Судова реформа демонструє розбіжності з конституційними засадами і порушення державного суверенітету – Марина Ставнійчук
Судова реформа в Україні триває впродовж 30 років, але останні етапи демонструють розбіжності профільного законодавства про судоустрій з конституційними основами. Окрім того, деякі ідеї суперечать державному суверенітету.
Про це заявила під час другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук.
Екс-член Венеційської комісії виокремила низку системних проблем, які унеможливлюють розбудову стабільної і ефективної системи правосуддя. Так, насамперед позитивному результату змін перешкоджає недовіра учасників реформи та недовіра громадян до органів державної влади, зокрема, і судової. «Ми бачимо намагання чинних політиків проблеми свого авторитету і сприйняття їх народом перекласти виключно на судову владу. Це тенденція недовіри», - наголосила Марина Ставнійчук.
Власне судова реформа розробляється без визначеної стратегії, критеріїв, цілей і завдань. Кожен новий етап починається без оцінки результатів попередніх змін. Тривалість кожного етапу стає все меншою, що призводить до нестабільності законодавства. Прикладом відсутності аналітичного підходу є припинення повноважень ВККС у листопаді 2019 року без належної оцінки її діяльності. Невдачі судової реформи пояснюються і тим, що пропоновані зміни не забезпечено розрахунками кадрових та бюджетних ресурсів.
«Ми бачимо наявність розбіжностей між чинним законодавством і конституційними засадами. Тобто, зі стелі формуються пропозиції, мало звертають увагу на положення Конституції, яка в частині судової влади була відреформована щойно в 2016 році. Реально минуло лише 4 роки, а вже даються нові пропозиції без аналізу того, як працює те, що запроваджено», - констатувала Марина Ставнійчук.
На її думку, останній етап судової реформи взагалі мав політичні цілі і супроводжувався порушенням конституційної процедури внесення змін до Основного закону в частині правосуддя.
Нагадаємо, 30 листопада відбувається друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Співорганізаторами заходу є НААУ та Вища рада правосуддя. До порядку денного дискусії внесено стратегічні питання реалізації судової реформи, роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування.
Популярні новини
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.
Війна
Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати…
Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.
Дискусія
Чому українці побоюються штучного інтелекту пояснив експерт…
Попри швидкоплинність процесу розповсюдження штучного інтелекту в світі, в Україні більшість людей побоюються використовувати новітні технології на практиці. Це пов’язано необізнаністю та відсутністю правового регулювання використання ШІ.