Лідія Ізовітова: Безоплатна правова допомога повинна за європейським зразком ґрунтуватися на вільному виборі адвоката | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Лідія Ізовітова: Безоплатна правова допомога повинна за європейським зразком ґрунтуватися на вільному виборі адвоката

Різне
15:31 Чт 04.03.21 2572 Переглядів
Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України пропонує свою модель реформування системи БПД і сподівається, що законодавець її підтримає. На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя».

Так, під час першого дня роботи форуму була презентована Стратегія розвитку органів правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки. Зокрема, і системи безоплатної правової допомоги.

«Ми побачили в концепції, що плануються все ж таки певні зміни з організації БПД. І дуже сподіваємося, що наша модель, яку ми кілька років презентували Європейську Союзу через нашого Посла ЄС в Україні, буде підтримана нашими законодавцями», - підкреслила Лідія Ізовітова.

Вона розповіла, що кілька років тому експерти НААУ зробили аналіз витрачених державних коштів на систему БПД.

«Ми побачили, що лише 30% йдуть на потреби людей, решта – на організаційні заходи, які не потрібні державі. Ми побачили, що держава через систему БПД намагається втручатися в позиції адвокатів і документи, які вони складають, що заборонено законом «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», - зауважила Голова НААУ, РАУ.

Голова НААУ, РАУ наголосила на неприпустимості дискримінації адвокатів за договором та адвокатів БПД, яка існує сьогодні.

«Ми побачили, як адвокати БПД почали отримувати певні преференції. Наприклад, особа, яка затримуються і може сама себе забезпечити адвокатом за договором, але її адвокат не потратить до СІЗО. Йому не повідомлять ні прізвища слідчого, він буде обмежений у доступі до свого клієнта. Натомість адвоката БПД швиденько проведуть до клієнта і повідомлять про те, що він має надавати допомогу. Ми побачили, як в суді, коли адвокат БПД каже, що я відмовляюсь захищати клієнта, бо не можу за 24 години опанувати матеріали справи і опрацювати позицію. Але йому відмовляють і не задовольняють вимогу. Кажуть: сидіть і будьте, як то кажуть, статистом у цій справі. Але в процесуальних судових документах буде написано, що справа розглядалася за участю захисника і людина начебто мала захист», - озвучила приклади Лідія Ізовітова.

НААУ бореться з такими ситуаціями, направляючи відповідні скарги в різні інстанції. Крім того, НААУ неодноразово закликала законодавця застосувати інші практики Європейського Союзу в системі БПД, наприклад Іспанії, де громадяни самі обирають собі адвоката з безоплатної правової допомоги.

«Люди мають визначати такого адвоката і держава має надати їм ті кошти, які виділені на БПД, у вигляді сертифіката, чека тощо. І не буде того, що сьогодні відбувається, коли десяток адвокатів БПД призначаються в резонансних справах, одні ті ж самі. І ми розуміємо, що тут є певний корупційний підтекст в призначенні таких адвокатів БПД», - зазначила Лідія Ізовітова.

Водночас Голова НААУ, РАУ розкритикувала модель оновлення системи БПД, яку пропонує Міністерство юстиції України.

«Міністерство юстиції наразі ініціює створення незалежної комісії для перевірки якості надання БПД. Безглуздість цього рішення полягає в тому, що така комісія давно існує в адвокатурі в кожному регіоні. Скарг, які розглядаються від Центрів БПД, за 2 роки лише 0,3%. І це означає, що є думка ще на когось витрачати бюджетні кошти. Набрати людей, які будуть перевіряти адвокатів, абсолютно незаконно, тому що вони не мають права оглядати документи адвокатів, втручатися в позицію адвокатів та відбирати у клієнта пояснення чи згоду на те, щоб якась інша особа, яка не має повноважень, могла це зробити», - заявила Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, 1 березня Голова НААУ відвідала відкриття Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя» за участю президента України. У ході першого дня форуму було обговорено Стратегію подальшого розвитку системи правосуддя.

Фото Кирила Авраменка

Популярні новини

Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі

Навчання

Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі

Якщо судові засідання призначаються день в день або на розгляд матеріалів справи адвокату надається кілька годин – чи є це порушенням права на захист з точки зору практики Європейського суду з прав людини? Приклади конкретних кейсів розглянули на вебінарі.

15:21 Ср 30.04.25 454
Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару

Навчання

Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару

Адвокатська практика стрімко змінюється під впливом технологій. Чи може штучний інтелект допомогти адвокату в щоденній роботі? Практичні поради правникам дали під час семінару.

15:27 Вт 29.04.25 386
Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok

Навчання

Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok

Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.

12:37 Пн 28.04.25 1053
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат

Навчання

Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат

Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

16:08 Пт 25.04.25 1204
У НААУ проведуть тиждень трудового права

Анонс

У НААУ проведуть тиждень трудового права

З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

15:26 Пт 25.04.25 616
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує – комітет НААУ

Законодавство

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…

Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

17:49 Чт 24.04.25 831
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності обговорять за круглим столом

Анонс

Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…

2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

15:23 Чт 24.04.25 808
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Гарантії діяльності

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

18:39 Ср 23.04.25 3005

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл