Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ | НААУ

Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ

Законодавство
16:03 Пн 22.11.21 2491 Переглядів
Версія для друку

Законопроект № 5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» надає Вищому антикорупційному суду серйозні важелі впливу на незалежність адвокатів. НААУ закликала народних депутатів відхилити законопроект, який не отримав висновку ВРП та НААУ.

Відповідне звернення на виконання рішення Ради адвокатів України НААУ скерувала до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Урядовий законопроект № 5490 був прийнятий парламентом 16 листопада 2021 року в першому читанні. Проектом закону пропонується доповнити статті 213 та 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення положеннями, згідно з якими вищі спеціалізовані суди набудуть повноважень розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, в порядку, встановленому для місцевих господарських та адміністративних судів, апеляційних судів та Верховного Суду.

Адвокати наголошують, що документ не отримав висновків ВРП, яка відповідно до закону «Про Вищу раду правосуддя» надає обов’язкові до консультації щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, та не був узгоджений із НААУ – професійною організацією, яка представляє адвокатуру у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими, делегує представників до органів державної влади тощо.

«Керуючись ст. 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Національна асоціація адвокатів України просить відхилити законопроект №5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» та направити його на доопрацювання, у тому числі з метою отримання висновків від Вищою ради правосуддя та Національної асоціації адвокатів України», - йдеться у зверненні.

Відповідно до законопроекту № 5490, у разі, якщо буде встановлено, що особа вчинила умисні дії, які свідчать про неповагу до суду, вирішується питання про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за статтею 185-3 «Прояв неповаги до суду або Конституційного Суду України» КУпАП.

Згідно з приписами статті 31 закону «Про судоустрій та статус суддів», у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ. Вищими спеціалізованими судами є: Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Проте наразі Вищий суд з питань інтелектуальної власності не почав свою роботу.

«Тобто, законопроект № 5490 від 13 травня 2021 року фактично надає виключно суддям Вищого антикорупційного суду повноваження на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП», - вважають адвокати.

РАУ вважає, що надання суддям Вищого антикорупційного суду повноважень на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, як пропонується законопроектом №5490, запровадить додатковий механізм впливу на адвокатів, що є неприпустимим.

«Відповідно до п. п. 14, 15, ч.1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом, а також не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов'язки адвоката», - наголошується у зверненні.

Водночас РАУ в черговий раз звертає увагу, що практика діяльності ВАКС свідчить про те, що з боку суддів допускаються численні порушення прав адвокатів, дискримінація процесуальних прав захисників. Судді практикують подачу дисциплінарних скарг на адвокатів.

Так, за перші 4 місяці дії карантинних обмежень у 2020 році КДКА регіонів отримали більше 20 скарг на адвокатів від суддів Вищого антикорупційного суду. При цьому, Рада адвокатів України ухвалила щонайменше 5 рішень щодо грубих порушень професійних прав адвокатів у резонансних справах суддями Вищого антикорупційного суду.

 

Популярні новини

Дискусія

Велика приватизація: сподівання на повне розблокування процесу

Попри вкрай складну економічну ситуацію, спричинену війною, Україна вимагає дієвих підходів до відновлення економіки. І приватизація є одним із ключових джерел наповнення бюджету та перетворення неефективних державних активів на дієздатні підприємства, що створюють робочі місця та забезпечують податкові надходження.

16:38 Пт 30.08.24 1426

Cудова практика

Обчислення вислуги років за участь в операціях Миротворчих Сил:…

Час служби у складі Миротворчих Сил ООН військовослужбовцям Збройних Сил України зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці.

14:28 Пт 30.08.24 1589

Підтримка

Родина загиблого на війні бійця отримала допомогу від Опікунської…

Опікунська рада НААУ підтримала родину загиблого на війні бійця, а також надала матеріальну допомогу двом пораненим воїнам та адвокату, який втратив майно через ворожі обстріли.

12:36 Пт 30.08.24 1731

Законодавство

Зміни до КПК про безальтернативне тримання під вартою суперечать…

Безальтернативне тримання під вартою для підозрюваних у правопорушеннях проти власності, у сфері господарської та службової діяльності суперечить положенням Конституції України, рішенням Конституційного Суду, а також практиці Європейського Суду з прав людини.

11:04 Чт 29.08.24 3351

Гарантії діяльності

Обшук у адвоката і гарантії діяльності: 8 висновків АП ВАКС, які…

Адвокати, як і судді, наділені окремими елементами імунітету спеціального суб’єкта у кримінальному провадженні проти них. Тож підхід, установлений щодо суддів варто застосовувати за аналогією щодо гарантій адвокатської діяльності.

10:12 Ср 28.08.24 5770

Cудова практика

Зниклий безвісти військовий: як визнати загиблим (судова практика)

В умовах війни буває так, що всі обставини свідчать про загибель військовослужбовця, але немає тіла або його неможливо ідентифікувати. В таких випадках отримати лікарський документ про смерть не вийде. Особа визнається безвісти зниклою, а родичі не можуть отримати всіх належних сум.

16:07 Вт 27.08.24 6160

Гарантії діяльності

Захисту достойні всі, адвокатура виконує цю вимогу Конституції

Формування у суспільстві думки, що адвокати якось неправильно обирають собі клієнтів, бо деякі люди не варті захисту, - дуже небезпечне явище для держави. У майбутньому це може бути використано нашими ворогами проти України.

12:58 Вт 27.08.24 5301

Привітання

Привітання з Днем незалежності України!

Шановні колеги, друзі та партнери!

8:57 Сб 24.08.24 34545

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл