НААУ готова до інституційної співпраці з ВАКС - Марина Ставнійчук | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

НААУ готова до інституційної співпраці з ВАКС - Марина Ставнійчук

Cудова практика
12:35 Чт 10.09.20 2894 Переглядів
Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України запропонувала Вищому антикорупційному суду скласти план заходів щодо інституційної співпраці. Зокрема, щодо запровадження практики поширення професійної етики між ВАКС і адвокатською спільнотою, забезпечення конституційних принципів і засад правосуддя на основі верховенства права та вирішення питання легітимності антикорупційної системи в Україні.

На цьому наголосила Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук під час круглого столу «Актуальні виклики у діяльності Вищого антикорупційного суду», організованого за сприяння ОБСЄ в Україні.

Марина Ставнійчук зазначила, що НААУ налаштована на абсолютно конструктивну інституційну співпрацю з ВАКС, адже адвокатська спільнота усвідомлює спільну відповідальність за якість правосуддя і захист прав людини в Україні.

Водночас вона закликала почути позицію 50-ти тисяч адвокатів з проблемних питань та спільно знайти рішення щодо їх вирішення. Перш за все, адвокатська спільнота стурбована питанням конституційної легітимності створення антикорупційної інфраструктури в Україні, яка діє з 2015 року. Вона звернула увагу на те, що швидке і неякісне ухвалення відповідного законодавства призвело до того, що сьогодні в Конституційному суді України уже прийнято рішення, а також знаходиться на розгляді подання щодо неконституційності окремих положень закону про НАБУ. І ці помилки, за її словами, мали б бути усунені ще за попередньої влади, але вони наразі є частиною чинного законодавства і Конституції.

«Поки що будемо сподіватися на те, що КСУ зможе забезпечити тонкий баланс реперних точок у дотриманні демократичних стандартів у сфері прав людини. Але вже сьогодні очевидні тенденції, які дають підстави адвокатській спільноті серйозно хвилюватися щодо тенденцій роботи, в тому числі, в роботі ВАКС. Суд доволі часто легітимізує неконституційну діяльність НАБУ, який доволі часто ставить під сумнів питання правопорядку, які не належать до його повноважень. І ВАКС доволі часто закриває на це очі. Ми б хотіли, щоб та ситуація, коли половина адвокатів Києва вже побували на допитах в НАБУ, що підриває реальну довіру до адвокатської діяльності і не дає можливості вільно обирати захисника, а адвокатам – незалежно працювати, буде взята під особливий контроль ВАКС», - висловила сподівання Марина Ставнійчук.

Окрім того, адвокатура стурбована обвинувальним ухилом впродовж першого року діяльності ВАКСу.

Інша не менш важлива проблема у стосунках ВАКС та НААУ – проблема етики, наголосила адвокат. Зокрема, ототожнення адвоката з клієнтом, створення передумов щодо усунення адвоката від надання правової допомоги клієнта і штучним звуженням у процесуальних механізмах діяльності сторони захисту.

«У двох ключових рішеннях РАУ «Про недопущення ототожнення адвокатів з клієнтами та втручання у професійні права адвокатів» та «Про звернення до українських та міжнародних інституцій щодо недопущення порушень прав людини та захист прав адвокатів у судовому процесі» – адвокатура звертає увагу на всі ці порушення і неприємні моменти в етиці стосунків. І ми тут, на круглому столі, для того, щоб запропонувати ВАКС скласти план заходів щодо інституційної співпраці. Зокрема, запровадження практики поширення професійної етики між ВАКС і адвокатською спільнотою, забезпечення конституційних принципів і засад правосуддя на основі верховенства права і питання конституційної легітимності антикорупційної системи. І це принципове питання, а не маленька проблема», - наголосила Марина Ставнійчук.

Натомість Голова Комітету НААУ висловила готовність адвокатської спільноти долучитися до вирішення проблем єдності судової практики з метою забезпечення верховенства права в Україні.

На круглому столі обговорюється тематика судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях, особливостей кримінального провадження у суді першої інстанції та забезпечення єдності судової практики у справах про корупційні кримінальні правопорушення.

Популярні новини

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 208
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 310
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 588
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 393
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 390
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 449
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 394
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 744

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл