Законопроекти щодо реформи органів правосуддя містять викривлені міжнародні зобов’язання – екс-член НАЗК | НААУ

Законопроекти щодо реформи органів правосуддя містять викривлені міжнародні зобов’язання – екс-член НАЗК

Законодавство
8:20 Вт 01.12.20 978 Переглядів
Версія для друку

Екс-член НАЗК, доцент кафедри Інституту міжнародних відносин Олександр Серьогін переконаний, що у законопроектах щодо реформування судової влади роль міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування витлумачена з  викривленням міжнародних зобов’язань України.

Про це він заявив у ході другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

"Ми готові перевиконати, згідно цих законопроектів, щоб потім вирішувати проблеми, які виникнуть після перевиконання. Руйнування системи відбору суддів - а це стрижень державності і системи судочинства, це закінчення державності і системна проблема. Ці законопроекти не є виконання міжнародних зобов'язань, а є викривленням, імітацією такого виконання", - вважає Олександр Серьогін.

Науковець послався на текст листа директору-розпоряднику МВФ від 02.06. 2020 року, підписаний Президентом України та іншими посадовцями, де сказано, що «Україна забезпечить, що управління і впровадження процесу відбору суддів та дисциплінарних механізмів буде здійснюватися особами в високим рівнем компетентності довіри і доброчесності». Втім, реалізація цієї ідеї має відповідати Конституції. У разі, якщо міжнародні зобов’язання суперечать Конституції України, то для приєднання до них необхідні конституційні зміни.

«Пропонуючи ці законопроекти, ми не маємо переписувати міжнародні зобов’язання, які мають вищу юридичну силу. І більше того, переписувати у спосіб, який суперечить Конституції. Говорячи про декларування, якщо створюється орган із залученням сторонніх осіб, то, за нашим законодавством, цей орган виконує державні функції. Тому члени цих органів мають подавати декларації. Але вийшли з цього питання, надавши цьому органу дорадчий статус. Водночас, у запропонованих законопроектах дорадчі функції повністю змінюються і привласнюються функції державної влади, що взагалі суперечить Конституції», - наголосив Олександр Серьогін.

Аналогічно він назвав викривленим у законопроектах тлумачення зобов’язання посилити адміністративні процедури, щоб забезпечити високий рівень судового розгляду справ, де оскаржуються рішення національних органів.

Екс-член НАЗК також розкритикував ідею експертної комісії з попереднього відбору кандидатів до ВРП, яка має державні функції. Це, на його думку, підмінює конституційні суб’єкти формування ВРП, прописані в статті 131.

«Є конституційні суб’єкти, які мають відповідні повноваження з формування органу суддівського врядування. І надати можливість цим суб’єктам обирати з-поміж уже попередньо кимось обраними кандидатами – це, як мінімум, є зухвалим наступом на їх повноваження», - сказав Олександр Серьогін.

Таку позицію підтримав Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов, який послався на Віденську конвенцію про право міжнародних договорів. "У ст. 31 зазначено, що "міжнародні договори потрібно тлумачити добросовісно, відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також в світлі об'єкта і цілей договору". Не потрібно намагатися взяти звідти ті речі, про які там не ідеться, і застосувати їх на рівні національного законодавства", - сказав Олександр Дроздов.

Нагадаємо, в ході дискусії 30 листопада йшлося про роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування. Переглянути повне відео заходу можна тут

Популярні новини

Анонс

Особливості трудового права ЄС розкриють українським адвокатам

8 березня 2024 року у НААУ відбудеться круглий стіл на тему «Трудове право ЄС: що потрібно знати українським адвокатам?».

15:57 Пт 01.03.24 2829

Законодавство

Адвокатів пропонують забронювати, – правки до проекту №10449

Народні депутати у поданих ними правках до проекту Закону про посилення мобілізації пропонують передбачити бронювання адвокатів. Мета – упередити зриви судових засідань.

11:19 Пт 01.03.24 4256

За кордоном

7 кроків до професії юриста у США (вебінар)

На відміну від нашої країни, юрист у Сполучених Штатах Америки – це адвокат, який отримав кваліфікацію для юридичної практики та надає консультації або здійснює представництво у судових справах.

10:21 Пт 01.03.24 3261

Анонс

Стартував конкурс з відбору адвокатів БПД у 17-ти регіонах України

Сьогодні, 1 березня, розпочався конкурс з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правничої допомоги в сімнадяти регіонах України.

9:12 Пт 01.03.24 4424

Гарантії діяльності

Збої Електронного суду порушують конституційні гарантії, - НААУ

Останніми днями до Національної асоціації адвокатів України надходять численні повідомлення адвокатів про технічні збої в роботі підсистеми «Електронний суд». Зокрема, скарги стосуються неможливості авторизуватись в електронному кабінеті, що обмежує адвокатів у реалізації процесуальних прав, зокрема, подавати документи, брати участь у судових засіданнях в режимі відокоференції.

16:28 Чт 29.02.24 5432

Законодавство

Поняття колабораційної діяльності варто звузити, - думка

Основним критерієм злочинності діяння колабораціонізму має бути добровільність згоди на співпрацю з агресором. І, аби забезпечити справедливе правосуддя для людей з ТОТ, окрім примусу, законодавець має запровадити заходи заохочення.

15:12 Чт 29.02.24 4463

Самоврядування

Комітети НААУ звітують про роботу у 2023 році

З метою забезпечення реалізації функцій, покладених на Національну асоціацію адвокатів України профільним законом, при НААУ створюються і діють дорадчі органи – комітети. Чим вони займалися протягом 2023 року?

12:26 Чт 29.02.24 4938

Cудова практика

Фіксований гонорар: час робіт має значення при відшкодуванні витрат…

За порядком обчислення погодинна оплата послуг адвоката відрізняється від фіксованого розміру гонорару, де не враховуються фактичні витрати часу. Однак в обох випадках вони беруться до уваги при вирішенні питання відшкодування витрат на правничу допомогу.

11:13 Чт 29.02.24 4241

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл