Запровадження peer review покликане знищити довіру до інституту адвокатури – Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Запровадження peer review покликане знищити довіру до інституту адвокатури – Лідія Ізовітова

Законодавство
14:48 Ср 26.05.21 2824 Переглядів
Версія для друку

Про це під час круглого столу «Удосконалення законодавства щодо надання безоплатної правової допомоги в Україні», який відбувся в режимі онлайн за ініціативи Проекту Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики, заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Захід присвячений обговоренню законопроекту №5107 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання».

«Ті зміни, які стосуються «peer review», фактично покликані на те, щоб знищити довіру до інституту адвокатури», - наголосила Голова НААУ.

Вона зазначила, що чинний закон «Про безоплатну правову допомогу» 2012 року визначив, що контроль за якістю надання адвокатами такої допомоги мають здійснювати відповідні комісії, які діють при Радах адвокатів регіонів. В кожному регіоні України, відповідно до закону, такі комісії створені. Це підтверджують і європейські організації, які проводили аналіз системи БПД в Україні, підкреслила Голова НААУ, РАУ.

«Якщо ви глянете звіт Ради Європи, який сьогодні піддається аналізу, то там написано, що експерти Ради Європи були в Національній асоціації адвокатів України, вони знають, що такі комісії оцінки якості створені, що вони діють у всіх регіонах. Проте заступниця Міністра юстиції, яку ми сьогодні заслухали, брехливо заявила про те, що таких комісій немає», - зазначила Лідія Ізовітова.

Про високу якість надання допомоги адвокатами БПД свідчить і офіційна статистика самого Міністерства юстиції.

«За статистикою Міністерства юстиції України – лише 0,6% скарг на адвокатів БПД, які надійшли від центрів БПД до комісій по оцінюванню якості. Це каже про одне: дуже високий стандарт і дуже високий рівень надання БПД в державі. Водночас, це є свідченням того, що наші комісії працюють за рахунок наших адвокатських внесків і не потрібно витрачати будь-які бюджетні кошти для того, щоб створювати відповідні комісії в Міністерстві юстиції, члени яких будуть займатися додатково рецензуванням адвокатів БПД», - зауважила вона.

Адвокатська спільнота занепокоєна, що у разі запровадження peer review адвокат, який зобов’язаний зберігати адвокатську таємницю, має розкривати не лише документи, а й правову позицію, яка погоджена з клієнтом.

«Тобто, держава сьогодні через такий інструментарій намагається втрутитися в правову позицію адвоката через своїх працівників. Не забувайте, що це кримінальна відповідальність. Кожен адвокат знає, що таке розкриття адвокатської таємниці, яка має зберігатися. І те, що вже сьогодні в договорах з клієнтами намагаються маленькими літерами написати, що клієнт завчасно згоден на перевірку його документів і на розкриття адвокатської таємниці – є примушенням людини до розкриття цієї таємниці і намаганням того, щоб держава не захищала, а формувала ту правову позицію, яка буде зручна державі. Це не є захист прав людини, гарантований Конституцією України», - наголосила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ закликала учасників круглого столу врахувати позицію адвокатської спільноти щодо запропонованих змін в системі БПД.

Нагадаємо, у квітні РАУ висловилася за те, щоб законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 19.02.2021 року за №5107 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 9.03.2021 року за №5107-1 були направлені на доопрацювання, оскільки були підготовлені та зареєстровані без участі адвокатської спільноти.

Популярні новини

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 156
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

Анонс

Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

16:38 Пн 14.07.25 317
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за ігнорування запитів

Законодавство

У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…

Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

12:48 Пн 14.07.25 399
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 643
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 649
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 608
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 487
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 892

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл