"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Законодавство щодо забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства потребує доопрацювання

НААУ вважає за доцільне повернути проекти законів «Про забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та інших осіб в інтересах правосуддя» (реєстр. № 5751 від 12.07.2021) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та інших осіб в інтересах правосуддя» (реєстр. № 5752 від 12.07.2021) на доопрацювання.
Відповідний правовий аналіз здійснено Комітетом з кримінального права та процесу у відповідь на запит Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності.
Серед іншого, виключення права представника персоналу органу пробації з метою складання досудової доповіді заявляти клопотання про забезпечення безпеки видається недоцільним та таким, що обмежує право цього учасника кримінального судочинства на забезпечення безпеки та захисту у випадку реальної загрози його життю, здоров'ю, житлу, майну тощо.
Згідно зі статтею 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини і громадянина при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Отже, такі зміни суперечать положенням Конституції і не можуть бути впроваджені.
Водночас, на думку НААУ, доповнення статті 9 Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність” ч. 5 можна розглядати як позитивні зміни в кримінальному процесуальному законодавстві, оскільки не відкриття оперативно-розшукової справи у випадку проведення спеціально уповноваженими органами заходів забезпечення безпеки щодо учасників кримінального судочинства та інших осіб пояснюється необхідністю у збереженні відомостей про осіб, щодо яких вживаються заходи безпеки, у таємниці та виключенні можливості доступу до таких даних інших осіб.
Отже, за результатами правового аналізу НААУ оцінює проекти законів (реєстр. № 5751 від 12.07.2021) та (реєстр. № 5752 від 12.07.2021) як такі, що потребують доопрацювання.
Текст і фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини

Cудова практика
Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС
Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

Самоврядування
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…
Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законодавство
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…
Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

Cудова практика
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…
Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

Дискусія
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…
17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

Гарантії діяльності
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

Дискусія
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…
Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

Гарантії діяльності
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…
19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.