Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Законопроект №5490 відкриває для ВАКС можливості тиску на адвокатів – звернення РАУ

Законодавство
16:03 Пн 22.11.21 2651 Переглядів
Версія для друку

Законопроект № 5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» надає Вищому антикорупційному суду серйозні важелі впливу на незалежність адвокатів. НААУ закликала народних депутатів відхилити законопроект, який не отримав висновку ВРП та НААУ.

Відповідне звернення на виконання рішення Ради адвокатів України НААУ скерувала до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Урядовий законопроект № 5490 був прийнятий парламентом 16 листопада 2021 року в першому читанні. Проектом закону пропонується доповнити статті 213 та 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення положеннями, згідно з якими вищі спеціалізовані суди набудуть повноважень розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, в порядку, встановленому для місцевих господарських та адміністративних судів, апеляційних судів та Верховного Суду.

Адвокати наголошують, що документ не отримав висновків ВРП, яка відповідно до закону «Про Вищу раду правосуддя» надає обов’язкові до консультації щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, та не був узгоджений із НААУ – професійною організацією, яка представляє адвокатуру у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими, делегує представників до органів державної влади тощо.

«Керуючись ст. 45, 55, 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Національна асоціація адвокатів України просить відхилити законопроект №5490 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адміністративні правопорушення» та направити його на доопрацювання, у тому числі з метою отримання висновків від Вищою ради правосуддя та Національної асоціації адвокатів України», - йдеться у зверненні.

Відповідно до законопроекту № 5490, у разі, якщо буде встановлено, що особа вчинила умисні дії, які свідчать про неповагу до суду, вирішується питання про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за статтею 185-3 «Прояв неповаги до суду або Конституційного Суду України» КУпАП.

Згідно з приписами статті 31 закону «Про судоустрій та статус суддів», у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ. Вищими спеціалізованими судами є: Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Проте наразі Вищий суд з питань інтелектуальної власності не почав свою роботу.

«Тобто, законопроект № 5490 від 13 травня 2021 року фактично надає виключно суддям Вищого антикорупційного суду повноваження на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП», - вважають адвокати.

РАУ вважає, що надання суддям Вищого антикорупційного суду повноважень на розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП, як пропонується законопроектом №5490, запровадить додатковий механізм впливу на адвокатів, що є неприпустимим.

«Відповідно до п. п. 14, 15, ч.1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом, а також не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов'язки адвоката», - наголошується у зверненні.

Водночас РАУ в черговий раз звертає увагу, що практика діяльності ВАКС свідчить про те, що з боку суддів допускаються численні порушення прав адвокатів, дискримінація процесуальних прав захисників. Судді практикують подачу дисциплінарних скарг на адвокатів.

Так, за перші 4 місяці дії карантинних обмежень у 2020 році КДКА регіонів отримали більше 20 скарг на адвокатів від суддів Вищого антикорупційного суду. При цьому, Рада адвокатів України ухвалила щонайменше 5 рішень щодо грубих порушень професійних прав адвокатів у резонансних справах суддями Вищого антикорупційного суду.

 

Популярні новини

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 461
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 310
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 372
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 389
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 369
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 383
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката

Навчання

Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…

У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

18:27 Ср 16.04.25 387
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

17:59 Ср 16.04.25 597

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл