У НААУ відбулося фахове обговорення проблем протидії булінгу в Україні | НААУ

У НААУ відбулося фахове обговорення проблем протидії булінгу в Україні

Різне
15:03 Ср 05.05.21 1060 Переглядів
Версія для друку

Із нагоди відзначення Міжнародного дня протидії булінгу, який щорічно відзначають 4 травня, у НААУ відбувся круглий стіл за участю експертів на тему: «Не тільки школа: критичні проблеми протидії булінгу в Україні». Захід організовано НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права та Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ. Участь у круглому столі взяли: адвокати, фахівці органів прокуратури, поліції, юстиції, судової гілки влади, органів, служб і спеціальних установ у справах дітей, науковці, провідні експерти правозахисних організацій.

Модерувала обговорення заступниця Голови Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ Лариса Гретченко. Вона, зокрема,  акцентувала увагу на тому, що тема заходу пов’язана з актуальною нині проблемою проявів агресії в міжособистісних стосунках дітей, студентської молоді, учнівства. Сьогодні явища булінгу фіксують не лише в учнівському середовищі, а й у дошкільному та позашкільному, під час навчання в закладах вищої чи професійної освіти, при наданні додаткових освітніх послуг, репетиторстві, а також на роботі.

Із вітальним словом виступив директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко, який розповів про історію створення та діяльність Центру «Адвокат дитини» та зауважив, що наразі все більше актуальними для обговорення стають питання домашнього насильства, відповідальності педагогів за булінг.

Представник НААУ у Верховній Раді України Михайло Дяденко зазначив, що вже минуло 2 роки від прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» і за цей час було ухвалено близько 1000 рішень про притягнення до адміністративної відповідальності та застосування інших заходів за прояви булінгу.

Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина фокус уваги зосередила на тому, що, окрім навчання, діти можуть конфліктувати за межами освітнього середовища (в інтернеті, на дозвіллі тощо), а це вже не регулює вищевказаний Закон. Тому до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини потрапляє багато подібних звернень, проте, щоб зарадити цьому, відсутній необхідний механізм, бо не існує відповідної нормативної бази.

Старша керівниця проекту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» Ольга Калашник окреслила питання, пов’язані зі Стратегією Ради Європи з прав дитини на 2016-2021 роки, яка включає в себе такі актуальні пріоритети: рівні можливості для всіх дітей; участь дітей в ухваленні рішень, які стосуються їхні інтересів та право бути почутими; життя, вільне від насильства для всіх дітей; правосуддя, доброзичливе до дітей; права дитини в цифровому середовищі тощо.

Освітній омбудсмен України Сергій Горбачов акцентував на тому, що антибулінговий закон працює насамперед у частині привернення уваги суспільства до проблеми, незамовчування її та навів відповідні дані статистики. Крім того, доповідач підтримав думку колег про необхідність удосконалення законодавства про протидію булінгу шляхом застосування цього визначення до повнолітніх, адже часто жертвами  цькування стають і студенти, і навіть викладачі.

Заступник начальника Управління ювенальної превенції Національної поліції України, к.ю.н., підполковник поліції Юрій Кіцул зазначив, що важливим нині також є урегулювання питання протидії булінгу в регіонах, адже після адміністративної реформи такі обов’язки покладені на органи місцевого самоврядування. Тому, на думку доповідача, важливо не переписувати, а доповнити або внести правки до Закону.

Фахову дискусію було поділено на 4 модулі, у яких експерти та запрошені висвітлювали теоретичні та практичні напрацювання, як-от:

  1. Булінг за участі повнолітніх: проблеми відповідальності учасників освітнього процесу в закладах вищої освіти (Олена Юшкевич, адвокат, доцент кафедри теорії та історії держави і права факультету 1 Харківського національного університету внутрішніх справ; Альона Кривуляк, координаторка Національної гарячої лінії для дітей та молоді ГО «Ла Страда – Україна»; Анастасія Шепеленко, адвокат, представниця регіонального представництва молодіжного комітету НААУ – «UNBA NextGen» у Кіровоградській області; Роман Коваль, Голова Інституту миру і порозуміння (ІМіП), експерт з відновного правосуддя та медіації; Сергій Буров, Директор ГС «Освітній Дім прав людини в Чернігові», співавтор навчально-методичного посібника «Університет – простір прав людини»; Роман Бондаренко, юрист ГО «БАТЬКИ SOS», медіаексперт з питань захисту прав учасників освітнього процесу).
  2. Репетиторство: освітня послуга чи приватна домовленість, як реагувати в разі виявленого цькування? (Марія Менджул, доктор юридичних наук, професор кафедри цивільного права та процесу УжНУ; Мирослава Аннюк, адвокат, член Комітету з сімейного права НААУ, регіональна представниця Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем»).
  3. Дозвілля дитини: як ефективно протистояти  насильству  в таборі відпочинку, спортивних секціях, гуртках, інших осередках дитячого розвитку та оздоровлення? (Наталя Крестовська, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри морського права Національного університету «Одеська морська академія»; Ярослав Мельник, старший науковий співробітник Інституту права КНУ ім. Шевченка, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ; Уляна Ковна, кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального процесу та криміналістики ЛНУ ім. І.Франка, адвокат, секретар Ради адвокатів Львівської області; Ігор Буранов, громадський антибулінговий активіст, автор проєкту проти#дій БУЛІНГу «My safety friends»).
  4. Мобінг: реалії та перспективи захисту неповнолітніх від насильства в трудовому колективі (Марія Піллероа Мадан, адвокат, член Комітету з сімейного права НААУ, корпоративний секретар; Надія Тарасова, адвокат, корпоративний секретар, комплаєнс-офіцер, медіатор; Ганна Круглякова, адвокат, медіатор, член Комітету з сімейного права НААУ, член Комітету по Роботі з молодими адвокатами Ради адвокатів Одеської області; Каріна Литвинюк, аспірантка кафедри теорії та філософії права ЛНУ ім. Франка, інтернка Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді України, інтернка Аналітичного центру ЮрФем).

Детальніше з доповідями фахівців можна ознайомитися у відеозаписі круглого столу на сторінці НААУ у Facebook.

Окрім того, начальниця відділу сприяння розвитку молоді та утвердження здорового способу життя Департаменту молодіжної політики Міністерства молоді та спорту України Валентина Коляда поділилася з учасниками заходу матеріалами щодо  протидії булінгу.

За результатами обговорення учасники схвалили резолюцію та пропозиції щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України в частині вдосконалення законодавства з протидії булінгу (цькуванню).

Текст та фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ

 

Популярні новини

Анонс

РАУ перевірить справедливість застосування формули оплати БВПД

Тлумачення центром безоплатної вторинної правничої допомоги норм щодо оплати послуг адвокатів, які надають БВПД, протиставило інтереси адвоката інтересам його підзахисного у кримінальній справі.

16:58 Чт 25.04.24 621

Самоврядування

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською…

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

11:43 Чт 25.04.24 934

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 2197

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 2302

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 2117

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 3131

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3469

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 8001

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл