"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Реальна статистика спростовує тези про низьку довіру до судів і якість правосуддя - Лідія Ізовітова
14% рішень місцевих судів оскаржуються в апеляційній та касаційній інстанціях. Така статистика свідчить про те, що в країні діє кваліфікований, професійний і справедливий суд.
На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя».
«У 14% випадків від усіх справ виникає незадоволення судовими рішеннями. То хіба можна говорити про несправедливе правосуддя? Такий невеликий відсоток оскарження рішень говорить навпаки, що суд у нас кваліфікований, професійний і справедливий. Інших висновків не може бути. Проте ніхто не дав цьому оцінку і не сказав, що судді доброчесні», - підкреслила Лідія Ізовітова.
Таким чином, це спростовує тезу про те, що єдина судова інституція, яка викликає довіру громадян, - це Вищий антикорупційний суд, сформований за участю міжнародних експертів.
Водночас, Лідія Ізовітова зазначила, що в українській системі судочинства є низка реальних проблем, які потрібно вирішувати. Зокрема, доступ громадян до правосуддя, який обмежений через високі ставки судового збору.
«Наші клієнти вже кілька років обмежені у доступі до суду через те, що державою встановлений дуже високий розмір судового збору. Судитися сьогодні людям не по кишені. І наші законодавці, якщо вони дбають про права громадян країни, повинні подбати і про те, щоб ставки судового збору для людей, для малого і середнього бізнесу були знижені», - вважає Голова НААУ, РАУ.
Інша проблема – нестача суддів у судах, наголосила Лідія Ізовітова. Вона підкреслила, що через люстраційне законодавство багато професійних суддів пішли з професії, що ускладнює доступ до правосуддя.
«Судді пішли з судів, є зачинені будівлі судів, є суди, де один або два судді, які не можуть забезпечити ту кількість населення, яка звертається до суду. Був так званий «великий вихід» суддів з професії. Саме суддів з величезним професійним досвідом, з людською мудрістю, з великим стажем роботи і розумінням, як розглядати судові справи. Вони вимушені були піти з професії, а фактично їх виштовхнули. І сьогодні потрібно над цими помилками працювати. Потрібно встановити, чому вони пішли. А вони пішли, бо бачили і не витримали цього тиску, приниження, звинувачення у несправедливості та недоброчесності, яка взагалі-то невідомо в чому полягає», - сказала Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, 1 березня Голова НААУ взяла участь відкритті Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя» за участю президента України. У ході першого дня форуму було обговорено Стратегію подальшого розвитку системи правосуддя.
Фото Кирила Авраменка
Популярні новини

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

Гарантії діяльності
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями
Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

Дискусія
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…
Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

Дискусія
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…
Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

Законодавство
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

Анонс
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?
8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».

Дискусія
Дитина в суді: гарантії на папері й виклики на практиці
Як дитина може реалізувати свої права у суді? Попри наявність законодавчих гарантій, на практиці цьому заважають вік, статус, відсутність досвіду й представництва. Завжди існують ризики формального підходу, коли позиція дитини не враховується або її участь взагалі ігнорується.

Дискусія
Вибори після війни: що говорить закон і яка роль адвокатів
Після завершення воєнного стану Україна повинна буде організувати вибори на всіх рівнях — президентські, парламентські, місцеві. Але як саме це має відбутися? Яку роль у цьому процесі відіграють адвокати?