Надання територіальним громадам статусу юрособи недоцільне – правовий висновок НААУ
У вересні 2021 року НААУ було запрошено до участі в консультаціях щодо правосуб’єктності територіальних громад, організованих Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Офісом Ради Європи в Україні з метою становлення сталої системи місцевого самоврядування в Україні у відповідності до європейських стандартів.
Під час проведення консультацій щодо правосуб’єктності територіальних громад активно обговорювалось питання щодо зміни правового статусу територіальних громад, а саме - надання їм статусу юридичних осіб.
Національна асоціація адвокатів України наразі надає до Комітету ВР правовий висновок щодо недоцільності закріплення статусу територіальної громади як юридичної особи в законодавстві України. документ підготували заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій та голова Комітету з адміністративного права та процесу Юрій Бауман.
НААУ вважає, що питання наділення територіальних громад правосуб’єктністю (правоздатністю, дієздатністю і деліктоздатністю) безпосередньо стосується захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності та інших життєво важливих національних інтересів.
Зокрема, ставлячи на обговорення питання щодо зміни правового статусу територіальної громади в Україні варто відповісти на питання, чи здатна територіальна громада самостійного здійснювати (реалізовувати) права і обов’язки та чи достатньо у неї (територіальної громади) повноважень для захисту інтересів людей, які проживають на території громади. Наразі територіальні громади реалізують цивільну дієздатність через утворені ними органи місцевого самоврядування, які за законом набувають статусу юридичних осіб та діють від імені та в інтересах територіальних громад. У випадку зміни правового статусу територіальної громади виникає питання щодо можливості впровадження ефективних механізмів контролю з боку громади за діяльністю юридичної особи - територіальної громади, а також питання контролю та перевірки таких рішень на відповідність Конституції та законам України, а також інтересам самої територіальної громади.
Далі, Національна асоціація адвокатів України наголошує, що питання зміни юридичного статусу територіальних громад неможливо вирішити без врахування особливого статусу Автономної республіки Крим та окупованих території.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відтак, потрібно визнати, що зміна правового статусу територіальних громад на окупованих територіях фактично на даний час є неможливою.
«НААУ вважає, що наразі правовий статус територіальних громад в аспекті їх участі у вирішенні питань місцевого значення належним чином врегульований чинним законодавством України (як того і вимагають стандарти та вимоги Європейської хартії місцевого самоврядування) та не потребує змін, а питання наділення територіальних громад додатковою правосуб’єктністю (надання територіальній громаді статусу юридичної особи) є необґрунтованим та передчасним», - ідеться у документі.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.