"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
На Тернопільщині відкрито два осередки дослідження історії адвокатури



У травні на Тернопільщині за ініціативи керівника Центру досліджень адвокатури і права Ірини Василик та сприяння НААУ, Ради адвокатів Тернопільської області урочисто відкрито два навчально-наукові центри вивчення історії адвокатури.
У Тернополі на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету почала працювати Студія історії адвокатури Тернопільщини. Національна асоціація адвокатів України профінансувала виготовлення наочного матеріалу, підготовленого Центром дослідження адвокатури і права, а Рада адвокатів Тернопільської області подбала про технічне оснащення осередку. Для Студії історії адвокатури Тернопільщини було виготовлено наочні матеріали як на загальноукраїнські теми: «Монастирські та архієрейські адвокати (стряпчі) XVII – XVIII століть», «Адвокатура Гетьманщини», «Адвокати державники: президенти та прем’єр-міністри України», так і присвячені історії місцевої адвокатури: «Адвокатура Тернопілля на переломі XIX – XX століть», «Славетні адвокати Тернополя першої половини XX століття» та стенди про видатних адвокатів – першого українця-міського голову Тернополя Володимира Лучаковського та ученого-правника Станіслава Дністрянського.
Керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик передала у бібліотеку факультету книги з історії адвокатури, що забезпечить впровадження наукових здобутків Центру у навчальний процес.
"Студія історії адвокатури Тернопільщини – це професійний майданчик для взаємодії адвокатів і студентської молоді, креативний простір для наукових заходів і професійних майстер-класів адвокатів. У планах Центру досліджень адвокатури і права НААУ та керівництва факультету – відкриття на юридичному факультеті «Офісу адвоката», де студенти могли б пізнавати основи та секрети адвокатської майстерності", - говорить про це проект Ірина Василик.
25 травня у місті Чорткові Тернопільської області було урочисто відкрито кабінет-музей адвокатури Чортківщини на базі Чортківського навчально-наукового Інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського національного університету.
"Про непересічність події свідчила участь у заході відомих адвокатів Чорткова та високоповажних представників духовенства різних конфесій. Знаково, що кабінет-музей, а також меморіальну дошку провідному адвокату краю Антіну Горбачевському освятили Єпископ Бучацький УГКЦ Дмитро Григорак та настоятель найдавнішої православного храму Чорткова - церкви Успіння Пресвятої Богородиці о. Мирон Карач. Владика Дмитро Григорак у своєму слові відзначив, що нашим людським обов’язком є шана героям і адвокатам, які проголошували і будували Українську державу в минулому і тепер", - розповідає Ірина Василик.
В урочистій церемонії відкриття кабінету-музею взяли участь представники адвокатури та юридичної спільноти Чорткова та професорсько-викладацький склад Чортківського навчально-наукового Інституту підприємництва і бізнесу ЗУНУ. Серед гостей свята були: директор Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги Гамбаль М.І., головний державний виконавець Чортківського відділу ДВС Кравчук Г.В., доктор економічних наук, директор ВСП «Чортківський фаховий коледж економіки та підприємства» Жовковська Т.Т., адвокати: Садовський М.Д., Вітковський В.С., Волинець С.А., Крива І.І., Гук В.С., Каліннікова М.О., Дядик Я.Б.
Директор Чортківського навчально-наукового Інституту підприємництва і бізнесу ЗУНУ Надія Кульчицька у привітальній промові наголосила на важливості даної події для інтелектуального процвітання краю, адже об'єднуються науковці, правники, духовенство та громадськість на шляху дослідження історії та збереження історичної пам’яті. Надія Кульчицька висловила слова вдячності усім причетним до створення кабінету-музею адвокатури Чортківщини.
З вітальними словами до присутніх звернувся Голова ради адвокатів Чортківщини Микола Камінський.
Керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик розповіла про роль адвокатів у проголошенні незалежності України і збереженні атрибутів державності упродовж XX століття. Також презентувала навчальні стенди для кабінету-музею та подарувала для бібліотеки Інституту видання НААУ з історії адвокатури. Наочний матеріал, підготовлений за фінансової підтримки Національної асоціації адвокатів України, включив, окрім загальноукраїнських тематичних стендів, також і локальну тематику, зокрема, «Видатні українські адвокати Чортківського краю першої половини XX століття», «Адвокатура Тернопілля на переломі XIX – XX століть», «Антін Якович Горбачевський: адвокат, громадський і політичний діяч», «Володимир Електорович: адвокат і борець за незалежність України». У кабінеті-музеї можна ознайомитись не тільки з навчальними стендами, а також з виставкою книг «Адвокати в українському державотворенні».
"Чортківський навчально-науковий інститут підприємництва і бізнесу – це не тільки центр підготовки нашої майбутньої професійної зміни, а й місце історичної пам’яті української адвокатури. У добу Австро-Угорщини у цій будівлі розташовувався окружний суд. Тут, з 1893 року, заснувавши власну адвокатську канцелярію, працював видатний адвокат Антін Горбачевський. Хочеться відзначити найвищою повагою ініціативу місцевої громадськості Чорткова та окремих меценатів щодо вшанування визначного земляка-адвоката Антіна Горбачевського встановленням меморіальної дошки на його честь на стіні колишньої будівлі окружного суду. Висловлюю щиру подяку Національній асоціації адвокатів України за фінансову підтримку у виготовленні наочності, Раді адвокатів Тернопільської області за фінансовий вклад у технічне оснащення кабінету-музею, адвокатам міста Чорткова за небайдужість до історії адвокатури свого краю, меценатам за виготовлення меморіальної дошки на честь А. Горбачевського, директору Коледжу Тетяні Жовковській, директору Чортківської другої загальноосвітньої школи Руслану Кульчицькому за змістовну доповідь про Антіна Горбачевського, державному виконавцю Галині Кравчук за допомогу і, особливо, директору Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Надії Кульчицькій – за організацію і проведення цього гарного свята! Відкриття двох осередків вивчення історії адвокатури – знакова подія для Тернопілля. Сподіваємося на активну діяльність Студії історії адвокатури Тернопільщини та Кабінету-музею адвокатури Чортківщини на благо розвитку та утвердження статусу і престижу української адвокатури в державі та суспільстві", - наголошує керівник Центру досліджень історії адвокатури і права при НААУ.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…
Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Законодавство
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…
Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.