"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ направить звернення до ВР щодо законопроекту про спрощення доступу до БПД

НААУ закликає парламент не ухвалювати змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання у тій редакції, в якій вдруге пропонується запровадити peer review для адвокатів системи БПД.
Відповідне звернення НААУ направить Голові Верховної Ради. Про це повідомила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова на засіданні Ради адвокатів України.
Попередній проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги дітей та осіб з інвалідністю та підвищення якості її надання, був зареєстрований за №2704 28 грудня 2019 року, але був відкликаний у березні 2020 року після заперечень з боку НААУ. Законопроектом, зокрема, пропонувалось запровадити peer review для адвокатів системи БПД за прикладом шотландської моделі, що насправді є спробою ставити під ревізію правову позицію захисту і втручанням в адвокатську таємницю.
«Такий законопроект був внесений до парламенту. Ми надавали до нього свої зауваження. Ми вказували на те, що цей законопроект підготовлений Міністерством юстиції без адвокатури. При цьому, він стосується саме адвокатів і, відповідно до європейських стандартів, має бути з нами узгоджений. Незважаючи на те, що цей законопроект був відкликаний, нещодавно, 19 лютого з’явився новий законопроект, з новим номером, з новою назвою, але ж з такими самими пропозиціями, що треба запровадити peer review», - зазначила Лідія Ізовітова.
Голова НААУ, РАУ наголосила, що новий законопроект так само, як і попередній, не був узгоджений з адвокатурою.
«Наш Комітет з питань БПД готує висновок до цього законопроекту. На його підставі ми повинні зробити звернення до Голови Верховної Ради, бо днями парламент буде розглядати це питання на Комітеті ВР. Ми маємо звернутися для того, щоб ще раз підкреслити, що цей законопроект адвокатура не сприймає і вважає, що цей закон має бути зовсім іншим з організаційної точки зору. Крім того, він був направлений до парламенту без погодження з адвокатурою», - підкреслила Лідія Ізовітова.
Голова НААУ наполягає на тому, що для реформування БПД має бути поданий інший законопроект, який запровадить реально європейську модель з мінімальною роллю держави.
«Організацією БПД має займатися адвокатура, а держава повинна визначати критерії для отримання безоплатної правової допомоги, порядок та розміри фінансування. За нашими попередніми оцінками, якщо така модель буде запроваджена, економія для державного бюджету буде складати до 70%», - наголосила Лідія Ізовітова.
НААУ готова підготувати такий законопроект із залученням профільного Комітету з питань БПД та надалі внести його на розгляд Комісії з питань правової реформи при Президенті.
Популярні новини

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.