У НААУ обговорили проблемні питання взаємодії суб’єктів господарювання з органами державного регулювання (контролю) в період дії карантину | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

У НААУ обговорили проблемні питання взаємодії суб’єктів господарювання з органами державного регулювання (контролю) в період дії карантину

Різне
15:22 Пт 19.02.21 1648 Переглядів
Версія для друку

У НААУ за ініціативою Комітету з адміністративного права та процесу й Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів відбувся Круглий стіл на тему: «Проблемні питання, які виникають під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності в період дії карантину».

Участь у заході взяли Голова Комітету з адміністративного права та процесу НААУ Юрій Бауман, член Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів, що діє у складі НААУ Олександр Світличний, народний депутат України VII, VIII скликань, член Комітету з адміністративного права та процесу НААУ Оксана Продан, інспектор Ради бізнес-омбудсмена Владислав Жабський, директор Департаменту правового забезпечення ДРС Олександр Барбелюк, суддя Київського окружного адміністративного суду Вікторія Лисенко.

Юрій Бауман зауважив, що наразі в Україні більш ніж 30 державних органів наділені повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері здійснення господарської діяльності. У зв’язку із введенням в дію у березні 2020 року карантинних обмежень, Верховною Радою України було прийнято ряд законодавчих актів, якими запроваджено мораторій на проведення планових перевірок суб’єктів господарювання. Утім, на практиці виникла ситуація, коли органи державного нагляду (контролю) діють всупереч вимогам діючого законодавства, зловживаючи своїми повноваженнями. Вони безпідставно зараховують суб'єктів господарювання до категорії з високим ступенем ризику, що дає змогу здійснювати перевірку такого суб'єкта господарювання.

За таких умов надзвичайно важливим є правильна стратегія захисту суб’єкта господарювання адвокатом, наголосив Голова Комітету з адміністративного права та процесу.

Оксана Продан у своєму виступі детально розповіла про види перевірок, на які наразі поширюється мораторій та поінформувала учасників заходу про перевірки, які були поновлені, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 р. № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок». Водночас у своєму виступі спікерка наголосила, що важливим аспектом захисту прав бізнесу є підготовка до таких перевірок, зокрема завчасне ознайомлення з планами перевірок, які розміщують на сайтах органів, що уповноважені здійснювати заходи державного нагляду (контролю) та на інспекційному порталі.

Також Оксана Продан порадила суб’єктам господарювання, які включені до планів перевірок, здійснювати перевірку правомірності їх призначення та підстав для її проведення.

Олександр Барбелюк закцентував увагу присутніх на повноваженнях Державної регуляторної служби у питанні оскарження дій контролюючих органів та захисту прав суб’єктів господарювання. При цьому спікер підкреслив, що суб’єкти господарювання можуть звернутися до Державної регуляторної служби України з скаргою, в якій просити перевірити правомірність включення суб’єкта господарювання до плану перевірок.

Вікторія Лисенко у своєму виступі розповіла про практику адміністративних судів щодо розгляду справ, у яких оскаржують дії чи рішення органів державного регулювання (контролю), зокрема, у яких заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Серед іншого спікерка зауважила, що суб’єктам господарювання, які звертаються до адміністративного суду за захистом
своїх прав із вимогами про скасування актів індивідуальної дії, варто в повному обсязі використовувати механізми захисту, які закріплені в Кодексі адміністративного судочинства України. Зокрема, суддя навела приклад, коли заявлене позивачем клопотання про огляд доказів за місцем знаходження, відповідно до ст. 81 КАСУ, мало вирішальне значення для розгляду справи та задоволення в майбутньому його позовних вимог.

Також Вікторія Лисенко розповіла про можливість сторони у випадку програшу справи подати до суду першої інстанції заяву з проханнм відстрочити чи розстрочити виконання рішення, або встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Владислав Жабський розповів про повноваження Ради бізнес омбудсмена у сфері захисту прав суб’єктів господарської діяльності, зокрема, у адміністративній процедурі оскарження дій та рішень органів державного регулювання (контролю).

Олександр Світличний поділився з присутніми власним досвідом успішного захисту клієнтів у справах про оскарження дій та рішень органів державного регулювання (контролю).

Також учасники Круглого столу обговорили критерії, на підставі яких може бути встановлено факт недопуску, а також підстави правомірності недопуску органу державного контролю до перевірки суб’єктом господарювання.

На завершення заходу учасники дійшли спільного висновку, що найбільш ефективним засобом протидії неправомірній поведінці з боку органів державного регулювання (контролю) є обізнаність зі своїми правами та завчасна підготовка суб’єкта господарювання до відповідних перевірок.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 165
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

Анонс

Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

16:38 Пн 14.07.25 322
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за ігнорування запитів

Законодавство

У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…

Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

12:48 Пн 14.07.25 401
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 645
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 651
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 609
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 487
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 893

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл