"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У НААУ обговорили актуальні проблеми доступу до правосуддя


У НААУ за ініціативою Секції доступу до правосуддя Комітету захисту прав людини та у співпраці з Комітетом з питань безоплатної правової допомоги, що діє у складі НААУ відбувся круглий стіл, який присвячений проблемам доступу до правосуддя та зловживанню останнім зі сторони суду.
Під час заходу учасники круглого столу звернули увагу на питання функціонування судової влади в Україні, стан доступу до правосуддя, організаційні питання діяльності суду в контексті доступу до правосуддя, процесуальні аспекти впливу на доступ до правосуддя, а також на необхідність удосконалення нормативно-правової бази з метою уникнення порушень та вільного доступу до правосуддя.
Модератором заходу виступив адвокат, Голова Секції доступу до правосуддя Комітету захисту прав людини НААУ Вадим Риков, який у своїй доповіді зауважив: “Сьогодні у контексті реалізації принципу змагальності сторін та відкритості, принцип доступу до правосуддя реалізується на практиці не повністю у будь-якій з трьох судових інстанцій”. Також адвокат звернув увагу на проблеми, які пов'язані з розглядом матеріалів адміністративного правопорушення за процедурою діючого КУпАП та встановлення невідповідності судовій практиці й реалізації принципу розподілу влади: “Розглядаючи протокол про адміністративне правопорушення суддя у своєму статусі реалізує дві функції. Перша - це правосуддя, а друга - особа, яка підтримує цей самий протокол, що за своїм змістом не відповідає основоположним принципам правосуддя”.
Адвокат, Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги, що діє у складі НААУ, д.ю.н, доцент, заслужений юрист України Олександр Дроздов розповів про те, що саме означає доступ до правосуддя: “Відповідно до міжнародного та європейського права з прав людини поняття доступу до правосуддя зобов’язує держави гарантувати право кожної особи на звернення до суду (за певних обставин, до альтернативного органу вирішення спорів), з метою отримання юридичного захисту, у разі якщо права особи були порушені. Таким чином, це також право, яке допомагає особі домогтися реалізації своїх прав”. Також адвокат зазначив: “Доступ до правосуддя охоплює низку людських прав, а саме право на справедливий суд та ефективний засіб правового захисту. Права доступу до правосуддя в Хартії основних прав ЄС можуть кореспондуватися з тими, що передбачені в ЄКПЛ. Саме тому судова практика ЄСПЛ є важливою для тлумачення прав Хартії. Обидва акти наголошують, що права на ефективний засіб правового захисту та справедливий суд мають насамперед забезпечуватися на національному рівні”.
Також до обговорення проблем доступу до правосуддя долучилися адвокати, члени Комітету захисту прав людини: Олег Поваляєв та Ровшанбек Розметов; судді цивільної палати Київського апеляційного суду: Олена Лапчевська та Людмила Сушко.
За результатами обговорення експерти дійшли висновку, що доступ до правосуддя є невід’ємним складником права на справедливий судовий розгляд та принципу верховенства права, а тому внесення змін до вітчизняного законодавства та приведення його до міжнародних стандартів є необхідною умовою для вирішення всіх нагальних проблем доступу до правосуддя.
Текст та фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.