У НААУ обговорили актуальні проблеми доступу до правосуддя | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

У НААУ обговорили актуальні проблеми доступу до правосуддя

Різне
14:02 Вт 01.06.21 1510 Переглядів
Версія для друку

У НААУ за ініціативою Секції доступу до правосуддя Комітету захисту прав людини та у співпраці з Комітетом з питань безоплатної правової допомоги, що діє у складі НААУ відбувся круглий стіл, який присвячений проблемам доступу до правосуддя та зловживанню останнім зі сторони суду.

Під час заходу учасники круглого столу звернули увагу на питання функціонування судової влади в Україні, стан доступу до правосуддя, організаційні питання діяльності суду в контексті доступу до правосуддя, процесуальні аспекти впливу на доступ до правосуддя, а також на необхідність удосконалення нормативно-правової бази з метою уникнення порушень та вільного доступу до правосуддя.

Модератором заходу виступив адвокат, Голова Секції доступу до правосуддя Комітету захисту прав людини НААУ Вадим Риков, який у своїй доповіді зауважив: “Сьогодні у контексті реалізації принципу змагальності сторін та відкритості, принцип доступу до правосуддя реалізується на практиці не повністю у будь-якій з трьох судових інстанцій”. Також адвокат звернув увагу на проблеми, які пов'язані з розглядом матеріалів адміністративного правопорушення за процедурою діючого КУпАП та встановлення невідповідності судовій практиці й реалізації принципу розподілу влади: “Розглядаючи протокол про адміністративне правопорушення суддя у своєму статусі реалізує дві функції. Перша - це правосуддя, а друга - особа, яка підтримує цей самий протокол, що за своїм змістом не відповідає основоположним принципам правосуддя”.

Адвокат, Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги, що діє у складі НААУ, д.ю.н, доцент, заслужений юрист України Олександр Дроздов розповів про те, що саме означає доступ до правосуддя: “Відповідно до міжнародного та європейського права з прав людини поняття доступу до правосуддя зобов’язує держави гарантувати право кожної особи на звернення до суду (за певних обставин, до альтернативного органу вирішення спорів), з метою отримання юридичного захисту, у разі якщо права особи були порушені. Таким чином, це також право, яке допомагає особі домогтися реалізації своїх прав”. Також адвокат зазначив: “Доступ до правосуддя охоплює низку людських прав, а саме право на справедливий суд та ефективний засіб правового захисту. Права доступу до правосуддя в Хартії основних прав ЄС можуть кореспондуватися з тими, що передбачені в ЄКПЛ. Саме тому судова практика ЄСПЛ є важливою для тлумачення прав Хартії. Обидва акти наголошують, що права на ефективний засіб правового захисту та справедливий суд мають насамперед забезпечуватися на національному рівні”.

Також до обговорення проблем доступу до правосуддя долучилися адвокати, члени Комітету захисту прав людини: Олег Поваляєв та Ровшанбек Розметов; судді цивільної палати Київського апеляційного суду: Олена Лапчевська  та Людмила Сушко.

За результатами обговорення експерти дійшли висновку, що доступ до правосуддя є невід’ємним складником права на справедливий судовий розгляд та принципу верховенства права, а тому внесення змін до вітчизняного законодавства та приведення його до міжнародних стандартів є необхідною умовою для вирішення всіх нагальних проблем доступу до правосуддя.

Текст та фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 888
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 501
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 586
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 952
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 685
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 632
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 563
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 422

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл