Якщо не буде незалежної адвокатури, суддям годі сподіватись на змагальний процес–Олександр Дроздов
Турбулентність політичної ситуації в Україні відбивається на процесах реформи судоустрою, в тому числі, і на суддівській незалежності.
Такий висновок озвучив Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги, що діє в складі НААУ, Олександр Дроздов під час ІІ Одеського Конституційного форуму «Судове врядування та Конституціоналізм: синергія заради ефективності».
У своїй доповіді на тему: «Суддівська незалежність через призму практики ЄСПЛ та доповідей ООН» він наголосив, що політичні процеси завжди прямо пов’язані із реформами, в тому числі, і судоустрою, проте така тенденція грає не на користь всієї судової влади.
«Чи можуть відчувати судді себе незалежними в ситуації перманентної політичної реформи? Складно про це говорити, коли суддя, який перебуває на посаді судді Верховного суду, бачить перспективи зменшення складу суддів з 200 до 100 за незрозумілими критеріями. Так само виникає питання, пов’язане і з новою так званою Антикорупційною концепцією. Є питання щодо змісту і щодо порядку ухвалення цієї концепції», - зауважив Олександр Дроздов.
Голова Комітету НААУ наголосив, що виникає багато запитань до суддівської незалежності і в умовах діджиталізації процесу правосуддя.
«Коли ми говоримо про діджиталізацію судових процесів, абсолютне прогнозування судових рішень і напрацювання певних алгоритмів, чи все тут буде добре з принципу верховенства права? Бо коли ми будемо запроваджувати абсолютну алгоритмізацію процесів, не буде це тиском на судову систему – примушувати суддю, звужуючи його повноваження, приймати якесь прогнозоване рішення?», - поділився роздумами він.
Олександр Дроздов підкреслив, що питання суддівської незалежності піднімається і в Генеральній Асамблеї ООН – щороку спеціальний доповідач готує висновок під назвою «Незалежність суддів та адвокатів».
«І дійшли висновку: якщо не буде незалежної адвокатури, суддям годі сподіватися на змагальний процес. Його просто не буде», - підсумував Олександр Дроздов.
Популярні новини
Привітання
Оголошено переможців Турніру із судових дебатів
Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.
Дискусія
Підвищення податків: як вижити бізнесу?
1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?
Законодавство
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Навчання
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики
Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.
Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року
Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року
Дискусія
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…
Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?
Навчання
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному
Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?
Дискусія
«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова…
Програма «Національний кешбек, яка стартувала 11 жовтня 2024 року, набула значної популярності в Україні. З одного боку – що може бути кращим за повернення частини коштів при покупці українських товарів, а з іншого – чи захищені фінансові дані українців?