Внесення змін до закону про БПД без консультацій з адвокатурою порушує європейські стандарти – Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Внесення змін до закону про БПД без консультацій з адвокатурою порушує європейські стандарти – Лідія Ізовітова

Законодавство
13:15 Ср 26.05.21 1896 Переглядів
Версія для друку

Якщо в державі є професійна незалежна організація, а саме адвокатура, то виконавча влада має узгоджувати з нею всі питання, пов’язані з організацією сфери безоплатної правової допомоги.

В іншому разі – це є порушенням європейських стандартів.

На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час круглого столу «Удосконалення законодавства щодо надання безоплатної правової допомоги в Україні», який відбувся в режимі онлайн.

Захід організовано Проектом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики.

Під час круглого столу представлено аналіз відповідності законопроекту №5107 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» стандартам Ради Європи, підготовлений міжнародними експертами Ради Європи.

У вступному слові Лідія Ізовітова наголосила на тому, що цей законопроект, як і попередній щодо спрощення доступу до БПД, знову внесений на розгляд парламенту без обговорення з адвокатурою, що є грубим порушенням європейських стандартів.

«Нарешті адвокатура дякує, що з’явилась перед нами заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць і нарешті у нас є можливість взяти участь в обговоренні не лише звіту, але й законопроекту №5107, який з’явився в парламенті 19 лютого 2021 року без обговорення з адвокатською спільнотою. Тобто, з порушенням європейського стандарту, який існує: в тому разі, якщо є професійна незалежна організація адвокатів, то виконавча влада має узгоджувати питання адвокатури з нею, з адвокатами, якщо вони надають будь-які правові позиції», - підкреслила Голова НААУ, РАУ.

Адвокатська спільнота наголошує й на порушенні процедури внесення законопроекту №5107 до парламенту.

«Якщо в основі законопроекту лежить саме експертний висновок Ради Європи «Підтримка судової влади в Україні в забезпеченні кращого доступу до правосуддя», то, мабуть, цей звіт з початку мали б обговорити ми, подискутувати, взяти все найкраще, і лише потім вирішувати питання щодо внесення цього законопроекту до парламенту. Тим більше, що ми стоїмо на позиції не переписувати встановлені правила гри, а вже на встановлених правилах розвивати наше законодавство», - зазначила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ нагадала, що ці правила були окреслені в спільній програмі Ради Європи та Європейської комісії «Прозорість і ефективність судової системи України», зокрема, і у відповідному експертному висновку. Вона підкреслила, що Україна на шляху виконання своїх зобов’язань перед Радою Європи розробляла і приймала законодавство про безоплатну правову допомогу у 2012 році.

В основі цих правил – розподіл функцій між урядовими органами і адвокатурою. Фактично закріплено, що урядові органи повинні забезпечувати фінансування або організовувати безоплатну правову допомогу. Надаватися ж така допомога має лише незалежними адвокатами. І саме цей стандарт спільної програми Ради Європи і Європейської комісії для адвокатури став орієнтиром для розбудови системи БПД в державі.

«Саме на цей стандарт ми, адвокатура, орієнтуємося. І дуже критично сприймаємо будь-які відступлення від цього стандарту. Вважаємо це порушенням. Навіть коли йшла мова про деякі відступлення, ми говорили про те, що в нашій бідній державі не потрібно витрачати бездумно бюджет. У нас є органи самоврядування і держава могла б лише фінансувати систему БПД і її організацію. Її надання ми могли б взяти на себе, як органи адвокатського самоврядування. Тому ми сьогодні з величезною обережністю, а подекуди з критикою, сприймаємо звіт, підготовлений в лютому – червні 2016 року щодо «Підтримки судової влади в Україні в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» саме в частині, що не відповідає проголошеному стандарту стосовно розподілу функцій між урядом і адвокатурою», - заявила Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, у квітні РАУ висловилася за те, щоб законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 19.02.2021 року за №5107 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 9.03.2021 року за №5107-1 були направлені на доопрацювання, оскільки були підготовлені та зареєстровані без участі адвокатської спільноти.

Фото з архіву НААУ

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 656
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 364
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 463
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 796
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 543
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 507
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 517
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 413

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл