнах, в Ізраїлі український адвокат може претендувати на статус іноземного юриста. Для цього доведеться зібрати пакет документів і скласти іспит з етики. Стати повноцінним адвокатом буде набагато складніше.

Анонс
Адвокатам розкажуть, як розширити можливості молодих юристів у…
14 грудня 2023 року у НААУ відбудеться вебінар на тему «Акселератор визнання: розширення можливостей молодих юристів у рейтингах», ініційований Молодіжним Комітетом НААУ - UNBA NextGen спільно з European Young Bar Association (EYBA).

Дискусія
Не зловживання правами, а неналежне виконання обов’язків: думка…
В багатьох випадках адвокати у кримінальних процесах на голову вище деяких слідчих і прокурорів. Ставляться такі питання, на які практика сторони обвинувачення не може знайти відповідей.

Анонс
Проблеми експертиз з установлення шкоди довкіллю обговорять…
У рамках тижня довкілевого права 11 грудня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Інститут судових експертиз щодо кримінальних правопорушень у сфері охорони довкілля: що не так із експертизами на досудовому етапі?».

Законодавство
Одну кваліфікаційну вимогу до адвокатів пропонують уточнити
Ступінь вищої освіти для осіб, які мають право здійснювати адвокатську діяльність, хочуть уточнити. Аби привести дефініцію «вища освіта» у відповідність до чинного Закону «Про вищу освіту».

Навчання
Як стати юристом на Кіпрі розповіла представник НААУ (відео)
Професія юриста на Кіпрі є ключовим компонентом економіки та суспільства країни. Аби стати там юристом, необхідно закінчити програму отримання диплому, скласти іспит на адвокатуру, а потім пройти навчання під наглядом практикуючого юриста.

Cудова практика
Як стягнути моральну шкоду за публікацію ЗМІ персональних даних…
Нещодавно адвокат, фотографію якого з персональними даними оприлюднило популярне видання, виграв судовий спір. Медіа, дії якого були визнані протиправними, зобов’язали сплатити моральну шкоду та відшкодувати витрати на правничу допомогу та судовий збір.

Навчання
Юрист у США з ліцензією та без: поради для українських адвокатів
Стати юристом (або адвокатом, що у Сполучених Штатах Америки є синонімічним поняттям) – це завдання надзвичайної складності. Виключень не роблять нікому. Навіть українцям, які перебувають у США із 24 лютого 2022 року.