"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Участь міжнародних експертів у формуванні ВККС суперечить незалежності судової влади – Володимир Мацко


Суспільство, в тому числі і адвокатська спільнота, потребує перезапуску Вищої кваліфікаційної комісії суддів, але без міжнародних експертів.
Таку думку висловив координатор «UNBA NextGen» в м. Одеса Володимир Мацко під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».
Він підкреслив, що головною умовою будь-яких змін у судовій системі має бути принцип незалежності судів. Натомість, участь міжнародних експертів у формуванні ВАКС може похитнути цей принцип.
«Якщо будуть залучені певні міжнародні організації, про незалежність судової гілки влади можна буде забути. І ми маємо досить яскравий досвід, коли була сформована Громадська рада доброчесності, яка здебільшого блокувала прийняття певних рішень і досить вибірково підходила до процедури призначення суддів. Тому, якщо ми дійсно хочемо реформувати судову систему, нам не потрібні будь-які міжнародні втручання. У нас є досить багато своїх фахівців, які можуть долучитися до цієї роботи», - переконаний Володимир Мацко.
Він звернув увагу і на те, що до розробки законопроектів щодо реформування судової системи майже не залучаються безпосередні учасники цих змін.
«У нас основна проблема полягає в тому, що законопроекти, які стосуються реформування судової гілки влади, розробляються фахівцями, які не працювали в цій системі і не знають цих особливостей, або розробляються теоретиками, які не знають реальних проблем, які існують сьогодні», - сказав координатор Молодіжного комітету НААУ в Одесі.
На думку Володимира Мацка, прикладом виключення фахівців з реформування судової системи є і уповільнений перехід до електронного судочинства в країні.
«Я не бачу жодних проблем внести відповідні зміни до процесуальних Кодексів, які передбачатимуть певний обмін процесуальними документами за допомогою електронних засобів зв’язку. Сьогодні це досить широко впроваджується. Прикладом є Господарський суд Одеської області, Одеський окружний адміністративний суд, Київський районний суд в м. Одеса тощо, які впроваджують не тільки сповіщення сторін за допомогою е-mail, а й надсилають матеріли справи адвокатам для ознайомлення і підготовки до участі у суді. Питання лише в тому – чи реально потрібні такі зміни? Думаю, що більшості політичних сил такі зміни не потрібні. Тому, на жаль, Робочі групи парламенту формуються таким чином, що до них досить рідко входять фахівці і практики, які бачать проблематику судової системи», - зауважив Володимир Мацко.
Також під час національної дискусії він підняв питання щодо статусу суддів спеціалізованих вищих судів, яке виникло внаслідок безсистемних змін на найвищому рівні судової системи. На сьогодні до ЄСПЛ надійшло більше 20 заяв від суддів цих судів, і для іміджу України це не буде досить позитивно, зазначив Володимир Мацко.
Нагадаємо, 10 грудня відбулася Третя національна дискусія "Доступ до правосуддя: реалії та перспективи". У заході взяли участь Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, Президент Спілки адвокатів України, Голова Комітету з питань БПД, що діє у складі НААУ, член Комісії з питань правової реформи Олександр Дроздов та адвокат, координатор UNBA - NextGen в м. Одеса Володимир Мацко, заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, суддя Господарського суду Одеської області, голова правління ГО «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України» Дмитро Бездоля, суддя Вищого спеціалізованого суду України, представник ГО «Асоціація суддів України» Єлізавета Євграфова, судді Верховного суду України Галина Канигіна, Богдан Пошва, суддя ВАСУ Світлана Головчук, член ГО «Всеукраїнська асоціація суддів у відставці» Олександр Ситніков та інші.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.