Судова реформа демонструє розбіжності з конституційними засадами і порушення державного суверенітету – Марина Ставнійчук | НААУ

Судова реформа демонструє розбіжності з конституційними засадами і порушення державного суверенітету – Марина Ставнійчук

Законодавство
19:07 Пн 30.11.20 919 Переглядів
Версія для друку

Судова реформа в Україні триває впродовж 30 років, але останні етапи демонструють розбіжності профільного законодавства про судоустрій з конституційними основами. Окрім того, деякі ідеї суперечать державному суверенітету.

Про це заявила під час другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук.

Екс-член Венеційської комісії виокремила низку системних проблем, які унеможливлюють розбудову стабільної і ефективної системи правосуддя. Так, насамперед позитивному результату змін перешкоджає недовіра учасників реформи та недовіра громадян до органів державної влади, зокрема, і судової. «Ми бачимо намагання чинних політиків проблеми свого авторитету і сприйняття їх народом перекласти виключно на судову владу. Це тенденція недовіри», - наголосила Марина Ставнійчук.

Власне судова реформа розробляється без визначеної стратегії, критеріїв, цілей і завдань. Кожен новий етап починається без оцінки результатів попередніх змін. Тривалість кожного етапу стає все меншою, що призводить до нестабільності законодавства. Прикладом відсутності аналітичного підходу є припинення повноважень ВККС у листопаді 2019 року без належної оцінки її діяльності. Невдачі судової реформи пояснюються і тим, що пропоновані зміни не забезпечено розрахунками кадрових та бюджетних ресурсів.  

«Ми бачимо наявність розбіжностей між чинним законодавством і конституційними засадами. Тобто, зі стелі формуються пропозиції, мало звертають увагу на положення Конституції, яка в частині судової влади була відреформована щойно в 2016 році. Реально минуло лише 4 роки, а вже даються нові пропозиції без аналізу того, як працює те, що запроваджено», - констатувала Марина Ставнійчук.

На її думку, останній етап судової реформи взагалі мав політичні цілі і супроводжувався порушенням конституційної процедури внесення змін до Основного закону в частині правосуддя.

Нагадаємо, 30 листопада відбувається друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Співорганізаторами заходу є НААУ та Вища рада правосуддя. До порядку денного дискусії внесено стратегічні питання реалізації судової реформи, роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування.   

Популярні новини

Анонс

Особливості трудового права ЄС розкриють українським адвокатам

8 березня 2024 року у НААУ відбудеться круглий стіл на тему «Трудове право ЄС: що потрібно знати українським адвокатам?».

15:57 Пт 01.03.24 2809

Законодавство

Адвокатів пропонують забронювати, – правки до проекту №10449

Народні депутати у поданих ними правках до проекту Закону про посилення мобілізації пропонують передбачити бронювання адвокатів. Мета – упередити зриви судових засідань.

11:19 Пт 01.03.24 4229

За кордоном

7 кроків до професії юриста у США (вебінар)

На відміну від нашої країни, юрист у Сполучених Штатах Америки – це адвокат, який отримав кваліфікацію для юридичної практики та надає консультації або здійснює представництво у судових справах.

10:21 Пт 01.03.24 3238

Анонс

Стартував конкурс з відбору адвокатів БПД у 17-ти регіонах України

Сьогодні, 1 березня, розпочався конкурс з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правничої допомоги в сімнадяти регіонах України.

9:12 Пт 01.03.24 4401

Гарантії діяльності

Збої Електронного суду порушують конституційні гарантії, - НААУ

Останніми днями до Національної асоціації адвокатів України надходять численні повідомлення адвокатів про технічні збої в роботі підсистеми «Електронний суд». Зокрема, скарги стосуються неможливості авторизуватись в електронному кабінеті, що обмежує адвокатів у реалізації процесуальних прав, зокрема, подавати документи, брати участь у судових засіданнях в режимі відокоференції.

16:28 Чт 29.02.24 5404

Законодавство

Поняття колабораційної діяльності варто звузити, - думка

Основним критерієм злочинності діяння колабораціонізму має бути добровільність згоди на співпрацю з агресором. І, аби забезпечити справедливе правосуддя для людей з ТОТ, окрім примусу, законодавець має запровадити заходи заохочення.

15:12 Чт 29.02.24 4441

Самоврядування

Комітети НААУ звітують про роботу у 2023 році

З метою забезпечення реалізації функцій, покладених на Національну асоціацію адвокатів України профільним законом, при НААУ створюються і діють дорадчі органи – комітети. Чим вони займалися протягом 2023 року?

12:26 Чт 29.02.24 4918

Cудова практика

Фіксований гонорар: час робіт має значення при відшкодуванні витрат…

За порядком обчислення погодинна оплата послуг адвоката відрізняється від фіксованого розміру гонорару, де не враховуються фактичні витрати часу. Однак в обох випадках вони беруться до уваги при вирішенні питання відшкодування витрат на правничу допомогу.

11:13 Чт 29.02.24 4234

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл