Особливості призову на військову службу та захисту прав призовників стали темою обговорення на круглому столі НААУ | НААУ

Особливості призову на військову службу та захисту прав призовників стали темою обговорення на круглому столі НААУ

Різне
15:00 Чт 21.10.21 2054 Переглядів
Версія для друку

19 жовтня в НААУ відбувся круглий стіл на тему “Захист прав призовників: питання призову та альтернативної служби”.

Обговорення цієї теми зумовлене тим, що з 1 жовтня 2021 року розпочався осінній призов на строкову військову службу до Збройних Сил України. Напередодні Кабінет Міністрів України затвердив чисельність громадян, які підлягають призову в жовтні-грудні 2021 року, а це понад 13 тисяч призовників.

Як відомо, до армії призивають чоловіків віком від 18 до 27 років, яких медкомісія визнає придатними до військової служби та вони не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії.

На практиці більшість людей не знають про їхнє право на відстрочку чи на звільнення від проходження служби у ЗСУ та про загальний порядок проходження військової служби. Саме тому Секція відновного правосуддя Комітету захисту прав людини НААУ ініціювала проведення круглого столу, присвяченого захисту прав призовників.

Голова Секції відновного правосуддя Комітету захисту прав людини Ігор Свєтлічний розповів про нормативно-правове регулювання питання проходження строкової військової служби у ЗСУ та про право осіб, призовного віку на відстрочку та звільнення від проходження такої. Адвокат також зазначив про право іноземців нести службовий обов'язок в Україні, але лише у добровільному порядку (за контрактом) на посадах рядового, сержантського та старшинського складу. Крім того, йшлося і про право жінок на проходження військової служби. За словами Ігоря Свтєлічного, жінки можуть бути прийняті на військову службу за контрактом, виконуючи при цьому військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками, за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства.

Адвокат, директор Лівобережного Київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Леся Бурчак поділилася власним досвідом розгляду звернень призовників та відповіла на запитання стосовно безоплатної правової допомоги призовникам, які ще не мають заробітку, але хочуть захистити свої права. Так, адвокат зазначила: “Правова допомога надається призовникам за рахунок держави майже в усіх випадках. Про те, як ухилятися від армії, адвокати БПД порад ніколи не надають, зважаючи насамперед на етичні стандарти професії”.

Юрист громадської організації "Асоціація християн юристів "Хушай" Ольга Раєвська ознайомила слухачів із альтернативною невійськовою службою та правилами її проходження, зазначивши: “Альтернативна служба, іншими словами цивільна служба, запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов'язку перед суспільством. Така служба є в півтора раза довшою, проте службовцям надаються соціальні відпустки та є можливість навчання, але цей час не зараховується у час служби. Як правило, альтернативну службу громадяни проходять на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності”.

Голова Секції захисту права на свободу віросповідання та свободу совісті Комітету захисту прав людини НААУ Наталія Дорошенко акцентувала увагу на цікавих кейсах, пов'язаних із примушуванням до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань (ст. 335 КК України) та навела приклади виправдувальних вироків щодо ухилення від призову. Як зазначила адвокат, у січні 2021 року був прийнятий новий порядок призову на строкову службу, згідно з яким відтепер для притягнення до відповідальності за ухилення призовнику не обов'язково вручати повістку, а достатньо пояснення посадових осіб, чому повістка не була вручена.

Військовий експерт, учасник бойових дій АТО, викладач військової підготовки та курсу “Захист Вітчизни” Євген Биченко під час свого виступу розповів про процедуру призову, починаючи від постановки на облік та закінчуючи відправленням до місця проходження військової служби. Також експерт зазначив про особливості переводу на контрактну службу, що може бути здійснено за бажанням строковика.

На завершення Ігор Свєтлічний відзначив, що всі релігійні організації в Україні підтримують необхідність захисту Вітчизни та висловив сподівання в тому, що спільними зусиллями ми зробимо майбутню українську армію більш привабливою серед молоді.

Популярні новини

Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать

Гарантії діяльності

Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать

Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.

11:47 Ср 15.01.25 352
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін

Законодавство

Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін

Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.

10:41 Вт 14.01.25 278
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК

Гарантії діяльності

Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК

Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.

15:36 Пн 13.01.25 3049
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував адвокатський запит

Cудова практика

Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…

Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.

10:41 Пн 13.01.25 1389
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Призначення

Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.

19:51 Пт 10.01.25 754
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?

Дискусія

В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…

З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).

15:14 Пт 10.01.25 588
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Законодавство

Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.

17:27 Чт 09.01.25 1407
Внесок адвоката 2025: як платити

Самоврядування

Внесок адвоката 2025: як платити

Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.

15:25 Ср 08.01.25 7311

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл