Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Лідія Ізовітова: Безоплатна правова допомога повинна за європейським зразком ґрунтуватися на вільному виборі адвоката

Лідія Ізовітова: Безоплатна правова допомога повинна за європейським зразком ґрунтуватися на вільному виборі адвоката

Адвокатура 15:31 Чт 04.03.21 1957 Переглядів Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України пропонує свою модель реформування системи БПД і сподівається, що законодавець її підтримає. На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя».

Так, під час першого дня роботи форуму була презентована Стратегія розвитку органів правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки. Зокрема, і системи безоплатної правової допомоги.

«Ми побачили в концепції, що плануються все ж таки певні зміни з організації БПД. І дуже сподіваємося, що наша модель, яку ми кілька років презентували Європейську Союзу через нашого Посла ЄС в Україні, буде підтримана нашими законодавцями», - підкреслила Лідія Ізовітова.

Вона розповіла, що кілька років тому експерти НААУ зробили аналіз витрачених державних коштів на систему БПД.

«Ми побачили, що лише 30% йдуть на потреби людей, решта – на організаційні заходи, які не потрібні державі. Ми побачили, що держава через систему БПД намагається втручатися в позиції адвокатів і документи, які вони складають, що заборонено законом «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», - зауважила Голова НААУ, РАУ.

Голова НААУ, РАУ наголосила на неприпустимості дискримінації адвокатів за договором та адвокатів БПД, яка існує сьогодні.

«Ми побачили, як адвокати БПД почали отримувати певні преференції. Наприклад, особа, яка затримуються і може сама себе забезпечити адвокатом за договором, але її адвокат не потратить до СІЗО. Йому не повідомлять ні прізвища слідчого, він буде обмежений у доступі до свого клієнта. Натомість адвоката БПД швиденько проведуть до клієнта і повідомлять про те, що він має надавати допомогу. Ми побачили, як в суді, коли адвокат БПД каже, що я відмовляюсь захищати клієнта, бо не можу за 24 години опанувати матеріали справи і опрацювати позицію. Але йому відмовляють і не задовольняють вимогу. Кажуть: сидіть і будьте, як то кажуть, статистом у цій справі. Але в процесуальних судових документах буде написано, що справа розглядалася за участю захисника і людина начебто мала захист», - озвучила приклади Лідія Ізовітова.

НААУ бореться з такими ситуаціями, направляючи відповідні скарги в різні інстанції. Крім того, НААУ неодноразово закликала законодавця застосувати інші практики Європейського Союзу в системі БПД, наприклад Іспанії, де громадяни самі обирають собі адвоката з безоплатної правової допомоги.

«Люди мають визначати такого адвоката і держава має надати їм ті кошти, які виділені на БПД, у вигляді сертифіката, чека тощо. І не буде того, що сьогодні відбувається, коли десяток адвокатів БПД призначаються в резонансних справах, одні ті ж самі. І ми розуміємо, що тут є певний корупційний підтекст в призначенні таких адвокатів БПД», - зазначила Лідія Ізовітова.

Водночас Голова НААУ, РАУ розкритикувала модель оновлення системи БПД, яку пропонує Міністерство юстиції України.

«Міністерство юстиції наразі ініціює створення незалежної комісії для перевірки якості надання БПД. Безглуздість цього рішення полягає в тому, що така комісія давно існує в адвокатурі в кожному регіоні. Скарг, які розглядаються від Центрів БПД, за 2 роки лише 0,3%. І це означає, що є думка ще на когось витрачати бюджетні кошти. Набрати людей, які будуть перевіряти адвокатів, абсолютно незаконно, тому що вони не мають права оглядати документи адвокатів, втручатися в позицію адвокатів та відбирати у клієнта пояснення чи згоду на те, щоб якась інша особа, яка не має повноважень, могла це зробити», - заявила Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, 1 березня Голова НААУ відвідала відкриття Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя» за участю президента України. У ході першого дня форуму було обговорено Стратегію подальшого розвитку системи правосуддя.

Фото Кирила Авраменка

Популярні новини

Вестник:Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
№3-5 березень-травень 2022 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування