Надання територіальним громадам статусу юрособи недоцільне – правовий висновок НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Надання територіальним громадам статусу юрособи недоцільне – правовий висновок НААУ

Законодавство
14:44 Чт 07.10.21 4943 Переглядів
Версія для друку

У вересні 2021 року НААУ було запрошено до участі в консультаціях щодо правосуб’єктності територіальних громад, організованих Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Офісом Ради Європи в Україні з метою становлення сталої системи місцевого самоврядування в Україні у відповідності до європейських стандартів.

Під час проведення консультацій щодо правосуб’єктності територіальних громад активно обговорювалось питання щодо зміни правового статусу територіальних громад, а саме - надання їм статусу юридичних осіб.

Національна асоціація адвокатів України наразі надає до Комітету ВР правовий висновок  щодо недоцільності закріплення статусу територіальної громади як юридичної особи в законодавстві України. документ підготували заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій та голова Комітету з адміністративного права та процесу Юрій Бауман.

НААУ вважає, що питання наділення територіальних громад правосуб’єктністю (правоздатністю, дієздатністю і деліктоздатністю) безпосередньо стосується захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності та інших життєво важливих національних інтересів.

Зокрема, ставлячи на обговорення питання щодо зміни правового статусу територіальної громади в Україні варто відповісти на питання, чи здатна територіальна громада самостійного здійснювати (реалізовувати) права і обов’язки та чи достатньо у неї (територіальної громади) повноважень для захисту інтересів людей, які проживають на території громади. Наразі територіальні громади реалізують цивільну дієздатність через утворені ними органи місцевого самоврядування, які за законом набувають статусу юридичних осіб та діють від імені та в інтересах територіальних громад. У випадку зміни правового статусу територіальної громади виникає питання щодо можливості впровадження ефективних механізмів контролю з боку громади за діяльністю юридичної особи - територіальної громади, а також питання контролю та перевірки таких рішень на відповідність Конституції та законам України, а також інтересам самої територіальної громади.

Далі, Національна асоціація адвокатів України наголошує, що питання зміни юридичного статусу територіальних громад неможливо вирішити без врахування особливого статусу Автономної республіки Крим та окупованих території.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відтак, потрібно визнати, що зміна правового статусу територіальних громад на окупованих територіях фактично на даний час є неможливою.

«НААУ вважає, що наразі правовий статус територіальних громад в аспекті їх участі у вирішенні питань місцевого значення належним чином врегульований чинним законодавством України (як того і вимагають стандарти та вимоги Європейської хартії місцевого самоврядування) та не потребує змін, а питання наділення територіальних громад додатковою правосуб’єктністю (надання територіальній громаді  статусу юридичної особи) є необґрунтованим та передчасним», - ідеться у документі.

 

 

Популярні новини

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з добору членів ВККС від РАУ

Анонс

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з…

Рада адвокатів України оголошує про початок прийому документів від кандидатів, які виявили бажання бути обраними до складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою РАУ.

16:14 Пт 25.07.25 376
Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів

Законодавство

Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних…

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

15:41 Пт 25.07.25 244
Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Анонс

Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

12:04 Пт 25.07.25 633
Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів

Законодавство

Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила…

Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

10:57 Пт 25.07.25 247
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на захист, - КС

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

9:58 Чт 24.07.25 442
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Гарантії діяльності

У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

18:52 Ср 23.07.25 1497
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для адвоката

Дискусія

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…

Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

13:17 Вт 22.07.25 412
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення професійного рівня

Навчання

Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…

За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

11:48 Вт 22.07.25 495

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл