Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ | НААУ

Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ

Законодавство
16:03 Пн 22.11.21 2473 Переглядів
Версія для друку

Законопроект № 5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» надає Вищому антикорупційному суду серйозні важелі впливу на незалежність адвокатів. НААУ закликала народних депутатів відхилити законопроект, який не отримав висновку ВРП та НААУ.

Відповідне звернення на виконання рішення Ради адвокатів України НААУ скерувала до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Урядовий законопроект № 5490 був прийнятий парламентом 16 листопада 2021 року в першому читанні. Проектом закону пропонується доповнити статті 213 та 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення положеннями, згідно з якими вищі спеціалізовані суди набудуть повноважень розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, в порядку, встановленому для місцевих господарських та адміністративних судів, апеляційних судів та Верховного Суду.

Адвокати наголошують, що документ не отримав висновків ВРП, яка відповідно до закону «Про Вищу раду правосуддя» надає обов’язкові до консультації щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, та не був узгоджений із НААУ – професійною організацією, яка представляє адвокатуру у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими, делегує представників до органів державної влади тощо.

«Керуючись ст. 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Національна асоціація адвокатів України просить відхилити законопроект №5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» та направити його на доопрацювання, у тому числі з метою отримання висновків від Вищою ради правосуддя та Національної асоціації адвокатів України», - йдеться у зверненні.

Відповідно до законопроекту № 5490, у разі, якщо буде встановлено, що особа вчинила умисні дії, які свідчать про неповагу до суду, вирішується питання про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за статтею 185-3 «Прояв неповаги до суду або Конституційного Суду України» КУпАП.

Згідно з приписами статті 31 закону «Про судоустрій та статус суддів», у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ. Вищими спеціалізованими судами є: Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Проте наразі Вищий суд з питань інтелектуальної власності не почав свою роботу.

«Тобто, законопроект № 5490 від 13 травня 2021 року фактично надає виключно суддям Вищого антикорупційного суду повноваження на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП», - вважають адвокати.

РАУ вважає, що надання суддям Вищого антикорупційного суду повноважень на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, як пропонується законопроектом №5490, запровадить додатковий механізм впливу на адвокатів, що є неприпустимим.

«Відповідно до п. п. 14, 15, ч.1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом, а також не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов'язки адвоката», - наголошується у зверненні.

Водночас РАУ в черговий раз звертає увагу, що практика діяльності ВАКС свідчить про те, що з боку суддів допускаються численні порушення прав адвокатів, дискримінація процесуальних прав захисників. Судді практикують подачу дисциплінарних скарг на адвокатів.

Так, за перші 4 місяці дії карантинних обмежень у 2020 році КДКА регіонів отримали більше 20 скарг на адвокатів від суддів Вищого антикорупційного суду. При цьому, Рада адвокатів України ухвалила щонайменше 5 рішень щодо грубих порушень професійних прав адвокатів у резонансних справах суддями Вищого антикорупційного суду.

 

Популярні новини

Дискусія

Стан енергетичної спроможності країни: чого очікувати бізнесу

Незважаючи на всі намагання держави зменшити дефіцит електроенергії, сподіватися бізнесу на покращення ситуації поки не варто.

10:31 Пт 26.07.24 1284

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 2575

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 3990

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 4245

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 5689

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13660

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 11026

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11071

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл