Законопроекти щодо реформи органів правосуддя містять викривлені міжнародні зобов’язання – екс-член НАЗК | НААУ

Законопроекти щодо реформи органів правосуддя містять викривлені міжнародні зобов’язання – екс-член НАЗК

Законодавство
8:20 Вт 01.12.20 987 Переглядів
Версія для друку

Екс-член НАЗК, доцент кафедри Інституту міжнародних відносин Олександр Серьогін переконаний, що у законопроектах щодо реформування судової влади роль міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування витлумачена з  викривленням міжнародних зобов’язань України.

Про це він заявив у ході другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

"Ми готові перевиконати, згідно цих законопроектів, щоб потім вирішувати проблеми, які виникнуть після перевиконання. Руйнування системи відбору суддів - а це стрижень державності і системи судочинства, це закінчення державності і системна проблема. Ці законопроекти не є виконання міжнародних зобов'язань, а є викривленням, імітацією такого виконання", - вважає Олександр Серьогін.

Науковець послався на текст листа директору-розпоряднику МВФ від 02.06. 2020 року, підписаний Президентом України та іншими посадовцями, де сказано, що «Україна забезпечить, що управління і впровадження процесу відбору суддів та дисциплінарних механізмів буде здійснюватися особами в високим рівнем компетентності довіри і доброчесності». Втім, реалізація цієї ідеї має відповідати Конституції. У разі, якщо міжнародні зобов’язання суперечать Конституції України, то для приєднання до них необхідні конституційні зміни.

«Пропонуючи ці законопроекти, ми не маємо переписувати міжнародні зобов’язання, які мають вищу юридичну силу. І більше того, переписувати у спосіб, який суперечить Конституції. Говорячи про декларування, якщо створюється орган із залученням сторонніх осіб, то, за нашим законодавством, цей орган виконує державні функції. Тому члени цих органів мають подавати декларації. Але вийшли з цього питання, надавши цьому органу дорадчий статус. Водночас, у запропонованих законопроектах дорадчі функції повністю змінюються і привласнюються функції державної влади, що взагалі суперечить Конституції», - наголосив Олександр Серьогін.

Аналогічно він назвав викривленим у законопроектах тлумачення зобов’язання посилити адміністративні процедури, щоб забезпечити високий рівень судового розгляду справ, де оскаржуються рішення національних органів.

Екс-член НАЗК також розкритикував ідею експертної комісії з попереднього відбору кандидатів до ВРП, яка має державні функції. Це, на його думку, підмінює конституційні суб’єкти формування ВРП, прописані в статті 131.

«Є конституційні суб’єкти, які мають відповідні повноваження з формування органу суддівського врядування. І надати можливість цим суб’єктам обирати з-поміж уже попередньо кимось обраними кандидатами – це, як мінімум, є зухвалим наступом на їх повноваження», - сказав Олександр Серьогін.

Таку позицію підтримав Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов, який послався на Віденську конвенцію про право міжнародних договорів. "У ст. 31 зазначено, що "міжнародні договори потрібно тлумачити добросовісно, відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також в світлі об'єкта і цілей договору". Не потрібно намагатися взяти звідти ті речі, про які там не ідеться, і застосувати їх на рівні національного законодавства", - сказав Олександр Дроздов.

Нагадаємо, в ході дискусії 30 листопада йшлося про роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування. Переглянути повне відео заходу можна тут

Популярні новини

БПД

В Омбудсмана занепокоєні станом системи БПД

Секретаріат Уповноваженого ВР з прав людини готовий долучитися до опрацювання розроблених у Національній асоціації адвокатів України пропозицій змін до нормативно-правових актів, які покращать стан функціонування системи безоплатної правничої допомоги.

18:54 Чт 28.03.24 653

Анонс

Українських адвокатів запрошують на стажування до Німеччини

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

13:42 Чт 28.03.24 1081

БПД

Зупинення кримінального провадження блокує виплати адвокатам БПД…

В разі зупинення кримінального провадження надання правничої допомоги підозрюваному фактично припиняється, оскільки в ній немає безпосередньої потреби. Втім, у Законі «Про безоплатну правничу допомогу» відповідна підстава для припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги відсутня.

17:34 Ср 27.03.24 2363

Гарантії діяльності

Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника

Якщо захист в кримінальному провадженні є успішним, сторона обвинувачення інколи намагається за підтримки суду «підмінити» захисника в окремих процесуальних діях. Для цього призначаються адвокати системи БПД.

14:23 Вт 26.03.24 3978

За кордоном

Оформлення паспортів за кордоном: про що варто знати українцям?

Через воєнні дії в Україні понад 180 тисяч українських громадян перебувають на території Великої Британії. Консульства України в цій країні надають всіляку підтримку українцям, в тому числі, і в оформленні паспортів.

13:08 Вт 26.03.24 4195

Взаємодія

Омбудсман за підтримки НААУ надаватиме правничу допомогу –…

Пілотний проект із надання професійної правничої допомоги громадянам п’яти регіонів України започаткували в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

10:17 Вт 26.03.24 4026

Гарантії діяльності

Адвокати знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia

З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.

15:42 Пн 25.03.24 4682

Сумна звістка

Помер відомий адвокат Сергій Гончаренко

На 61-му році перестало битися серце відомого адвоката, науковця та практика, Заслуженого юриста України Сергія Гончаренка.

15:45 Нд 24.03.24 6140

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл