"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Втрата довіри до суду зумовлена нестабільністю профільного законодавства – Олександр Дроздов

Несталість національного законодавства у судовій влади становить загрозу для здійснення правосуддя в Україні.
На цьому наголосив Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов під час другого заходу в рамках національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», що відбувся в режимі онлайн.
«Один з маркерів незалежності судової влади є сталість законодавства. І, на жаль, Україна демонструє всьому світу приклад, коли постійна зміна законодавства, в тому числі, і зміна якості цього законодавства, призводить до того, що судді втрачають довіру до самих себе, судді не хочуть працювати», - переконаний Олександр Дроздов.
Він навів статистичні дані щодо наповненості судів в Україні, озвучені Головою Вищої ради правосуддя Андрієм Овсієнком на щорічному судовому форумі. Так, станом на сьогодні в Україні 7 295 штатних посад суддів, 34% - вакантні: фактично заповнені 5 275 посад, повноваження є у 4 853 суддів. У 97 судах фактична чисельність суддів становить близько 50%.
«Чи можемо ми за таких умов розраховувати на дотримання Україною міжнародних зобов’язань, зокрема, виконання вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині права на справедливий суд впродовж розумного строку? Чи може взагалі ця Конвенція захищати наші реальні права, на що постійно звертає увагу у своїх рішеннях ЄСПЛ, що права людини повинні бути захищені реально, а не ілюзорно?», - запитав Голова Комітету НААУ.
Олександр Дроздов звернув увагу на міжнародні норми дотримання континуїтету та пропонує запровадити його і в судовій владі.
«Контитуїтет запроваджений на міжнародному рівні і імплементований в національному законодавстві. Наприклад, суддю, який 9 років працював в ЄСПЛ, переводять на іншу посаду. Але його не визнають, допоки держава не запропонує або Рада Європи не обере нового суддю в ЄСПЛ. Так само в національному законодавстві – повноваження Кабміну діють поки не запрацює новосформований Кабмін. Таке ж саме має бути і у судовій владі», - вважає він.
Голова Комітету НААУ підкреслив, що на сьогоднішній день на конституційному рівні сформований концепт і чітко визначені основні стейкхолдери формування Вищої ради правосуддя, серед яких є і адвокати. Логічним є застосування такого підхіду і до інших органів суддівського врядування, в тому числі і при формуванні ВККС.
«Зараз «модно» «хейтити» судову владу. Але всі ми живемо у суспільстві і всі ми далеко не бездоганні. Чи є це підставою, аби просунути якісь нові концепти і проекти рішень, які дисонують з конституційними положеннями? Я б обережно використовував поняття «реформування судової влади» та «відновлення довіри до судової влади». У нас є судова влада і є довіра до судової влади. І про рівень довіри до суддів треба дізнаватися не тільки в тих, хто знає про судову владу зі шпальт газет, Фейсбуку тощо. Треба дізнаватися в тих, хто ходить і щодня своєю невпинною працею захищає права і свободи людини в судах. А це – адвокати», - підсумував Олександр Дроздов.
Нагадаємо, 30 листопада відбулася друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Повне відео заходу можна переглянути тут
Популярні новини

Cудова практика
Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання
Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

Дискусія
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…
Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

Взаємодія
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ
Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

Взаємодія
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…
Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

Гарантії діяльності
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…
Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

Гарантії діяльності
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…
Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

Анонс
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…
Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

Гарантії діяльності
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи
Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).