Втрата довіри до суду зумовлена нестабільністю профільного законодавства – Олександр Дроздов | НААУ

Втрата довіри до суду зумовлена нестабільністю профільного законодавства – Олександр Дроздов

Cудова практика
19:26 Пн 30.11.20 2287 Переглядів
Версія для друку

Несталість національного законодавства у судовій влади становить загрозу для здійснення правосуддя в Україні.

На цьому наголосив Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов під час другого заходу в рамках національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», що відбувся в режимі онлайн.

«Один з маркерів незалежності судової влади є сталість законодавства. І, на жаль, Україна демонструє всьому світу приклад, коли постійна зміна законодавства, в тому числі, і зміна якості цього законодавства, призводить до того, що судді втрачають довіру до самих себе, судді не хочуть працювати», - переконаний Олександр Дроздов.

Він навів статистичні дані щодо наповненості судів в Україні, озвучені Головою Вищої ради правосуддя Андрієм Овсієнком на щорічному судовому форумі. Так, станом на сьогодні в Україні 7 295 штатних посад суддів, 34% - вакантні: фактично заповнені 5 275 посад, повноваження є у 4 853 суддів. У 97 судах фактична чисельність суддів становить близько 50%.

«Чи можемо ми за таких умов розраховувати на дотримання Україною міжнародних зобов’язань, зокрема, виконання вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині права на справедливий суд впродовж розумного строку? Чи може взагалі ця Конвенція захищати наші реальні права, на що постійно звертає увагу у своїх рішеннях ЄСПЛ, що права людини повинні бути захищені реально, а не ілюзорно?», - запитав Голова Комітету НААУ.

Олександр Дроздов звернув увагу на міжнародні норми дотримання континуїтету та пропонує запровадити його і в судовій владі.

«Контитуїтет запроваджений на міжнародному рівні і імплементований в національному законодавстві. Наприклад, суддю, який 9 років працював в ЄСПЛ, переводять на іншу посаду. Але його не визнають, допоки держава не запропонує або Рада Європи не обере нового суддю в ЄСПЛ. Так само в національному законодавстві – повноваження Кабміну діють поки не запрацює новосформований Кабмін. Таке ж саме має бути і у судовій владі», - вважає він.

Голова Комітету НААУ підкреслив, що на сьогоднішній день на конституційному рівні сформований концепт і чітко визначені основні стейкхолдери формування Вищої ради правосуддя, серед яких є і адвокати. Логічним є застосування такого підхіду і до інших органів суддівського врядування, в тому числі і при формуванні ВККС.

«Зараз «модно» «хейтити» судову владу. Але всі ми живемо у суспільстві і всі ми далеко не бездоганні. Чи є це підставою, аби просунути якісь нові концепти і проекти рішень, які дисонують з конституційними положеннями? Я б обережно використовував поняття «реформування судової влади» та «відновлення довіри до судової влади». У нас є судова влада і є довіра до судової влади. І про рівень довіри до суддів треба дізнаватися не тільки в тих, хто знає про судову владу зі шпальт газет, Фейсбуку тощо. Треба дізнаватися в тих, хто ходить і щодня своєю невпинною працею захищає права і свободи людини в судах. А це – адвокати», - підсумував Олександр Дроздов.

Нагадаємо, 30 листопада відбулася  друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Повне відео заходу можна переглянути тут

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 422

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 405

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 1969

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3416

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3131

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3243

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4835

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4629

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл