Консолідована позиція дозволила НААУ відстояти європейське законодавство про адвокатуру – Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Консолідована позиція дозволила НААУ відстояти європейське законодавство про адвокатуру – Лідія Ізовітова

Різне
12:04 Вт 17.11.20 1622 Переглядів
Версія для друку

«НААУ законом уповноважена представляти адвокатуру у відносинах з органами влади. Це голос професії, який безумовно повинен бути врахований у процесі реалізації судової реформи та власне реформи адвокатури. І адвокати послідовно відстоюють це право. Спроби обмежити вплив на розробку відповідних законодавчих змін або навіть підмінити ключові реформаторські документи відбувалися, і не можна виключати, що вони не повторяться», - зазначила Лідія Ізовітова під час засідання РАУ.

З нагоди 8-ої річниці створення НААУ Лідія Ізовітова нагадала, як впродовж своєї новітньої  історії адвокатське самоврядування довело спроможність відстояти європейські норми законодавства про адвокатуру.

З 2016 року починалися спроби погіршити закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Адвокатура мала бути втягнута в процес безсистемних політизованих непрофесійних змін до закону. Тоді розгорілася битва проти законопроекту №9055. Цей процес мав два неприйнятні для адвокатури параметри: відступ від уже втілених європейських стандартів і виключення самих адвокатів з процесу підготовки реформи профільного законодавства. Адже, у відповідності до Основних принципів ООН про роль юристів, професійна організація має бути учасником розробки змін до законодавства про адвокатуру. НААУ дуже активно захищала цей принцип. Це важлива гарантія нашої самоврядності і незалежності від втручання з боку держави.

За прогнозом Голови НААУ, спроби обмежити статус адвокатів будуть продовжуватися, але на новому етапі хаотичні спроби змінити статус адвокатури відбуваються уже не через зміни до профільного закону.

«Ми спостерігаємо, як приймаються окремі законодавчі акти, якими адвокатів пробують поставити під контроль. Це спроба запровадження Міністерством юстиції так званого peer review  в системі безоплатної правової допомоги, яка за своєю суттю є втручанням в діяльність і правову позицію адвоката та порушує адвокатську таємницю. Це і фінансовий моніторинг, це і запроваджений на рівні закону статус викривачів, і законопроект про публічні електронні реєстри, який зазіхає на статус ЄРАУ. Під атакою непрофесійних законодавчих ініціатив опинилася адвокатська таємниця – одна з наших ключових гарантій. У відповідь на такі, можливо, випадкові, а можливо, і умисні спроби окремих народних депутатів ослабити інститут адвокатури, ми повинні бути готовими спільними зусиллями відстоювати свою незалежність», - заявила Голова НААУ, РАУ.

Лідія Ізовітова запевнила, що «НААУ докладає всіх зусиль, щоб нове законодавство у жодному випадку не могло погіршити статус адвокатури та права адвокатів у процесах».

У подальшому, за словами Голови НААУ, адвокатура буде стикатися не з такими «лобовими» атаками, яким був провладний законопроект 9055, а доведеться навчитися боротися із «гібридними» викликами незалежності і професійним імунітетам. До цих змін можна віднести і вже згадані точкові атаки на наш закон, і масовані інформаційні атаки на адвокатів, тиск на них з боку так званих активістів. Робота адвокатів надзвичайно ускладнилася – і через об’єктивні перешкоди доступу до правосуддя, і внаслідок порушення принципів рівності і змагальності процесу. Особливо цим відзначається Вищий антикорупційний суд. На адвокатів вчиняється громадський тиск, основним інструментом якого є ототожнення адвокатів і клієнтів. Ми уже неодноразово приймали рішення щодо неприпустимості порушень прав адвокатів з боку суддів цього суду, і вже навіть бачили, в який спосіб ці судді реагують на наші звернення, підкреслила Лідія Ізовітова і наголосила, що НААУ готова і до нових викликів.

«Пройшовши 8-річну історію діяльності органів адвокатського самоврядування, ми можемо впевнено говорити, що успішно склали тест на здатність вирішувати свої проблеми самостійно, без допомоги держави, а інколи і всупереч її бажанню обмежувати наші повноваження. З моменту прийняття першого закону «Про адвокатуру» 1992 року, від ухвалення рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи 1995 року адвокатська спільнота консолідовано виступала за те, щоб мати надійні гарантії незалежного статусу професії, надійний запобіжник від тиску та втручання державних органів, а також можливості безперешкодної реалізації конституційної ролі захисту прав людини. Ця мета консолідувала адвокатуру, і я переконана, що тепер, коли ми маємо єдину професійну організацією, яка об’єднує всіх адвокатів України, ми і надалі будемо кожного дня працювати над зміцненням статусу професії та підвищення її стандартів», - підсумувала Лідія Ізовітова.

Популярні новини

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Гарантії діяльності

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

15:24 Вт 08.07.25 397
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

Регіони

Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

13:40 Вт 08.07.25 285
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

14:49 Пн 07.07.25 262
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Гарантії діяльності

В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

11:43 Пн 07.07.25 762
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що з цим робити

Дискусія

Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…

Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

15:18 Пт 04.07.25 573
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова колізія – думка

Дискусія

Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…

Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

11:54 Пт 04.07.25 796
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав чинності

Законодавство

Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…

Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

9:41 Пт 04.07.25 1024
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

Анонс

Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».

15:49 Чт 03.07.25 417

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл