Судова реформа демонструє розбіжності з конституційними засадами і порушення державного суверенітету – Марина Ставнійчук | НААУ

Судова реформа демонструє розбіжності з конституційними засадами і порушення державного суверенітету – Марина Ставнійчук

Законодавство
19:07 Пн 30.11.20 928 Переглядів
Версія для друку

Судова реформа в Україні триває впродовж 30 років, але останні етапи демонструють розбіжності профільного законодавства про судоустрій з конституційними основами. Окрім того, деякі ідеї суперечать державному суверенітету.

Про це заявила під час другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук.

Екс-член Венеційської комісії виокремила низку системних проблем, які унеможливлюють розбудову стабільної і ефективної системи правосуддя. Так, насамперед позитивному результату змін перешкоджає недовіра учасників реформи та недовіра громадян до органів державної влади, зокрема, і судової. «Ми бачимо намагання чинних політиків проблеми свого авторитету і сприйняття їх народом перекласти виключно на судову владу. Це тенденція недовіри», - наголосила Марина Ставнійчук.

Власне судова реформа розробляється без визначеної стратегії, критеріїв, цілей і завдань. Кожен новий етап починається без оцінки результатів попередніх змін. Тривалість кожного етапу стає все меншою, що призводить до нестабільності законодавства. Прикладом відсутності аналітичного підходу є припинення повноважень ВККС у листопаді 2019 року без належної оцінки її діяльності. Невдачі судової реформи пояснюються і тим, що пропоновані зміни не забезпечено розрахунками кадрових та бюджетних ресурсів.  

«Ми бачимо наявність розбіжностей між чинним законодавством і конституційними засадами. Тобто, зі стелі формуються пропозиції, мало звертають увагу на положення Конституції, яка в частині судової влади була відреформована щойно в 2016 році. Реально минуло лише 4 роки, а вже даються нові пропозиції без аналізу того, як працює те, що запроваджено», - констатувала Марина Ставнійчук.

На її думку, останній етап судової реформи взагалі мав політичні цілі і супроводжувався порушенням конституційної процедури внесення змін до Основного закону в частині правосуддя.

Нагадаємо, 30 листопада відбувається друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Співорганізаторами заходу є НААУ та Вища рада правосуддя. До порядку денного дискусії внесено стратегічні питання реалізації судової реформи, роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування.   

Популярні новини

Гарантії діяльності

Ототожнення адвоката з клієнтом: хто відповідальний?

Починаючи від злочинів проти статевої свободи неповнолітніх і закінчуючи воєнними злочинами, особи, які підозрюються у їх вчиненні, майже ніколи не укладають договорів про надання правничої допомоги з адвокатами.

11:43 Пт 29.03.24 616

БПД

В Омбудсмана занепокоєні станом системи БПД

Секретаріат Уповноваженого ВР з прав людини готовий долучитися до опрацювання розроблених у Національній асоціації адвокатів України пропозицій змін до нормативно-правових актів, які покращать стан функціонування системи безоплатної правничої допомоги.

18:54 Чт 28.03.24 1566

Анонс

Українських адвокатів запрошують на стажування до Німеччини

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

13:42 Чт 28.03.24 1958

БПД

Зупинення кримінального провадження блокує виплати адвокатам БПД…

В разі зупинення кримінального провадження надання правничої допомоги підозрюваному фактично припиняється, оскільки в ній немає безпосередньої потреби. Втім, у Законі «Про безоплатну правничу допомогу» відповідна підстава для припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги відсутня.

17:34 Ср 27.03.24 3240

Гарантії діяльності

Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника

Якщо захист в кримінальному провадженні є успішним, сторона обвинувачення інколи намагається за підтримки суду «підмінити» захисника в окремих процесуальних діях. Для цього призначаються адвокати системи БПД.

14:23 Вт 26.03.24 4813

За кордоном

Оформлення паспортів за кордоном: про що варто знати українцям?

Через воєнні дії в Україні понад 180 тисяч українських громадян перебувають на території Великої Британії. Консульства України в цій країні надають всіляку підтримку українцям, в тому числі, і в оформленні паспортів.

13:08 Вт 26.03.24 4923

Взаємодія

Омбудсман за підтримки НААУ надаватиме правничу допомогу –…

Пілотний проект із надання професійної правничої допомоги громадянам п’яти регіонів України започаткували в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

10:17 Вт 26.03.24 4086

Гарантії діяльності

Адвокати знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia

З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.

15:42 Пн 25.03.24 4714

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл