Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ | НААУ

Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ

Законодавство
16:03 Пн 22.11.21 2606 Переглядів
Версія для друку

Законопроект № 5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» надає Вищому антикорупційному суду серйозні важелі впливу на незалежність адвокатів. НААУ закликала народних депутатів відхилити законопроект, який не отримав висновку ВРП та НААУ.

Відповідне звернення на виконання рішення Ради адвокатів України НААУ скерувала до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Урядовий законопроект № 5490 був прийнятий парламентом 16 листопада 2021 року в першому читанні. Проектом закону пропонується доповнити статті 213 та 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення положеннями, згідно з якими вищі спеціалізовані суди набудуть повноважень розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, в порядку, встановленому для місцевих господарських та адміністративних судів, апеляційних судів та Верховного Суду.

Адвокати наголошують, що документ не отримав висновків ВРП, яка відповідно до закону «Про Вищу раду правосуддя» надає обов’язкові до консультації щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, та не був узгоджений із НААУ – професійною організацією, яка представляє адвокатуру у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими, делегує представників до органів державної влади тощо.

«Керуючись ст. 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Національна асоціація адвокатів України просить відхилити законопроект №5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» та направити його на доопрацювання, у тому числі з метою отримання висновків від Вищою ради правосуддя та Національної асоціації адвокатів України», - йдеться у зверненні.

Відповідно до законопроекту № 5490, у разі, якщо буде встановлено, що особа вчинила умисні дії, які свідчать про неповагу до суду, вирішується питання про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за статтею 185-3 «Прояв неповаги до суду або Конституційного Суду України» КУпАП.

Згідно з приписами статті 31 закону «Про судоустрій та статус суддів», у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ. Вищими спеціалізованими судами є: Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Проте наразі Вищий суд з питань інтелектуальної власності не почав свою роботу.

«Тобто, законопроект № 5490 від 13 травня 2021 року фактично надає виключно суддям Вищого антикорупційного суду повноваження на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП», - вважають адвокати.

РАУ вважає, що надання суддям Вищого антикорупційного суду повноважень на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, як пропонується законопроектом №5490, запровадить додатковий механізм впливу на адвокатів, що є неприпустимим.

«Відповідно до п. п. 14, 15, ч.1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом, а також не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов'язки адвоката», - наголошується у зверненні.

Водночас РАУ в черговий раз звертає увагу, що практика діяльності ВАКС свідчить про те, що з боку суддів допускаються численні порушення прав адвокатів, дискримінація процесуальних прав захисників. Судді практикують подачу дисциплінарних скарг на адвокатів.

Так, за перші 4 місяці дії карантинних обмежень у 2020 році КДКА регіонів отримали більше 20 скарг на адвокатів від суддів Вищого антикорупційного суду. При цьому, Рада адвокатів України ухвалила щонайменше 5 рішень щодо грубих порушень професійних прав адвокатів у резонансних справах суддями Вищого антикорупційного суду.

 

Популярні новини

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки, провели обшук

Гарантії діяльності

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки,…

Правоохоронці провели обшук у квартирі адвоката, який надавав професійну правничу допомогу та здійснював захист підозрюваних у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Самого адвоката затримали.

16:17 Пт 24.01.25 1098
Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Підтримка

Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.

11:14 Пт 24.01.25 1117
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими потребами

Навчання

Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…

Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.

16:17 Чт 23.01.25 930
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє насильство?

Законодавство

Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…

Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.

15:28 Ср 22.01.25 385
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Законодавство

Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.

18:09 Вт 21.01.25 369
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

БПД

Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.

13:21 Вт 21.01.25 363
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Cудова практика

ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.

17:09 Пн 20.01.25 585
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Cудова практика

Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

11:46 Пт 17.01.25 4384

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл