Судді ВАКС допустили тиск на обвинувачених з метою усунення їхніх захисників – рішення РАУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Судді ВАКС допустили тиск на обвинувачених з метою усунення їхніх захисників – рішення РАУ

Різне
16:41 Пн 31.08.20 3992 Переглядів
Версія для друку

РАУ планує звернутися до українських та міжнародних інституцій щодо недопущення порушень прав людини на захист і професійних прав адвокатів в судовому процесі суддями Вищого антикорупційного суду.

Звернення НААУ направить до Президента України, Голови Верховної Ради України, Офісу Генерального прокурора, Вищої Ради правосуддя, Ради суддів України, Європейської асоціації суддів, Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) та Комісару Ради Європи.

Таке рішення ухвалила РАУ на засіданні 5 серпня 2020 року, обговоривши звернення групи адвокатів. У ньому йшлося про те, що колегією суддів ВАКС у складі головуючої судді Федорак Л.М., суддів Маслова В.В. та Строгого І.Л. під час розгляду кримінального провадження вчинялися дії, які протиправно обмежують повноваження адвокатів і позбавляють їх можливості реалізовувати встановлені Кримінальним процесуальним кодексом України права, грубо порушують принцип змагальності та рівності сторін.

Так, Суддями ВАКС, всупереч ст. 26, ч. 2 ст. 349 КПК України, за власної ініціативи постановлено ухвалу (без виходу в нарадчу кімнату) про зміну порядку дослідження доказів сторони обвинувачення, відповідно до якого захисників та обвинувачених позбавлено можливості здійснювати захист та реалізовувати встановлені чинним законодавством права. Згідно з цією постановою створено умови, при яких сторона обвинувачення оголошує докази, надає пояснення, натомість стороні захисту суд категорично заборонив заявляти клопотання, надавати пояснення та заперечення при безпосередньому дослідженні документів сторони обвинувачення.

В подальшому у цій же справі головуюча суддя Федорак Л.М. повідомила про можливість зміни запобіжного заходу обвинуваченим у зв’язку із позицією захисників у справі, які, на думку колегії, «заважають» суду розглядати кримінальне провадження. Зокрема, головуюча зазначила, що постановлення позитивного чи негативного рішення у справі залежатиме не від встановлення наявності вини обвинувачених, а від поведінки обвинувачених та їх захисників.

Така погроза суддів Вищого антикорупційного суду спричинила те, що адвокатів фактично позбавили можливості професійно здійснювати захист, внаслідок чого обвинувачені були змушені відмовитись від захисників. Натомість суд примусово, не зважаючи на заперечення обвинувачених, призначив захисника відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

На переконання Ради адвокатів України, зазначені дії суддів порушують принцип змагальності та рівності сторін, а також протиправно позбавляють можливості реалізувати конституційне право людини на захист, а захисників здійснювати свої професійні обов’язки.

Рада адвокатів України наголошує, що захист передбаченими процесуальним законом методами інтересів клієнта є прямим обов’язком адвоката, що прямо передбачено Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими нормами законодавства.

Крім того, Рада адвокатів України звертає увагу на те, що такими діями суддів порушується не тільки національне, а й міжнародне законодавство, зокрема статті 6, 8, 17 Конвенції по захисту прав людини і основних свобод (1950 року). Це є неприпустимим в демократичній країні, яка орієнтується на євроінтеграційній позиції.

Дослідивши наведені факти порушень прав адвокатів, а також взявши до уваги висновок Голови Комітету захисту прав та гарантій адвокатської діяльності Боряк Г.Л. про результати розгляду окреслених звернень, Рада адвокатів України акцентує увагу, що:

- адвокату дозволено застосовувати методи захисту, які не заборонені законом;

- позиція адвоката (подання клопотань, зауважень тощо), пов’язана із процесуальним обов’язком захисту клієнта у суді, а тому виконання таких обов’язків не може бути приводом для визнання адвоката «недобросовісною стороною»;

- впливом на захисників та їх клієнтів є використання судом кримінально-правових інструментів, зокрема, заходів забезпечення кримінального провадження (захисник не відноситься до категорії осіб стосовно яких можуть застосовуватись процесуальні наслідки неявки на виклик ст. 139 КПК України).

Таким чином, у контексті обговорення звернень адвокатів, Рада адвокатів України дійшла висновків, що судді Вищого антикорупційного суду допустили дискримінацію обвинувачених шляхом здійснення тиску на них з метою усунення захисників, яких вони обрали; дискредитували в очах клієнтів адвокатів, які здійснювали захист у кримінальному провадженні, не дозволивши їм працювати в змагальному процесі; позбавили можливості використовувати гарантовані адвокатам процесуальні інструменти; безпідставно та систематично відмовляли стороні захисту у постановленні відповідних ухвал за наслідками розгляду клопотань, заявляючи, що всі ці клопотання невідкладному розгляду не підлягають; не враховували, що закон розрізняє процесуальні виклики та процесуальні повідомлення тощо.

РІШЕННЯ № 50 Про звернення до українських та міжнародних інституцій щодо недопущення порушень прав людини на захист і професійних прав адвокатів в судовому процесі опубліковано на сайті НААУ

Популярні новини

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 218
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 320
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 602
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 401
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 398
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 460
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 400
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 748

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл