Законодавство про адвокатуру потребує стабільності – Лідія Ізовітова | НААУ

Законодавство про адвокатуру потребує стабільності – Лідія Ізовітова

Різне
13:43 Пн 09.11.20 1953 Переглядів
Версія для друку

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова взяла участь у Х ювілейній міжнародній науково-практичній конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє». Організатор заходу – Національний університет «Одеська юридична академія».

У вітальному слові Голова НААУ нагадала, як формувалося законодавство про адвокатуру впродовж новітньої історії України. Було прийнято Закон «Про адвокатуру» від 19 грудня 1992 року, який вперше в державі не лише визначив і почав регулювати статус  адвоката. Адвокатура, завдячуючи цьому Закону позбулася моніторінгу і контролю від органів влади, зокрема Міністерства юстиції і стала реально незалежною. Далі адвокатура виборола прийняття закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» 2012 року.

«У тому числі, завдячуючи Спілці адвокатів, ми отримали  Закон «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року. Ми завжди стоїмо на позиції, що це європейський закон. Він ставить українську адвокатуру в один ряд з адвокатурами правових демократичних країн Європи за її статусом і обсягом професійних гарантій», - наголосила Лідія Ізовітова.

Проте, з 2016 року починалися спроби кардинально змінити, а точніше, погіршити цей закон в ході чергового етапу судової реформа, яка мала включати і реформу суміжних інституцій.

«Адвокатура мала бути втягнута в процес безсистемних політизованих непрофесійних змін до закону. Реформа адвокатури у державі, яка має  найновіший  в Європі Закон про адвокатуру, розроблений з урахуванням рекомендацій Венеційської комісії, Парламентської асамблеї Ради Європи виглядала дивною», - сказала Голова НААУ.

Тоді цей процес мав два неприйнятні параметри: відступ від уже втілених європейських стандартів та виключення самих адвокатів з процесу підготовки реформи профільного законодавства.

«На жаль, професійна суддівська спільнота не змогла відстояти право голосу, і це одна з очевидних причин невдач судової реформи. Адвокати ж навпаки, принципово відстоювали право брати участь у напрацюванні змін і блокували неприйнятні обмеження професійних прав», - сказала Лідія Ізовітова.

Наразі законодавство про адвокатуру потребує стабільності, хоча спроби його змінити трапляються. «Хаотичні спроби змінити статус адвокатури відбуваються не через зміни до нашого профільного закону. Ми спостерігаємо, як приймаються окремі законодавчі акти, якими адвокатів пробують поставити під контроль. Це спроба запровадження МЮ так званого peer review в системі безоплатної правової допомоги, яка за своєю суттю є втручанням в діяльність і правову позицію адвоката та порушує адвокатську таємницю. Це і фінансовий моніторинг, це і запроваджений на рівні закону статус викривачів, і законопроект про публічні електронні реєстри, який зазіхає на статус ЄРАУ», - прокоментувала Голова НААУ, зауваживши, що під атакою непрофесійних законодавчих ініціатив опинилася адвокатська таємниця – одна з наших ключових гарантій.

Робота адвокатів надзвичайно ускладнилася – і через об’єктивні перешкоди доступу до правосуддя, і внаслідок порушення принципів рівності і змагальності процесу. Особливо цим відзначається Вищий антикорупційний суд. На адвокатів вчиняється громадський тиск, основним інструментом якого є ототожнення адвокатів і клієнтів. Додаткові проблеми виникли в ході пандемії КОВІД-19, коли судді відверто користувалися карантинними обмеженнями для дискримінації захисту.

«Якщо європейська інституція – Венеційська комісія – наполягає на стабільності законодавства про судоустрій, цей підхід доцільно застосувати і до законодавства про адвокатуру. Чинний закон дав можливості створити ефективну систему органів адвокатського самоврядування, гарантував незалежну діяльність адвокатів, великий обсяг професійних прав. Подальші зміни до законодавства мають давати відповіді на реальні проблеми адвокатури, а не штучні оцінки», - наголосила Голова НААУ.

Такими проблемами є належний захист прав адвокатів і невідворотність відповідальності за їхні порушення. «Рано чи пізно прийдеться удосконалювати і наш профільний закон і ми вже давно працюємо над поліпшенням його якості. Сподіваюся, що  його  якість і зміст будуть залежати лише від нашої волі, професійності і здатності запропонувати працюючі рішення», - переконана Лідія Ізовітова.

Тематика конференції включала різні аспекти діяльності адвокатури - від юридичної освіти, практичної адвокатської діяльності до судової практики Європейського суду та історії адвокатури України. Захід проведено напередодні 8-ої річниці створення НААУ, яка буде відзначатися 17 листопада.

 

 

 

 

Популярні новини

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 820

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 996

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 1267

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 2528

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3457

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 7961

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 7463

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 8395

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл