Надання територіальним громадам статусу юрособи недоцільне – правовий висновок НААУ
У вересні 2021 року НААУ було запрошено до участі в консультаціях щодо правосуб’єктності територіальних громад, організованих Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Офісом Ради Європи в Україні з метою становлення сталої системи місцевого самоврядування в Україні у відповідності до європейських стандартів.
Під час проведення консультацій щодо правосуб’єктності територіальних громад активно обговорювалось питання щодо зміни правового статусу територіальних громад, а саме - надання їм статусу юридичних осіб.
Національна асоціація адвокатів України наразі надає до Комітету ВР правовий висновок щодо недоцільності закріплення статусу територіальної громади як юридичної особи в законодавстві України. документ підготували заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій та голова Комітету з адміністративного права та процесу Юрій Бауман.
НААУ вважає, що питання наділення територіальних громад правосуб’єктністю (правоздатністю, дієздатністю і деліктоздатністю) безпосередньо стосується захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності та інших життєво важливих національних інтересів.
Зокрема, ставлячи на обговорення питання щодо зміни правового статусу територіальної громади в Україні варто відповісти на питання, чи здатна територіальна громада самостійного здійснювати (реалізовувати) права і обов’язки та чи достатньо у неї (територіальної громади) повноважень для захисту інтересів людей, які проживають на території громади. Наразі територіальні громади реалізують цивільну дієздатність через утворені ними органи місцевого самоврядування, які за законом набувають статусу юридичних осіб та діють від імені та в інтересах територіальних громад. У випадку зміни правового статусу територіальної громади виникає питання щодо можливості впровадження ефективних механізмів контролю з боку громади за діяльністю юридичної особи - територіальної громади, а також питання контролю та перевірки таких рішень на відповідність Конституції та законам України, а також інтересам самої територіальної громади.
Далі, Національна асоціація адвокатів України наголошує, що питання зміни юридичного статусу територіальних громад неможливо вирішити без врахування особливого статусу Автономної республіки Крим та окупованих території.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відтак, потрібно визнати, що зміна правового статусу територіальних громад на окупованих територіях фактично на даний час є неможливою.
«НААУ вважає, що наразі правовий статус територіальних громад в аспекті їх участі у вирішенні питань місцевого значення належним чином врегульований чинним законодавством України (як того і вимагають стандарти та вимоги Європейської хартії місцевого самоврядування) та не потребує змін, а питання наділення територіальних громад додатковою правосуб’єктністю (надання територіальній громаді статусу юридичної особи) є необґрунтованим та передчасним», - ідеться у документі.
Популярні новини
Дискусія
Проблеми увʼязнених у суді дослідили на круглому столі
Тема участі ув’язнених в судових засіданнях, хоча нині широко не обговорюється, проте є болючою для правозахисників. Застосування режиму відеоконференції, перебування поза межами приміщення суду, знаходження увʼязненого у кайданках у скляному боксі - проблеми, що відомі багатьом адвокатам.
Привітання
Вітаємо з Днем юриста!
Шановні колеги!
Різне
Оголошення про оскарження рішення Ради адвокатів України № 63 від…
.
Доступ до професії
Змагання із сімейного права серед студентів-юристів провела ELSA
Днями у Києві завершилися ІI Національні судові змагання з сімейного права (II National Family Law Moot Court Competition). Участь у них узяли студенти за спеціальностями «Право», «Міжнародне право», «Правоохоронна діяльність», а також молоді юристи.
За кордоном
Конвенція Тромсе як основа цифрового урядування та штучного…
Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів разом з міжнародними стандартами відкритих даних створюють правову основу для накопичення офіційної інформації у машиночитаних форматах для цілей електронного урядування та розвитку штучного інтелекту.
За кордоном
Регулювання ШІ в Україні: що вже зроблено
В рамках трирічної Дорожньої карти з регулювання штучного інтелекту в Україні Міністерство цифрової трансформації України презентувало Білу книгу, яка передбачає конкретні інструменти для бізнесу щодо використання ШІ.
Захист військових
Підвищений посадовий оклад: хто отримує
Крім щомісячних основних видів грошового забезпечення військовослужбовця, якими є посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, також існують й додаткові. Одним із них є підвищений посадовий оклад.
Сумна звістка
Пішла з життя голова РА Запорізької обл. Людмила Новосьолова
На 85-му році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Запорізької області Людмили Новосьолової.